عضو هیئت علمی دانشگاه علم و فرهنگ:

پوشش برخی زنان در جامعه الگوی «اندرونی و بیرونی» است

کد خبر: 6010
15/12/07 - 4:57 ب.ظ

عضو هیئت علمی دانشگاه علم و فرهنگ گفت: سلیقه امروز گروه‌هایی از دختران و زنان در جامعه با معیارهای فرهنگی و آنچه قانونگذار مصوب کرده، متفاوت است و از الگوی اندرونی و بیرونی پیروی می‌کند.

به گزارش پایگاه خبری حجاب به نقل از مهر، شهره وزیری  با بیان اینکه سلیقه امروز گروه‌هایی از دختران و زنان در جامعه ما براساس آنچه قابل مشاهده است با معیارهای فرهنگی، دینی و حتی آنچه قانونگذار مصوب کرده، متفاوت است، گفت: به عنوان مثال پوشیدن ساق و ساپورت با شاخص‌های پذیرفته شده در کشور تناسبی ندارد.

وی افزود: اگرچه در اماکنی که نظارت رسمی تاحدی وجود دارد از جمله در ادارات دولتی، سازمان‌ها و نهادهای فرهنگی و مذهبی و دانشگاه‌ها و مدارس معیارها رعایت می‌شود اما در اماکن عمومی شاهد تنوع نسبی سلایق و پوشش‌های زنان و دختران هستیم که با وجود مراقبت دستگاه‌های مسئول، از برخی خطوط فرهنگی عبور می‌کنند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علم و فرهنگ با اشاره به اینکه به نوعی در میان برخی گروه‌های زنان و دختران، جامعه تبدیل به اندرونی و بیرونی شده است، ادامه داد: این افراد فضاهای عمومی شهری را به دلیل نبود امکان نظارت دقیق، فضای اندرونی و اماکن و مجالس رسمی را فضای بیرونی تصور می‌کنند.

این طراح مد و لباس اضافه کرد: با وجود این سبک پوشش، نمی‌توانیم عنوان این نوع رفتار را دوگانگی شخصیتی بگذاریم اما در ویژگیهای رفتاری، این مرزها رعایت می شود.

وزیری تاکید کرد: طراح باید از سوی نهادهای فرهنگی حمایت شود اما چارچوب‌ها و قوانین و مقررات متولیان فرهنگی گاهی از سوی تولیدکنندگان و طراحان استقبال نمی شود. این مساله مربوط به دیروز و امروز هم نیست و چهار دهه است که با معضل طراحی لباس متناسب شرایط فرهنگی کشور مواجه هستیم. در این مدت اتفاقات خوشایندی هم افتاده است به عنوان مثال در دوره‌ای طی چند سال گذشته طراحی لباس‌هایی با الگوبرداری از دوخت‌های سنتی مورد توجه طراحان و همچنین زنان و دختران قرار گرفت اما در ادامه به دلیل اشباع بازار و فاصله گرفتن از مد روز، شاهد کم شدن استقبال مصرف‌کنندگان بودیم.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه امروز تنوع پوشاک منطبق با فرهنگ کشور در وضعیت نسبتا مطلوبی قرار دارد، گفت: در حال حاضر شاهد ورود رنگ‌ها به بازار مد و لباس هستیم اما در سطوح کل نیاز به فرهنگ‌سازی از سوی نهادهای متولی احساس می‌شود. برخی قوانین مثل اندازه قد مانتو و طول آستین سبب محدودیت‌هایی در طراحی است و تا حدودی تمام طرح‌ها در یک قالب و شکل قرار می‌گیرد و این موضوعی است که موجب سردرگمی هم طراحان و هم زنان و دختران به عنوان مصرف‌کنندگان نهایی محصولات  می‌شود.

وی افزود: بنیاد مد و لباس تلاش‌هایی داشته و تمام توان خود را مصروف این مساله کرده است و امیدواریم با روشن‌تر شدن ضوابط و مقرارت، شاهد فاصله رفتن دختران از البسه نامناسب و رو آوردن آنها به طراحی‌های متناسب با فرهنگ کشور باشیم.

    ارسال به

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شبکه های اجتماعی

     
           

آخرین اخبار

خوراک حجاب نیوز

اگر میخواهید مطالب حجاب نیوز را از دست ندهید، مشترک خوراک حجاب نیوز شوید!

feed32