کارشناس مسائل دینی مطرح کرد:

نمی‌توان گفت هرکسی که چادر دارد، با حجاب است

کد خبر: 939
15/05/13 - 6:19 ق.ظ

یک کارشناس مسائل دینی گفت: نمی‌توان گفت هرکسی که چادر دارد با حجاب و هرکسی هم که چادر ندارد بی‌حجاب است.

چادر,حجاب اجباری,

به گزارش پایگاه خبری حجاب به نقل از دانشجو، کرسی آزاداندیشی با موضوع «حجاب؛ اختیاری یا اجباری؟» با حضور موافقین و مخالفین حجاب اجباری و جمعی از دانشجویان در دانشگاه پیام نور مرکز اصفهان برگزار شد، که شامل دو گروه موافق و مخالف و همچنین یک کارشناس مسائل دینی به عنوان داور این کرسی آزاد اندیشی بود.

 

پوشش همیشه به معنی حجاب نیست

مقیمی، استاد حوزه و دانشگاه در این نشست به عنوان کارشناس گفت: پوشش به طور کلی به دو بخش اصلی تقسیم می‌شود؛ پوشش در بخش اول به معنی فرم یا لباسی است که برای مشاغل و یا کارهای مختلف در جامعه به کار برده می‌شود.

 

وی افزود: پوشش در بخش دیگری به معنای حجاب است؛ حجاب مصونیت در برابر خطرات معنوی و فکری و همچنین پیشگیری از صدمات اخلاقی و فساد در جامعه است؛ طبعاً هر حجابی می‌تواند به عنوان یک لباس باشد، ولی هر لباسی نمی‌تواند حجاب باشد.

 

به موضوع حجاب خانم‌ها باید بیشتر پرداخته شود

 

مقیمی خاطرنشان کرد: به نظر من فقط نباید در مورد حجاب خانم‌ها صحبت کرد، بلکه باید درباره حجاب آقایان هم بحث کرد؛ چراکه حجاب فقط مختص خانم‌ها نیست؛ ولی به جهت حساسیت و شرایطی که خانم‌ها دارند باید به آن بیشتر پرداخته شود.

 

وی بیان داشت: چرا اکثر کتاب‌هایی که درباره حجاب نوشته شده توسط نویسندگان مرد بوده است؟ این موضوعی است که باید خود خانم‌ها به آن بپردازند و پیگیر آن باشند.

 

مردان نمی‌توانند در دمای ۳۰ درجه چادر سر کنند!

وی ادامه داد: مردها نمی‌توانند راجع به خوب یا بد بودن و نحوه حجاب خانم‌ها بحث کنند، چرا که هیچگاه در دمای ۳۰-۴۰درجه تابستان چادر بر سر نکرده‌اند.

 

این کارشناس مسائل دینی تصریح کرد: سه نوع تقسیم بندی در مورد حجاب مطرح می‌شود که من دو نوع آن را قبول دارم. این تقسیم بندی شامل: با حجاب، بد حجاب و بی‌حجاب است که مورد آخری هیچ معنایی ندارد چرا که یا حجاب وجود دارد و میان این دو چیزی نداریم.

 

هرکسی که چادر ندارد بی حجاب نیست

 

وی ادامه داد: نمی‌توان گفت هرکسی که چادر دارد با حجاب است و هرکسی هم که چادر ندارد بی حجاب؛ ممکن است در بعضی از حجاب‌ها با چادر ملزمات یک حجاب اسلامی وجود نداشته باشد. مثلا در برخی موارد دیده شده که خانمی با چادر است ولی از آرنج تا مچ دستش پیداست و یا موی سر او درست پوشانده نشده است.

 

این کارشناس مسائل دینی در پایان تأکید کرد: تمامی مراجع دینی ما در مورد حجاب پنج ویژگی را تبیین کرده اند که آنها عبارتند از پوشش سر به طوری که فقط قرص صورت بیرون باشد، پوشیدن دست‌ها تا مچ، پوشش اندام و حجم‌های بدن، پوشش زینت و زیورآلات بدن، عدم آرایش در مقابل نامحرمان.

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شبکه های اجتماعی

     
           

آخرین اخبار

خوراک حجاب نیوز

اگر میخواهید مطالب حجاب نیوز را از دست ندهید، مشترک خوراک حجاب نیوز شوید!

feed32