کد خبر: 9006
16/10/06 - 10:36 ق.ظ

به گزارش پایگاه خبری حجاب ؛ به نقل از ” خبرگزاری تسنیم” ،اواخر تابستان امسال و بانزدیک شدن به آغاز سال تحصیلی جدید محمدفرهادی وزیر علوم بخشنامه ای به دانشگاه ها و مراکز آموزشی کشور ابلاغ کرد در این بخشنامه بر صیانت از عفاف و حجاب در محیط های علمی و آموزشی تاکید شده بود.ابلاغیه […]

به گزارش پایگاه خبری حجاب ؛ به نقل از ” خبرگزاری تسنیم” ،اواخر تابستان امسال و بانزدیک شدن به آغاز سال تحصیلی جدید محمدفرهادی وزیر علوم بخشنامه ای به دانشگاه ها و مراکز آموزشی کشور ابلاغ کرد در این بخشنامه بر صیانت از عفاف و حجاب در محیط های علمی و آموزشی تاکید شده بود.ابلاغیه ای که تاکید داشت دانشگاه ها و مراکز آموزشی در فعالیت های خود نباید صرفا به موضوع حجاب با دید ظاهری توجه کنند بلکه باید موضوع عفاف را نیز هم راستا با موضوع حجاب پیگیری کنند چراکه عفاف امری درونی بشمار می رود.

آموزش و آگاه سازی، ارشاد، تذکر و برخورد با متخلفان سه محور اصلی ابلاغیه وزارت علوم در خصوص عفاف و حجاب است که باید توسط کمیته ای در دانشگاه ها دنبال و نتایج هر سه ماه یک بار به وزیر علوم اعلام شود.

ابلاغیه وزارت علوم که به دنبال تقویت جنبه های درونی عفاف و حجاب به دور از ابزارهای تنبیهی است، در بسیاری از دانشگاه ها درحال اجرا است بنابراین به سراغ تعدادی از روسای دانشگاه های بزرگ کشور رفتیم تا از روند اجرای بخشنامه وزارت علوم در این مراکز مطلع شویم.

تشکیل کمیته صیانت از عفاف و حجاب در دانشگاه یزد

دانشگاه یزد هم راستا با دیگر دانشگاه های کشور در زمینه اجرای بخشنامه وزارت علوم در حوزه عفاف و حجاب فعالیت خود را آغاز کرده و پس از ابلاغ بخشنامه این وزارتخانه اقدام به تشکیل کمیته عفاف و حجاب کرده است.

علی مروتی، معاون دانشجویی دانشگاه یزد در گفتگو با مهر گفت: کمیته عفاف و حجاب در این دانشگاه شکل گرفته است و درحال برنامه ریزی برای اجرای برنامه هایی با محوریت صیانت از این موضوع هستیم.

وی افزود: این دانشگاه نیز به دنبال توسعه فرهنگ عفاف و حجاب در میان دانشگاهیان است و براساس ابلاغیه وزارت علوم از جنبه های ارشادی در این زمینه بهره می گیرد.
دانشگاه یزد نیز به دنبال توسعه فرهنگ عفاف و حجاب در میان دانشگاهیان است و براساس ابلاغیه وزارت علوم از جنبه های ارشادی در این زمینه بهره می گیرد.

توجه به حجاب با اجرای مطالعات در دانشگاه علم و صنعت

دانشگاه ها و مراکز آموزشی معتقدند ماه ها پیش از ابلاغ بخشنامه عفاف و حجابی وزارت علوم اقدام به برنامه ریزی برای توسعه این فرهنگ کرده اند. دانشگاه علم و صنعت یکی از این دانشگاهها است.

محمدعلی برخورداری رئیس دانشگاه علم و صنعت در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: اساتید مشاوره ای تعیین شده و از سوی این افراد به دانشجویانی که در این زمینه کوتاهی کردند تذکرات مشاوره ای ارائه می شود.

وی که سیاست این دانشگاه را رویکرد ارشادگرایانه به موضوع عفاف و حجاب می داند، تاکید کرد: در صورتی که رفتارهای اشتباه دانشجویان درخصوص عفاف و حجاب تکرار شود و این دانشجویان به تذکرات و راهنمایی های اساتید مشاوره توجه نکنند پرونده آنها به کمیته انضباطی ارائه خواهد شد.

راهکار دانشگاه کاشان برای کاهش پرونده های انضباطی در زمینه حجاب

دانشگاه کاشان نیز در جمع دانشگاه هایی قرار می گیرد که رفتارهای ارشادی و تربیتی در زمینه حجاب و عفاف را اولویت فعالیت های خود قرار داده و طبق اعلام قنبر علی شیخ زاده معاون دانشجویی این دانشگاه برخورد با تخلفات عفاف و حجاب در این دانشگاه به شورای عفاف و حجاب ارسال می شود.

