کد خبر: 5936
15/12/06 - 10:33 ق.ظ

رییس دانشگاه صنعتی جندی‌شاپور دزفول با تاکید دانشگاه بر مباحث اخلاق، حجاب و عفاف تصریح کرد: در این زمینه ۶ کارگروه برای فرهنگ‌سازی در این موضوعات تشکیل شد و همه شیوه‌هایی که می‌تواند برای ارتقا این بخش‌ها مؤثر باشد مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش پایگاه خبری حجاب به نقل از ایسنا،، دکتر محمدرضا عصاری که به همراه معاون پژوهشی خود دکتر محمد ذاکرمشفق، در تحریریه خبرگزاری ایسنا حضور یافت در گفت‌وگویی تفصیلی با خبرنگاران این رسانه به پیشینه دانشگاه صنعتی جندی‌شاپور دزفول، اهداف و مأموریت‌های آن اشاره و اظهارکرد: به اعتبار صنعتی‌بودن دانشگاه صنعتی جندی‌شاپور دزفول، چشم‌انداز آینده آن در بخش صنعتی دانشگاهی تعریف شده است، هر چند فرآیندهایی در دانشگاه در حال انجام است که نشان از ظرفیت‌های بزرگتری برای آن دارد که البته تحقق آن به تصمیم سطوح بالادست بستگی دارد.

 تأسیس با اعتبار یک روز درآمد نفت کشور/دانشگاهی در اختیار ستاد فرماندهی جنگ
وی خاطرنشان کرد: این مجموعه که ابتدا شاخه شمالی دانشگاه شهید چمران اهواز محسوب می‌شد و تاریخچه آن به قبل از انقلاب برمی‌گردد، به اتکای وجود فرزندان نخبه در شمال خوزستان با تأمین اعتبار یک روز درآمد نفت تأسیس شد؛ پس از انقلاب به دلیل شرایط وقوع جنگ در منطقه فعالیت‌های دانشگاه تقریبأ و در مقاطعی به‌طور کامل متوقف شد و همه امکانات آن در اختیار ستاد فرماندهی جنگ قرار گرفت.

رییس دانشگاه صنعتی جندی‌شاپور دزفول افزود: پردیس‌های فعلی دانشگاه که اکنون به‌عنوان خوابگاه و کارگاه استفاده می‌شود، در زمان جنگ و عملیات فتح‌المبین معراج‌الشهدا بود؛ همچنین بخشی از ساختمان‌های فعلی به‌عنوان مقر فرماندهی بعضی بخش‌ها در جنگ تحمیلی استفاده می‌شد. در زمان جنگ دانشگاه تمام ظرفیت‌ها و امکانات خود را در اختیار رزمندگان و نیروهای دفاع مقدس قرار داد به همین دلیل پس از پایان جنگ هم شاید به دلیل این فعالیت‌ها نتوانست بسیاری از فرصت‌هایی را که دانشگاه‌های دیگر در آن زمان در اختیار داشتند، کسب کند.

رسالت‌ها و چشم‌اندازهای دانشگاه؛ اثربخشی بر محیط پیرامون
عصاری با بیان این‌که پس از این دوره با تلاش و همت مدیران وقت این پردیس از شاخه شمالی دانشگاه مستقل و به مجتمع آموزش عالی جندی‌شاپور تبدیل شد و پس از آن با تلاش‌ها و اقدامات بعدی به دانشگاه ارتقا پیدا کرد، اظهار داشت: بر این اساس رسالت‌ها و چشم‌اندازهای دانشگاه با هدف اثربخشی بر حوزه‌های صنعتی، اجتماعی و محیطی پیرامون آن در منطقه شمال خوزستان تعریف شده است.

وی تصریح کرد: امروز این دانشگاه با حدود ۸۰ عضو هیأت‌علمی و ۲۳۰۰ دانشجو در مقاطع کارشناسی و کارشناسی‌ارشد با زیرساخت‌های متعارف یک دانشگاه در حال فعالیت است؛ البته با توجه به شرایط قبلی و وضعیت اقتصادی فعلی حاکم بر دولت، محدودیت‌ها و کمبودهایی هم وجود دارد که به‌طور طبیعی دانشگاه صنعتی دزفول نیز از آن مستثنی نیست اما خرسندیم که امروز دانشگاه با یک برنامه مشخص مسیر توسعه را در شمال خوزستان طی می‌کند.

رییس دانشگاه صنعتی جندی‌شاپور دزفول با اظهار امیدواری از این‌که در یک برنامه زمان‌بندی مشخص که اکنون یکی از اهداف اصلی مدیریت دانشگاه تدوین و تصویب برنامه پنج‌ساله توسعه دانشگاه است، بتوان اهداف و مأموریت‌های دانشگاه را محقق کرد، افزود: امیدواریم بتوان بر اساس یک برنامه کاملا مشخص و مورد تأیید مقامات بالادست اعم از هیأت امنا و وزارتخانه در راستای چشم‌اندازها و برنامه‌های آتی دانشگاه حرکت کنیم.

عصاری خاطرنشان کرد: در حال حاضر چهار دانشکده مکانیک، برق و کامپیوتر، معماری و عمران در دانشگاه وجود دارد؛ البته در کنار این دانشکده‌ها گروه‌های مهندسی شیمی، علوم پایه و معارف نیز فعالیت می‌کنند.

