کد خبر: 6145
15/12/12 - 9:37 ب.ظ

سرکوب شیعیان در جمهوری آذربایجان که از سال ۲۰۱۰ با حبس دهها نفر از فعالان اسلامی معترض به ممنوعیت حجاب از جمله دکتر محسن صمداف رئیس حزب اسلام تشدید شد…

 به گزارش پایگاه خبری حجاب به نقل از مشرق «گوندوز اسماعیل اف» معاون رئیس کمیته دولتی امور دینی در جمهوری آذربایجان اعلام کرد اجرای مراسم تاسوعا و عاشورا در  این کشور ممنوع خواهد شد.

اسماعیل اف افزود : امروز در قوانین حاکم بر جمهوری اذربایجان خلاء هائی وجود دارد، برخی نیز با استفاده از این خلاء موجود در مراسم های عاشورا پرچم های قرمز و سیاه (پرچم های حسینی) برداشته و یا مراسم های شبیه خوانی برگزار می نمایند.

وی همچنین به شدت از افزایش گرایش جوانان جمهوری آذربایجان برای تحصیلات دینی در کشورهای دیگر انتقاد کرد.

تاکید این مقام دولتی جمهوری آذربایجان به برنامه ریزی برای ممنوعیت برگزاری مراسم تاسوعا و عاشورا در شرایطی است که پارلمان جمهوری آذربایجان جمعه گذشته نیز با تصویب قانونی ، نصب پرچم های حسینی در معابر و خیابان ها را ممنوع و مجازات نقدی (تا پنج هزار یورو)  و یک سال حبس برای متخلفان از این قانون در نظر گرفت.

همچنین حدود دو هفته پیش صدها نفر از قشون وزارت کشور جمهوری آذربایجان با حمله به مجلس اربعین حسینی در منطقه نارداران در حومه باکو ، پنج نفر از شیعیان  را شهید و دهها نفر را زخمی و بازداشت کرد و کلیه پرچم های حسینی را از کوچه و خیابانهای نارداران برچیدند.

سایت خبری پارالل جمهوری آذربایجان نوشت: وزارت کشور جمهوری آذربایجان همچنین با استقرار قشون چند هزار نفری ، مانع از برگزاری مراسم باشکوه اربعین حسینی که هر ساله با حضور دهها هزار نفر از مردم جمهوری آذربایجان در مرقد مطهر رحیمه خاتون از خواهران امام رضا ع در نارداران برگزار می شد ، جلوگیری کردند.

تصمیم باکو به ممنوعیت برگزاری مراسم‌های تاسوعا و عاشورای حسینی
بر اساس این گزارش دولت باکو بمنظور تحت فشار قراردادن شیعیان نارداران ، همچنان برق و گاز این منطقه را علیرغم برودت بالای دمای هوا قطع نگه داشته است، همچنین محدودیت ها رفت و آمد در نارداران و بازداشت فعالان اسلامی هنوز ادامه دارد.

در حمله دو هفته پیش قشون وزارت کشور باکو به نارداران ، حجت الاسلام طالع باقرزاده روحانی  مبارزی که طی ماههای اخیر سخنرانی های آتشین وی در انتقاد از جولان وهابی ها ، تکفیریها  و صهیونیست ها در جمهوری آذربایجان بازتاب فراوانی داشته و کاربران اجتماعی وی را “شیح نمر آذربایجان” می خوانند ، بازداشت شد.

نارداران که میزبان مرقد مطهر رحیمه خاتون از خواهران گرانقدر امام رضا ع می باشد ، یکی از مراکز مهم تشیع در جمهوری آذربایجان هست که مقاومت آن در مقابل سیاست های ضد دینی شوروی ، در اذهان مردم ماندگار شده است.

بیش از ۸۵ درصد جمعیت جمهوری آذربایجان را شیعیان تشکیل می دهند و این کشور از لحاظ نسبت مذهب به جمعیت ، دومین کشور شیعی بعد از ایران محسوب می شود.

سرکوب شیعیان در این کشور که از سال ۲۰۱۰ با حبس دهها نفر از فعالان اسلامی معترض به ممنوعیت حجاب از جمله دکتر محسن صمداف رئیس حزب اسلام تشدید شد ، در شرایطی است که به بهانه تساهل دینی ، بیش از چهل موسسه صهیوینستی در این کشور آزادانه فعالیت می کنند.

دستگاه دیپلماسی کشورمان با بازماندگان حادثه آتش سوزی در یک سکوی نفتی جمهوری آذربایجان ابراز تاسف و همدردی کرده است،  اما حاضر نشده است که  کشتار شیعیان در جمهوری آذربایجان را محکوم کند.

تاکید مقام دولتی باکو بر تصمیم این کشور برای ممنوعیت مراسم های تاسوعا و عاشورای حسینی در شرایطی است که دو ماه پیش با برکناری الدار محموداف وزیر امنیت ملی جمهوری آذربایجان ، ابعاد تکاندهنده ای از برنامه های این وزارت خانه برای توسعه وهابیت در جمهوری آذربایجان توسط مطبوعات باکو منتشر شد.

جمهوری آذربایجان همچنین به بهانه تساهل دینی ، شرایط گسترده ای برای فعالیت بهائی ها ، شاهدان یهوه و سایر فرقه های ضاله در این کشور فراهم کرده و نماد ماسون ها و شیطان پرستان موسوم به اُبلیکس در خیابان استقلالیت باکو نصب شده است.

انتهای پیام/

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شبکه های اجتماعی

     
           

آخرین اخبار

خوراک حجاب نیوز

اگر میخواهید مطالب حجاب نیوز را از دست ندهید، مشترک خوراک حجاب نیوز شوید!

feed32