مهدی منتظرقائم، محمدحسن یادگاری

مطالعه بازنمایی حجاب، پوشش و آرایش هنرپیشگان زن

کد خبر: 9105
16/10/30 - 9:22 ق.ظ

به گزارش پایگاه خبری حجاب ؛ به نقل از ” خبرگزاری فارس” ، در این مقاله با موضوع ” مطالعه بازنمایی حجاب، پوشش و آرایش هنرپیشگان زن ” ؛به مطالعۀ چگونگی بازنمایی هنرپیشگان زن در پوستر‌های فیلم‌های سینمایی (۱۳۶۸ تا ۱۳۹۲) می‌پردازیم. این تحلیل روی ۸۸ پوستر، متعلق به یک دورۀ ۲۴‌ساله و به‌صورت کمی […]

به گزارش پایگاه خبری حجاب ؛ به نقل از ” خبرگزاری فارس” ، در این مقاله با موضوع ” مطالعه بازنمایی حجاب، پوشش و آرایش هنرپیشگان زن ” ؛به مطالعۀ چگونگی بازنمایی هنرپیشگان زن در پوستر‌های فیلم‌های سینمایی (۱۳۶۸ تا ۱۳۹۲) می‌پردازیم.
این تحلیل روی ۸۸ پوستر، متعلق به یک دورۀ ۲۴‌ساله و به‌صورت کمی انجام شده است. ۹ متغیر در این تحلیل لحاظ شده که به ترتیب عبارت‌اند از
۱٫ متغیرهای نسبت مساحت عکس به زنان به کل، ۲٫ اندازه نما، ۳٫ محل استقرار تصویر زنان در کل لایه‌ها، ۴٫ آرایش، ۵٫ پوشش، ۶٫ حجاب، ۷٫ نسبت تعداد شخصیت زن به کل، ۸٫ رتبۀ شخصیتی زنان به کل شخصیت‌ها، ۹٫ ژانر فیلم.
به‌علاوه نمونه‌ها به ۶ دوره زمانی تقسیم شده‌اند. با استفاده از رهیافت گفتمانی هال، در مجموع این تحقیق تأکیدی بر اهمیت تطابق بازنمایی‌ها با اندیشه‌ها و ایدئولوژی‌هاست. این نتایج حاکی از آن است که ارزش‌ها و سیاست‌گذاری‌های دهه ۷۰ و ۸۰ در سینما، در مقوله پوشش و حجاب و آرایش به بازنمایی نرسیده و رویکردی منفعلانه از جانب ساختار قدرت نسبت به مقتضیات صنعت سینما اخذ کرده است.

نویسندگان:

مهدی منتظرقائم: استادیار علوم ارتباطات اجتماعی دانشگاه تهران

محمدحسن یادگاری: دانشجوی کارشناسی ارشد مطالعات فرهنگی و رسانه دانشگاه تهران

دو فصلنامه دین و ارتباطات – دوره ۲۲، شماره ۴۸، پاییز و زمستان ۱۳۹۴٫

انتهای پیام/

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شبکه های اجتماعی

     
           

آخرین اخبار

خوراک حجاب نیوز

اگر میخواهید مطالب حجاب نیوز را از دست ندهید، مشترک خوراک حجاب نیوز شوید!

feed32