این دانشگاه رویه ای را پیش گرفته تا از طریق اساتید مشاوره تخلفات مربوط به عفاف و حجاب را رفع کند و پرونده دانشجویان کمتر به کمیته انضباطی ارجاع شود اما اگر رفتارهای ارشادگرایانه موثر نباشد پرونده دانشجویان به کمیته انضباطی ارجاع خواهد شد.

این دانشگاه که در شورای فرهنگی خود موضوع عفاف و حجاب را پیگیری می کند از ظرفیت اعضای هیات علمی استفاده کرده و این امر موجب شده تا فرآیند رویکرد تربیتی در این حوزه تقویت شود.

تشکیل کمیته عفاف و حجاب در دانشگاه هنر

دانشگاه هنر نیز بعد از ابلاغ بخشنامه وزارت علوم کمیته صیانت از عفاف و حجاب را زیر نظر شورای فرهنگی این دانشگاه راه اندازی کرد. کمیته ای که قرار است علاوه بر ارائه راهکارهای اجرایی و عملیاتی در خصوص موضوع عفاف و حجاب نگرشی فرهنگی به موضوع ایجاد کند تا براین اساس برنامه های کاربردی در این حوزه را رقم بزند.

دوری از افراط برای توسعه عفاف و حجاب در دانشگاه امیرکبیر

دانشگاه صنعتی امیرکبیر نیز از دیگر دانشگاه هایی است که موضوع عفاف و حجاب را اولویت برنامه های فرهنگی خود قرار داده است و طبق گفته احمد معتمدی رئیس دانشگاه در این زمینه از برخوردهای افراطی جلوگیری می شود.

وی در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: دانشگاه صنعتی امیرکبیر از اجرای آیین نامه های مربوط به موضوع عفاف و حجاب استقبال می کند.

رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر خاطرنشان کرد: باید شان دانشگاه در زمینه های مختلف از جمله موضوع عفاف و حجاب حفظ شود این درحالی است که در دانشگاه های خارجی نیز نوع پوشش افراد در محیط دانشگاه با دیگر مکان ها متفاوت است.

نرم افزار حجاب در دانشگاه تبریز

طراحی نرم افزار ، برنامه دیگر عفاف و حجاب بشمار می رود که این برنامه توسط دانشگاه تبریز تدوین شده و بستری را فراهم کرده تا دانشجویان متخلف در این حوزه با رفتارهای ارشادگرایانه تغییر رویه دهند.

محمدرضا پورمحمدی در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: با طراحی این نرم افزار دانشجویان در ابتدا به اساتید مشاوره معرفی می شوند و در صورتی که مشکل همچنان تکرار شود موضوع به والدین دانشجویان اعلام خواهد شد.

منشور عفاف و حجابی دانشگاه فردوسی

دانشگاه فردوسی مشهد نیز از ماه ها پیش اقدام به برنامه ریزی در زمینه عفاف و حجاب کرده است و در این راستا منشوری تدوین کرده که این منشور در برگیرنده بخشنامه جدید وزارت علوم است.

محمد کافی رئیس دانشگاه فردوسی مشهد در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: منشور عفاف و حجاب این دانشگاه توسط اساتید خبره و مطابق با آیین نامه های موجود کشور و خصوصیات محیط های دانشگاهی تدوین شده است.

این دانشگاه همچنین شورایی با عنوان امر به معروف و نهی از منکر تشکیل داده است که وظیفه آن اجرایی سازی برنامه های عملیاتی در زمینه عفاف و حجاب است.

دوری از برخوردهای انتظامی و امنیتی با تخلفات حجاب در دانشگاه صنعتی اصفهان

پرهیز از برخوردهای انتظامی، امنیتی و تند در خصوص تخلفات عفاف و حجاب اولویتهای دانشگاه صنعتی اصفهان بشمار می رود و طبق گفته محمود مدرس هاشمی رئیس دانشگاه با اجرای برنامه های ارشادی و تربیتی می توان به نتایج مطلوب در زمینه عفاف و حجاب دست یافت.

پرهیز از برخوردهای انتظامی، امنیتی و تند در زمینه تخلفات عفاف و حجاب اولویت دانشگاه صنعتی اصفهان بشمار می رود و طبق گفته محمود مدرس هاشمی رئیس این دانشگاه با اجرای برنامه های ارشادی و تربیتی می توان به نتایج مطلوب در زمینه عفاف و حجاب دست یافت.

وی در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: با اجرای برنامه های ارشادگرایانه به نتیجه مطلوبی رسیده ایم و در کمیته فرهنگ عمومی دانشگاه حدود ۴۰۰ دانشجو مورد رفتارهای ارشادگرایانه و تربیتی برای موضوع عفاف و حجاب قرار گرفته اند.

