کد خبر: 9400
16/12/11 - 11:41 ق.ظ

به گزارش پایگاه خبری حجاب ؛ به نقل از “جبهه فرهنگی حجاب و عفاف”، حجت الاسلام سیدمحمدمحسن دعائی در سفر استانی خود به قم، در دوره آموزش تخصصی کارشناسان حجاب و عفاف ویژه حوزه های علمیه خواهران سراسر کشور که به همت بسیج روحانیون ، طلاب و حوزه علمیه خواهران برگزار گردید حضور پیدا کرد […]

به گزارش پایگاه خبری حجاب ؛ به نقل از “جبهه فرهنگی حجاب و عفاف”، حجت الاسلام سیدمحمدمحسن دعائی در سفر استانی خود به قم، در دوره آموزش تخصصی کارشناسان حجاب و عفاف ویژه حوزه های علمیه خواهران سراسر کشور که به همت بسیج روحانیون ، طلاب و حوزه علمیه خواهران برگزار گردید حضور پیدا کرد و با اشاره به پیشینه شکل گیری جبهه فرهنگی حجاب و عفاف خاطرنشان کرد: ما باید افتخار کنیم که در مورد مقوله عفت، حیا و ذی پوشش اسلامی محکم ترین ادله فطری، علمی و شرعی را در اختیار داریم ضرورت بهره مندی از ملکه حیا، عفاف و خویشتن داری و بروز و نمود آن در نحوه پوشش زن و مرد بر روی بنیاد پولادین فطرت، عقلانیت و شریعت اقدس گذاشته شده است و کسانی که در جبهه مقابل ما هستند و این امور را زیر سوال می برند حقیقتا دستشان از سه مقوله فطرت، قرآن و عقلانیت تهی است.

وی تأکید کرد: ما باید بر روی سه موضوع چرایی، چگونگی و چیستی عفاف، حجاب و حیا مسلط شویم و بتوانیم در فرهنگسازی هایی که رسالت ما در جامعه است.

دبیرکل جبهه فرهنگی حجاب و عفاف مسئله رسیدگی به چرایی، چگونگی و چیستی عفاف و حجاب از منظر قرآن را حاکمیتی دانست و تصریح کرد: در آیه ۵۹ سوره مبارکه احزاب خداوند به صراحت این موضوع، عنوان یک مسئله حاکمیتی مطرح می شود و می فرماید؛ ای پیامبر به عنوان مسئول فرهنگی و اجرای فرهنگ دینی در این زمینه وارد اقدام شو.

حجت الاسلام دعائی ادامه داد: مقوله پاسداری از عفت جامعه و توسعه فرهنگ حیا در آن، جزو جدا ناشدنی وظایف حاکمیت دینی در کشور اسلام است اگر شما الان در برخی از مسئولیت های رسمی حاکمیت اعم از قوای سه گانه، کاستی هایی ملاحظه می کنید این تخلف آشکار از فرهنگ قرآن، سیره نبوی و قوانین مصوب و مصرح نظام جمهوری اسلامی و در نهایت فرمایشات و ارشادات رهبر عظیم الشأن انقلاب است.حاکمیت اسلامی نباید و نمی تواند خود را از پاسداری از عفت عمومی بی خیال ببیند.

وی با تأکید بر اهمیت خانواده در آموزش های مرتبط با حجاب و عفاف عنوان داشت: باید پای کار بیاید، سلسله مراتب فرهنگ سازی آن را خداوند متعال مشخص کرده است و فرموده است از نهاد خانواده باید شروع کرد و لذا شما مبلغان حجاب و سربازان و افسران مسئول در فرهنگ سازی دینی و در قالب کلاس های آموزشی برای تحویل یک بسته فرهنگی در زمینه حجاب دور هم گرد آمده اید تا انشاالله جریان بسط فرهنگ نورانی حجاب و عفاف را در کشور مدیریت کنید باید اولویت کارتان نهاد خانواده باشد.

دبیرکل جبهه فرهنگی حجاب و عفاف گفت: خانواده باید برای فرهنگ سبک زندگی عفیفانه مهارت کسب کند، مهارت عفاف ورزی را ما باید در منزل نهادینه کنیم و خودتان باید برای چگونگی آن پیگیری کنید، ما باید بسته هایی را طراحی کنیم و دروسی را تولید کنیم که مهارت محور باشد؛ یعنی یک زوج جوانی که ازدواج می کنند باید مهارت نهادینه سازی عفت و حیا در منزل را آموزش ببینند، مهارت به معنای فراگیری دانش به تنهایی نیست این مهارت قابل انتقال است، تولید محتوا و بسته های آموزشی برای آن درنظر گرفته شده است.

