کد خبر: 9744
17/06/01 - 8:20 ق.ظ

به گزارش پایگاه خبری حجاب ؛ به نقل از ” ایرنا” ، ونالد جی. ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا شنبه گذشته با هیات همراه از جمله ملانیا همسر و دخترش ایوانکا وارد ریاض شد و بعد از عقد قراردادهای تسلیحاتی و تجاری با مقامات سعودی روز دوشنبه به تل آویو سفر کرد و سپس روز چهارشنبه […]

به گزارش پایگاه خبری حجاب ؛ به نقل از ” ایرنا” ، ونالد جی. ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا شنبه گذشته با هیات همراه از جمله ملانیا همسر و دخترش ایوانکا وارد ریاض شد و بعد از عقد قراردادهای تسلیحاتی و تجاری با مقامات سعودی روز دوشنبه به تل آویو سفر کرد و سپس روز چهارشنبه با سفر به ایتالیا و واتیکان، به دیدار پاپ فرانسیس دوم رهبر کاتولیک های جهان شتافت.
اگرچه پادشاهی عربستان هنگام سفر او به ریاض در یک رزمایش سیاسی و ایدئولوژیکی علیه جمهوری اسلامی ایران، از مقامات کشورهای اسلامی برای شرکت در یک نشست ساختگی ضد تروریستی با حضور ترامپ در ریاض دعوت کرد تا قدرت چانه زنی خود در جهان اسلام را به رخ جهانیان بکشد، اما این سفر رئیس جمهور آمریکا که نخستین سفر بین المللی او بعد از به قدرت رسیدنش بود، بیشتر جنبه تجاری و تفرقه افکنانه در جهان اسلام داشت.
سفر او به سرزمین های اشغالی و مشخصا به تل آویو نیز بیشتر جنبه حمایت گرانه از رژیم صهیونیستی را داشت و عزیمت او و هیات همراه از واتیکان نیز برای انجام یک دیدار و گفت وگوی سیاسی و دینی با پاپ بود.
اما این بسته سفری به سه مقصد جداگانه، برداشت های متفاوتی ایجاد کرده و نوع پوشش زنان هیات همراه ترامپ به این سه مقصد (ریاض، تل آویو و واتیکان) به عنوان اماکان مقدسه سه دین ابراهیمی و بزرگ جهان مورد توجه ناظران قرار گرفته است.
ظاهر امر در این سه سفر نشان می دهد که بانوی اول آمریکا و دخترش در همه دیدارها و مناسبات رسمی در ریاض بدون حجاب اسلامی ظاهر شدند، اما آنها در تل آویو و واتیکان سعی کردند مقررات پوششی آن مکان ها را رعایت کنند.

خبرگزاری رویترز نوشت که، ایوانکا ترامپ در جریان بازدیدش از دیوار ندبه در بیت‌المقدس، سرش را طبق رسوم یهودی پوشانده بود و در دیدار با پاب نیز حجاب خاص واتیکان را رعایت کرد.
صرف نظر از بیان مصداق های جزیی از رعایت نحوه پوشش در این سه مکان، برخی رسانه های بین المللی و منطقه ای طی چند روز اخیر سعی کردند با طرح بحث عدم رعایت پوشش اسلامی همسر و دختر رییس جمهور آمریکا در سفر به عربستان، اینگونه القا کنند که ارزش های اسلامی در سرزمین وحی نادیده گرفته شده است.
این رویکرد که در جهان اسلام به طور عمده از سوی گروه های سلفی و تندروی اسلامی اتخاذ شده، در صدد آن است تا عربستان سعودی را به عنوان نماینده انحصاری جهان اسلام معرفی کند و لذا سیاست و عملکرد حکام آن را نیز به عنوان نماینده واقعی مسلمانان جهان تبلیغ کند، همانگونه که پادشاه این کشور سعی کرد با دعوت از سران کشورهای جهان به ریاض آنها را متقاعد کند که رهبری جهان اسلام به عهده دولت ریاض است!
بر این اساس هم دولت ریاض و هم رسانه های جمعی (مکتوب، صوتی و تصویری) و شبکه های اجتماعی همسو و حتی غیر همسو با ریاض سعی کردند در این ایام چنین القا کنند که احترام و یا بی احترامی به رهبران ریاض، به منزله رفتار با کل جهان اسلام است.

از سوی دیگر، پایگاه خبری انگلیسی ‘ویک’ به تازگی با انتشار گزارشی مدعی شد که ملانیا و ایوانکا و حتی پیشتر میشل اوباما، همسر رئیس جمهور سابق آمریکا در سرزمین اسلامی عربستان که حرمین شریفین مکه و مدینه نیز در آن کشور واقع شده است، فرهنگ اسلامی کشور میزبان را رعایت نکردند.
در این نشریه آمده است: ملانیا ترامپ در حالی هنگام دیدار با پاپ موهای خود را پوشانده بود که کلیسای کاتولیک نه حجاب را الزامی می داند و نه به رعایت آن تشویق می کند.
حتی ایوانکا ترامپ که به واسطه ازدواج با یک همسر یهودی مطابق با آیین یهودیت، خودش نیز به نوعی یهودی بشمار می رود نیز موهای خود را با توری مشکی پوشانده بود.
گزارش های رسیده از رم نیز حاکی ازآن است که برخی از روزنامه ها و نشریات ایتالیایی از جمله ‘ایل فاتو کوئوتیدیانو’ و ‘کوریره دلاسرا’ بخشی از گزارش های خود را به سفر خانواده ترامپ به عربستان و ایتالیا اختصاص داده و پوشش ‘ملانیا’ و ‘ایوانکا’ همسر و دختر رئیس جمهوری آمریکا در سرزمین حجاز را نامناسب خواندند در حالی که پوشش با روسری سیاه هر دوی آنها در دیدار با پاپ فرانسیس در واتیکان را احترام به تشریفات داخلی واتیکان ارزیابی کردند، یعنی اینکه آنها در سفر رسمی به عربستان سعودی تصمیم گرفتند تا لباس های خود را با پوشش های محلی منطبق نکنند.
این نشریات نوشتند، خانواده ترامپ در عربستان، کشوری که در آن نقاب برای زنان اجباری است، به رسوم و سنت اسلامی این کشور احترام نگذاشت.

