با همکاری مسجد جمکران و آستان قدس رضوی

دانشنامه تخصصی حجاب و عفاف تدوین می‌شود

کد خبر: 9170
16/11/03 - 9:44 ق.ظ

به گزارش پایگاه خبری حجاب ؛ به نقل از ” ایسنا” ، رئیس بنیاد پژوهش و نشر مسجد مقدس جمکران گفت: با همکاری بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس و پژوهشکده مسجد جمکران دانش نامه تخصصی حجاب و عفاف با محوریت مسجد مقدس جمکران انجام خواهد شد. «سید مجید امامی» در تشریح مباحث مطرح شده در […]

به گزارش پایگاه خبری حجاب ؛ به نقل از ” ایسنا” ، رئیس بنیاد پژوهش و نشر مسجد مقدس جمکران گفت: با همکاری بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس و پژوهشکده مسجد جمکران دانش نامه تخصصی حجاب و عفاف با محوریت مسجد مقدس جمکران انجام خواهد شد.

«سید مجید امامی» در تشریح مباحث مطرح شده در همایش نمایندگان اماکن مقدس که به میزبانی آستان قدس رضوی در رابطه با ترویج حجاب برگزار شد، اظهار کرد: تامل و هم‌افزایی هدفمند میان اعتاب مقدسه و حرم‌های اهل بیت (علیهم‌السلام) در ایران یکی از ضرورت‌های بسیار مهم است که همواره مورد تأکید مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) بوده، اما تاکنون به علت اینکه موضوع مشخصی نداشته به صورت کلان و کلی عملیاتی نشده است.

وی ادامه داد: یکی از مهمترین مسائل و معضلات فرهنگی کشورمان که تاکنون به صورت جدی به آن پرداخته نشده، در حوزه زندگی عفیفانه، از حجاب گرفته تا ازدواج مناسب و به موقع است. که خوشبختانه هم اکنون مد نظر این اماکن متبرکه و این اعتاب قرار گرفته است.

رئیس بنیاد پژوهش و نشر مسجد مقدس جمکران با اشاره به حرکت رو به جلو در نظام فرهنگی کشور بیان کرد: حرف و دغدغه اصلی این است که در بهترین محیط‌هایی که حداکثر ارتباط فرهنگی، تبلیغی و پذیرش اجتماعی نسبت به منویات دین، یعنی حرم‌های مطهر وجود دارد، باید به صورت هم‌افزا، هدفمند و تخصصی در موضوع زندگی عفیفانه کار بشود.

«امامی» بحث زندگی عفیفانه در جامعه را به شدت مورد چالش خواند و افزود: البته ریشه و دیرینه خانواده‌گرایی، عفت‌گرایی و حجاب بسیار جدی است؛ ولی به هر حال ما به خاطر عقب ماندن از فرآیند مدیریت سبک زندگی، در این زمینه دچار بحران هستیم. از حجاب‌ها و پوشش‌های ناشایست حتی در محیط‌های زیارتی گرفته، تا کم شدن حریم‌های مناسب و شرعی در مناسبات زن و مرد، تا تربیت عفیفانه کودکان از ابتدای کودکی دچار چالش هستیم.

وی درباره گردهمایی‌های برگزار شده گفت: گردهمایی بسیار خوبی با حضور نمایندگان اعتاب مقدسه برگزار شد و دیدار بسیار خوبی هم با تولیت آستان قدس رضوی داشتیم که تاکید ایشان بر این بود که ما باید بتوانیم در مورد ترویج حجاب این موضوع مهم و اولویت‌دار کشور نقش و جایگاه و ظرفیت اعتاب مقدسه را نشان دهیم.

رئیس بنیاد پژوهش و نشر با اشاره به سند تدوین شده در این گردهمایی، گفت: در این نشست سندی تدوین شد که در آن هر یک از اعضا مزیت‌های خودشان را درباره فعالیت‌های فرهنگی، معرفتی یا پژوهشی اعلام کرده و متعهد شدند که روی آن حوزه کار کنند.

«امامی» افزود: همچنین مقرر شد با همکاری دبیرخانه دائمی و اعتاب عالیات در حوزه زندگی عفیفانه جلسه‌ای تشکیل شد و مصوب شد این جلسه هر دو ماه یک بار با حضور نمایندگان تام الاختیار اعتاب برگزار و در این مورد بحث و تبادل نظر شود.

وی نقش مسجد مقدس جمکران را در این جلسات بسیار مفید و موثر خواند و اظهار کرد: مسجد مقدس جمکران به طور مشخص دو پیشنهاد بسیار خوب ارائه کرد که مورد توجه قرار گرفت. یکی از این پیشنهادها فراخوان عیدهای فرهنگی، معرفتی و تربیتی در خصوص حجاب و عفاف است. و این ایده بدین معناست که بتوانیم بهترین، ناب‌ترین و پویاترین فعالیت‌ها و برنامه‌ها را در اعتاب عالیات تقدیم به زائران داخلی و خارجی کنیم.

رئیس بنیاد پژوهش و نشر مسجد مقدس جمکران در خصوص پیشنهاد دیگر مسجد مقدس جمکران گفت: همکاری بین بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس و پژوهشکده مسجد مقدس جمکران در تدوین دانش نامه‌ تخصصی حجاب و عفاف پیشنهاد دیگر ما بود که مورد تصویب قرار گرفت و ان‌شاءالله با محوریت مسجد مقدس جمکران انجام خواهد شد.

امامی افزود: مقرر شد که ما، توانمندی‌هایمان را در حوزه کودک و فعالیت‌های تربیتی در حوزه کودک و نوجوان به اعتاب دیگر معرفی کنیم که این موضوع در معاونت فرهنگی مسجد بسیار پیش‌رو انجام شده است.

انتهای پیام/

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شبکه های اجتماعی

     
           

آخرین اخبار

خوراک حجاب نیوز

اگر میخواهید مطالب حجاب نیوز را از دست ندهید، مشترک خوراک حجاب نیوز شوید!

feed32