تشکیل کمیته ارائه راهکار برای حجاب در دانشگاه شریف

در راستای صیانت از موضوع عفاف و حجاب در محیط های علمی و آموزشی دانشگاه صنعتی شریف کمیته ای متشکل از نماینده نهاد نمایندگی مقام رهبری در دانشگاه، معاون فرهنگی دانشگاه و تعدادی از دانشجویان عضو تشکل های دانشجویی تشکیل داده است.

محمود فتوحی، رئیس دانشگاه شریف در این باره به مهر گفت: در این کمیته راهکارهای مربوط به ترویج فرهنگ عفاف و حجاب بحث و بررسی شده و نتایج برای تصویب به شورای فرهنگی دانشگاه ارسال می شود.

وی عنوان کرد: ما معتقد هستیم وضعیت کلی مذهبی در دانشگاه صنعتی شریف در سطح خوبی قرار دارد اما باید تلاش بیشتری صورت گیرد تا وضعیت عفاف و حجاب دانشجویان در شان دانشگاه و جمهوری اسلامی باشد.

شورای امر به معروف در دانشگاه اصفهان

شورایی با عنوان امر به معروف و نهی از منکر در دانشگاه اصفهان زیر نظر شورای فرهنگی دانشگاه با محوریت برنامه ریزی برای موضوع عفاف و حجاب در دانشگاه اصفهان شکل گرفته است.

هوشنگ طالبی رئیس دانشگاه اصفهان در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: بندهای مربوط به عفاف و حجاب شورای امر به معروف و نهی از منکر این دانشگاه هماهنگی زیادی با ابلاغیه وزیر علوم دارد.

وی افزود: در این شورا موضوعات امر به معروف و نهی از منکر و عفاف و حجاب در کنار یکدیگر مورد توجه قرار می گیرند.

پرهیز از رفتارهای غلط برای ترویج حجاب در دانشگاه ها

معاون فرهنگی وزارت علوم معتقد است ترویج موضوع عفاف و حجاب در میان دانشجویان نیابد به روش های غلط دنبال شود چراکه آثار منفی در پی خواهد داشت.

ضیاء هاشمی در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: رویکرد فرهنگی، آموزشی و ترویجی در مقابل رویکردهای امنیتی اولویت وزارت علوم درخصوص موضوع عفاف و حجاب است.

وی با اشاره به ابلاغ برنامه های عفاف و حجاب به دانشگاه ها افزود: در این برنامه ها تشویق همراه با رویکرد کارشناسانه دنبال می شود.

معاون فرهنگی وزارت علوم تاکید کرد: طبق برنامه وزارت علوم که به دانشگاه ها ابلاغ شده است توسعه فرهنگ عفاف و حجاب باید با رویکرد اجتماعی و فرهنگی دنبال شود چراکه این موضوع دارای ماهیت است.
طبق برنامه وزارت علوم که به دانشگاه ها ابلاغ شده است توسعه فرهنگ عفاف و حجاب باید با رویکرد اجتماعی و فرهنگی دنبال شود چراکه این موضوع دارای ماهیت است.

هاشمی خاطرنشان کرد: من همواره اعلام کردم که وضعیت عفاف و حجاب در دانشگاه ها نسبت به جامعه از جایگاه مطلوب تری برخوردار است.

وی اظهار داشت: وزارت علوم به دانشگاه ها تاکید کرده است متناسب با اقتضائات محیط های علمی و آموزشی به صورت عالمانه و خلاقانه به موضوع حجاب و عفاف بپردازند.

۴ اولویت وزارت علوم برای صیانت از عفاف و حجاب در دانشگاه ها

پرهیز از رفتارهای امنیتی و انضباطی، برخوردهای ارشاد گرایانه، رویکرد تربیتی، آموزش و آگاه سازی، برنامه های مشاوره ای از مهم ترین اولویت های وزارت علوم برای توسعه فرهنگ عفاف و حجاب در دانشگاه ها است که در بخشنامه اخیر این وزارتخانه نیز به این موارد تاکید شده است.

دانشگاه ها نیز با اعلام برنامه های خود بر کاهش برخوردهای انضباطی با دانشجویان در زمینه مسئله حجاب تاکید دارند و معتقدند با اجرای برنامه های مشاوره ای و فعالیت اعضای هیات علمی به عنوان اساتید مشاوره در این حوزه می توان با موضوع تخلفات مقابله کرد و به نتیجه فرهنگی مطلوب رسید.

پرهیز از فضای امنیتی و تند در برخورد با تخلفات مربوط به عفاف و حجاب اولویتی است که مسئولان دانشگاهی کشور آن را سرلوحه برنامه های علمیاتی و اجرایی خود قرار داده اند.

انتهای پیام/

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شبکه های اجتماعی

     
           

آخرین اخبار

خوراک حجاب نیوز

اگر میخواهید مطالب حجاب نیوز را از دست ندهید، مشترک خوراک حجاب نیوز شوید!

feed32