وی بر اساس آیه ۵۹ سوره احزاب دومین هدف گذاری در بحث آموزش حجاب را، جامعه قلمداد کرد و یادآور شد: سپس باید به سراغ کلان اجتماع آمد، «و نساء المؤمنین علیهن جلابیبهن»، خودتان را به خوبی بپوشانید، جلباب‌ هایتان را به خودتان نزدیک کنید، نمی شود با قرآن بازی کرد و افکار فمنیستی و سکولار و لیبرالیستی و آزادی های افراطی وارداتی ویرانگر را به قرآن تحمیل کرد، جلباب یک عبارت عربی است و معنای این لغت در عرف عقلا برای کشف معنای آن این است که به فرهنگ لغت ها و تفاهم عرفی آن جامعه نگاه می کنند، در تمام مصادر لغت عربی جلباب یک نوع پوششی است که سرتاپای انسان را می پوشاند، عقلانیت قرآن و هماهنگی برهان، قرآن و عرفان در این مهم نمود پیدا می کند.

حجت الاسلام دعائی خاطرنشان کرد: وقتی بانوان جامعه اسلامی با پوشش عفیفانه خود در جامعه بروز پیدا کردند در امنیت قرار می گیرند و امنیت گم شده انسان و بشریت است، وقتی حجاب در جامعه حکمفرما است امنیت ما تضمین می شود .

دبیرکل جبهه فرهنگی حجاب و عفاف به بررسی گرایش به پوشش از منظر فطرت پرداخت و گفت: انسانی که بر فطرت آفریده شده است، به شکل طبیعی و فطری حاضر نیست زشتی های بدن خود را نمایان کند ما بر سر سفره قرآن و فطرت و عفت نشسته ایم. و جا انداختن فطری بودن پوشش عفیفانه و جا انداختن نحوه عقلانیت این نوع زندگی و جاانداختن دینی بودن این نحوه سبک زندگی یک محور است که ما باید آن را در جامعه اجرا کنیم.

وی در ادامه به معرفی فعالیت های جبهه فرهنگی حجاب و عفاف پرداخت و خاطرنشان کرد: ما به عنوان یک تشکل غیردولتی، مؤسسات فعال در عرصه حجاب و عفاف، نهادهای علمی، فرهنگی، کنشگران مؤثر و فعال در این عرصه را دور هم جمع کردیم و یک دستگاه فکری منسجم را ایجاد و از آن بهرمند هستیم برای تقویت، ساماندهی، اثربخشی اقدامات معطوف به فرهنگ حجاب و عفاف می خواهیم هماهنگ سازی، توانمند سازی مؤسسات حجاب و عفاف را در دستور کار قرار دهیم. ظرفیت مردمی و فرهنگی نرم کشور را شناسایی کرده و سیاست های مؤثر برای تعمیق و گسترش فرهنگ را در دستورکار قرار دهیم و در نهایت به اجرای طرح های کارآمد نیز کمک کنیم.

حجت الاسلام دعائی در ادامه به تشریح ساختار جبهه فرهنگی حجاب و عفاف و پروژه علمی- فرهنگی رصدنمای ملی«ع» راپرداخت و از طرح های آینده جبهه نظیر طرح سندس؛ به عنوان انجمن تخصصی تولیدکنندگان پوشاک خبر داد.

دبیرکل جبهه فرهنگی حجاب و عفاف در پایان پس از قرائت پیام مقام معظم رهبری که در دیدار اعضای شورای مرکزی و شورای راهبردی جبهه فرهنگی حجاب و عفاف در بیستم اردیبهشت ماه سال جاری، به پرسش‌ های مطرح شده توسط مبلغان و فعالین حجاب پاسخ داد.

انتهای پیام/

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شبکه های اجتماعی

     
           

آخرین اخبار

خوراک حجاب نیوز

اگر میخواهید مطالب حجاب نیوز را از دست ندهید، مشترک خوراک حجاب نیوز شوید!

feed32