روزنامه های کوریره دلاسرا ایتالیا و یا نشریه زودیجه سایتنگ آلمان نیز نوشتند: خیلی ها این سئوال را مطرح می کنند که چگونه خانواده ترامپ تصمیم گرفتند در عربستان خود را بدون حجاب نشان دهند اما به تشریفات واتیکان احترام کامل بگذارند.
این مسئله، در جهان اسلام نیز بازتاب خاصی داشت به ویژه اینکه در اخبار کشورهای اسلامی سعی شد ارزش های سیاسی و فرهنگی حاکم در عربستان را با ارزش های ناب اسلامی برابر جلوه دهند.
یکی از شبکه های خبری در خاورمیانه با به تصویر کشیدن تضاد پوششی ملانیا و ایوانکا در هر سه مکان مورد نظر، این پرسش را مطرح کرد که، چرا آنها در اروپا که حجاب آزاد است با حجاب حاضر شدند اما در عربستان که کشوری اسلامی و رعایت حجاب در آن الزامی است، حجاب نداشتند؟
بسیاری از کاربران شبکه های اجتماعی در جهان عرب نیز این اقدام ملانیا در عربستان را توهین به فرهنگ اسلامی عربستان به حساب آورده اند.
اما با استناد به حافظه تاریخی، گرچه نباید از یک سو ‘جنگ ۷۲ ملت’ را از یاد برد و از حقایق پشت پرده و نیت آنهایی که از این جنگ های اختلاف افکنانه سود می برند، غاقل ماند، اما از سوی دیگر نباید فراموش کرد که به قول علما ‘حکم همواره تابع موضوع’ است، یعنی اگرچه ماهیت و مصداق های حجاب هنوز در برخی ممالک اسلامی محل اختلاف است، اما در یک مورد استثنایی از عدم رعایت ظاهر حجاب اسلامی از سوی یک فرد غیر مسلمان به آن حکم دهیم که آنها (خانواده ترامپ) قصد داشتند ارزش های اسلامی را زیر سئوال ببرند. چرا که آنها با ورود به دربار آل سعود هرگز به این نکته فکر نکردند که وارد یک مکان مقدس می شوند، چرا که اساسا دربار سعودی ها مکانی سیاسی است و به هیچ عنوان مکان مقدس به شمار نمی رود و خانواده ترامپ هم افراد متدین و دیندار واقعی نیستند که با طرح این موضوع رفتارشان تطهیر شود.

پس از آنجایی که ‘نمی توان از یک استثناء قاعده ساخت’، با در نظر گرفتن عنصر زمان و مکان موضوع، نباید مقوله های درون دینی را به گونه ای از بیرون آن ارزش گذاری کرد که چنانچه نتوانستیم مصداق های بیرونی یک رویداد را با ذهنیت خود تطبیق دهیم، آنگاه یک حکم کلی نیز برای آن صادر کنیم.
مهم تر از همه اینکه نباید فراموش کرد آنچه در عربستان امروز رخ می دهد اصل و جوهره اسلام نیست، بلکه به اقرار اکثر علمای جهان اسلام از ممالک و فرق مختلف اسلامی، رویکرد امروز عربستان در واقع ‘به هیچ وجه’ رویکرد غالب جهان اسلام نیست، چرا که حاکمان امروزی عربستان نه مصداق اسلام ناب محمدی (ص) هستند و نه شایسته عنوان رهبری جهان اسلام که امروزه تاکید زیادی بر آن دارند.
بنابراین آل سعود هرگز نمی توانند نزد مسلمانان حاکمانی مقدس بشمار آیند و شاید ترامپ و خانواده وی نیز به خوبی این موضوع را دریافته بودند و به همین علت دختر و همسر وی نیازی به رعایت حجاب نزد حاکمان سعودی احساس نمی کردند.

از سوی دیگر خانواده ترامپ نیز هرگز نماینده واقعی یک دین خاص همچون مسیحیت نیستند که با نمایندگان واقعی دین اسلام دیدار و ملاقات کرده باشند و طرح چنین مواردی دارای اهمیت باشد. چرا که آنها یا هر فرد غیر مسلمان دیگری نمی توانند با برنامه ریزی قبلی وارد حریم مقدس الهی مکه و مدینه النبی و محدوده آنها شوند. چرا که اساسا حق ورود به این اماکن مقدس را ندارند.

انتهای پیام/

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شبکه های اجتماعی

     
           

آخرین اخبار

خوراک حجاب نیوز

اگر میخواهید مطالب حجاب نیوز را از دست ندهید، مشترک خوراک حجاب نیوز شوید!

feed32