کد خبر: 5985
15/12/07 - 9:38 ق.ظ

دولت ازبکستان درروزهای اخیر اسامی زنان محجبه را در فهرست مخصوص ثبت کرده و از آنان می خواهد که زیر تعهدنامه منع پوشش حجاب در مکان های پرجمعیت و مراسم ها را امضا کنند.

به گزارش پایگاه خبری حجاب به نقل از آزادگان تاجیکستان، «صورت اکرامف» به عنوان یک حامی حقوق بشر به رسانه های محلی گفته است که زنان با حجاب را به اداره پلیس دعوت می کنند و از آنان خواسته می شود زیر تعهدنامه منع پوشش حجاب را امضا کنند وسپس پلیس گزارش خود را از وجود چنین زنانی به مقامات بالا ارائه می کند.

به گفته این منبع این اقدام با ادعای مبارزه با « داعش » و جلوگیری از پیوستن شهروندان این کشور به این گروه تروریستی انجام می شود.

براساس این گزارش مسئولان فرهنگی کمیته های محله های شهری درشهر تاشکند پایتخت ازبکستان به تهیه فهرست از زنانی که حجاب اسلامی دارند، پرداخته است.

براساس ماده ۱۴قانون دین ازبکستان که سال ۱۹۹۸ تصویب شده است، در مکان های پرجمعیت اجازه حضور شهروندان با لباس مذهبی داده نمی شود و برهمین اساس جرایمی برای متخلفان در نظر گرفته شده است. بر اساس ماده ۱۸۴ قانون اساسی این کشور برای حضورشهروندان ازبکستان (به استثنای خادمان سازمان های دینی) با لباس مذهبی در مکان های پرجمعیت یا مراسم ها جریمه و زندان پیش بینی شده است.

مقامات محلی در ازبکستان از زنانی که با وجود هشدار در باره منع پوشیدن، از حجاب دست نمی کشند می خواهند زیر تعهدنامه را امضا کنند.

درسال های اخیر در در پی توجه مسائل دینی و بالارفتن سطح آگاهی دینی جامعه ازبکستان هزاران زن در این کشور با حجاب شده اند.

ازبکستان با حدود ۳۰ میلیون نفر جمعیت و ۵۰ درصد جمعیت فارسی زبان، پرجمعیت ترین کشورآسیای مرکزی محسوب می شود.

اسلام کریم اف ۷۷ ساله که از وی به عنوان قدیمی ترین رهبر در آسیای مرکزی یاد می شود از ۲۷ سال پیش تاکنون زمام قدرت را در ازبکستان برعهده دارد.

ازبکستان با افغانستان، تاجیکستان، قرقیزستان، ترکمنستان و قزاقستان همسایه و پایتخت آن تاشکند است.

انتهای پیام/

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شبکه های اجتماعی

     
           

آخرین اخبار

خوراک حجاب نیوز

اگر میخواهید مطالب حجاب نیوز را از دست ندهید، مشترک خوراک حجاب نیوز شوید!

feed32