کد خبر: 9133
16/11/01 - 9:30 ق.ظ

به گزارش پایگاه خبری حجاب ؛ به نقل از خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) ، کرسی آزاد اندیشی «حجاب و عفاف، انقلابی‌گری» در دانشکده علوم قرآنی خمین با حضور اساتید، قائم مقام دانشکده و دانشجویان با نگاه تاریخی و واژه‌شناسی به همراه اظهار نظر دانشجویان، برگزار شد. حمید کمانکش، قائم مقام دانشکده علوم قرآنی خمین، در این […]

به گزارش پایگاه خبری حجاب ؛ به نقل از خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) ، کرسی آزاد اندیشی «حجاب و عفاف، انقلابی‌گری» در دانشکده علوم قرآنی خمین با حضور اساتید، قائم مقام دانشکده و دانشجویان با نگاه تاریخی و واژه‌شناسی به همراه اظهار نظر دانشجویان، برگزار شد.

حمید کمانکش، قائم مقام دانشکده علوم قرآنی خمین، در این نشست گفت: عفاف و حجاب واژه‌های مهمی هستند و با تعریف درست از این دو می‌توان به اهمیت آنها دست یافت، عفت ملکه‌ای نفسانی است که در مصادیقی برای زنان با حفظ در پوشش و در مردان با حفظ در نگاه تبلور پیدا می‌کند، زنان به دلیل داشتن زیبایی و جذابیت باید به پوشش یا همان حجاب توجه کنند و مردان که مظهر نیاز هستند از نگاه خود نسبت به زنان مراقبت کنند.

کمانکش با تأکید براینکه در قرآن تأکید شده که زنان از تبرّج دوری کنند اظهار داشت: تبرّج به معنای خودنمایی است و این خود نمایی حتی در قالب پوشش هم می‌تواند با نوع راه رفتن و پوشش غیر عرف جامعه اتفاق افتد. نگاه سیستمی به حجاب همه چیز را در جریان طبیعی خود قرار می‌هد و به خانواده و کاهش آسیب‌های اجتماعی کمک بسیاری می‌کند.
قائم مقام دانشکده علوم قرآنی خمین گفت:غربی‌ها نیز در آموزه‌های دینی خود حجاب را دارند و با توجیهات خود سعی دارند آن را فقط به اسلام نسبت دهند اماغرب نیز به حجاب برخواهد گشت زیرا امروز شاهد صدمات برهنگی در جامعه خود هستند.

حجت‌الاسلام محمدمهدی کریمی‌نیا استاد تفسیر و فقه دانشکده علوم قرآنی خمین نیز در این نشست گفت: موج اسلام خواهی و معنویت طلبی در کشورهای اروپایی بسیارزیاد شده و غربی‌ها برای تخریب اسلام سعی دارند حجاب را از بین ببرند.
وی اعتقاد به خدا، داشتن حریم خصوصی و اسلام‌خواهی را پیام‌های حجاب دانست و افزود: غرب علیه ایران، اسلام و حجاب تبلیغات می‌کند زیرا می‌داند ایران نماد اسلام گرایی در دنیاست.
کریمی‌نیا با اشاره به اینکه تجربه تاریخی نشان داده اگر حجاب مخدوش شود خیلی از امورات معنوی هم از بین می‌رود خاطرنشان کرد: در ماجرای دوران طلایی اندلس نیز چون نتوانستند از راه نظامی با مسلمانان مبارزه کنند با رواج برهنگی و فساد روحیه اسلام خواهی را از آنها گرفتند.

احمد امیدوار، استاد ادبیات عرب دانشکده علوم قرآنی خمین نیز در این نشست گفت:کرسی‌های آزاد اندیشی شروعی برای عمل به آیات و احادیث به شیوه صحیح توسط دانشجویان دانشکده علوم قرآنی است.
وی با بیان اینکه عفاف حالت درونی است افزود:عفاف از نظر لغوی به معنای خودداری از کارهای حرام و طمع‌های پست است و در قرآن با معانی مختلفی مانند خویشتنداری، قناعت و پاکدامنی به کار برده شده است. واژه جلباب نیزدر احادیث و روایات به معنای چادر استفاده شده برخلاف آنچه که بعضی سعی دارند از آن معنای مانتو یا پیراهن را استفاده کنند.
امیدوار دایره عفاف را از حجاب گسترده‌تر دانست و خاطرنشان کرد:حجاب به معنای مانع و پرده است و دشمن از این معنا استفاده می‌کند برای این هدف که اسلام قصد دارد زنان را خانه نشین کند.
در این جلسه تعدادی از دانشجویان دیدگاه‌های خود را درباره اهمیت حجاب و وضعیت ججاب در جامعه بیان کردند. نمایشگاه حجاب و عفاف نیز با عنوان «انتخاب من» در حاشیه این نمایشگاه برگزار شد.

انتهای پیام/

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شبکه های اجتماعی

     
           

آخرین اخبار

خوراک حجاب نیوز

اگر میخواهید مطالب حجاب نیوز را از دست ندهید، مشترک خوراک حجاب نیوز شوید!

feed32