شرایط سختگیرانه وزارت علوم برای توسعه کمّی دانشگاه
وی در خصوص برنامه دانشگاه برای راه‌اندازی دوره‌های دکتری، اظهار کرد: حدود یک سال است که وزارت علوم سیاست انقباضی را در ارتباط با توسعه کمی دانشگاه‌ها در پیش گرفته است؛ شرایط جدید برای راه‌اندازی دوره‌های آموزشی برای دانشگاه‌های متفاوت، اثربخشی مختلفی دارد. در حال حاضر شرایط اعطای مجوز راه‌اندازی رشته‌های جدید بسیار سختگیرانه تعریف شده است که به‌طور طبیعی دانشگاه‌های در حال توسعه نمی‌توانند به‌راحتی این شرایط را احراز کنند.

رییس دانشگاه صنعتی جندی‌شاپور دزفول افزود: در حال حاضر یکی از شرایط ایجاد یک رشته کارشناسی‌ارشد وجود حداقل یک دانشیار و برای راه‌اندازی یک دوره دکتری وجود حداقل دو دانشیار است که دانشگاه‌های نوپا تا رسیدن به این شرایط قدری فاصله دارند البته رایزنی‌هایی با وزارتخانه انجام و طرحی به نام طرح تعاون در این خصوص در وزارت علوم ایجاد شده است که با استفاده از آن درصدد راه‌اندازی یک رشته دکتری در سال آینده در دانشگاه هستیم.

برنامه‌ریزی برای راه‌اندازی نخستین دوره دکتری
عصاری با اشاره به پیشنهاد دانشگاه برای راه‌اندازی رشته مکانیک در مقطع دکتری، خاطرنشان کرد: با مدیرکل گسترش وزارت علوم دراین زمینه یک توافق اولیه انجام شده و امیدواریم دانشگاه شهید چمران در مقطع کوتاهی دانشگاه را حمایت کند تا بتوان شرایط وزارتخانه را فراهم کرد.

وی افزود: البته این امر منوط به تفاهم نهایی با شورای گسترش است و فرایندهای نهایی آن باید به تصویب شورای گسترش برسد که امیدواریم با این درخواست دانشگاه موافقت شود.

جزییات تدوین برنامه پنج‌ساله توسعه دانشگاه/آغاز اجرا از سال ۹۵
رییس دانشگاه صنعتی جندی‌شاپور دزفول درباره این‌که آیا این برنامه پنج‌ساله متفاوت از برنامه قبلی دانشگاه است، از وجود چنین برنامه‌ای اظهار بی‌اطلاعی کرد و گفت: شاید قبلأ برنامه مدونی با این ساختار وجود نداشته یا این برنامه تنها در حد یک مکتوب یا سند داخلی دانشگاه بوده است؛ برنامه فعلی مدنظر مدیریت دانشگاه باید ابتدا تدوین و سپس در هیأت امنا به‌عنوان عالی‌ترین مرجع تصمیم‌گیری دانشگاه تصویب شود.

عصاری بیان کرد: در این برنامه چارچوب‌ها به‌صورت کلیات مصوب شده است و تا زمانی که اسناد بالا‌دستی آمایش کشور و استان نهایی نشود، به جزییات نمی‌پردازد؛ تا کنون برنامه‌ای در دانشگاه بر این سیاق وجود نداشته است. شاید در دوره قبلی هیأت رییسه برنامه‌ای داخلی را تدوین کرده باشد اما چنین برنامه‌ای که بر مبنای اسناد بالادستی و به‌صورت الزام‌آور برای دانشگاه تدوین شود، وجود نداشت.

وی با بیان این‌که این برنامه از سال ۹۵ اجرایی خواهد شد و برای دانشگاه الزام قانونی خواهد داشت، ادامه‌داد: چارت دانشگاه، پذیرش دانشجو و تعداد رشته‌ها همه بر اساس این برنامه تدوین خواهد شد و با توجه به تصویب آن در هیأت امنا به‌طور طبیعی سطوح بالادست نیز ملزم به رعایت این برنامه خواهند بود.

رییس دانشگاه صنعتی جندی‌شاپور دزفول خاطرنشان کرد: براساس این برنامه پیشنهاد شده است که در صورت فراهم‌شدن شرایط در پایان پنج سال، تعداد دانشجویان دانشگاه به سقف پنج هزار دانشجو افزایش یابد. در این برنامه خیلی به دنبال توسعه کمّی دانشگاه نیستیم که بخواهیم شاخص دانشگاه را بر اساس تعداد دانشجو بیان کنیم بلکه این برنامه بیشتر براساس میزان اثربخشی دانشگاه بر محیط پیرامون خود تهیه شده است و معتقدیم اگر دانشگاه بتواند بر محیط پیرامونی اثربخش باشد، در اهداف و مأموریت‌های خود موفق بوده است.

تحصیل ۲۵ درصد دانشجویان در مقاطع تحصیلات‌تکمیلی در پایان پنج‌سال

اختصاص سه درصد ظرفیت دانشگاه به دانشجویان خارجی
عصاری اظهار داشت: بر مبنای این برنامه در پایان پنج سال باید تا ۲۵ درصد دانشجویان دانشگاه در دوره‌های تحصیلات‌تکمیلی و ۷۵ درصد در دوره‌های کارشناسی تحصیل کنند؛ همچنین از مجموع ۲۵ درصد دانشجویان تحصیلات‌تکمیلی پنج درصد به دوره‌های دکتری و ۲۰ درصد به دوره‌های کارشناسی‌ارشد اختصاص یافته است. در واقع هرم دانشجویی دانشگاه بر مبنای پنج درصد دکتری، ۲۰ درصد کارشناسی‌ارشد و ۷۵ درصد کارشناسی در دوره پنج ساله تعریف شده است.

وی همچنین با بیان این‌که بنا بر این است که در دوره پنج‌ساله حداقل حدود سه درصد ظرفیت پذیرش دانشگاه به جذب دانشجویان خارجی اختصاص یابد، تصریح کرد: بر این اساس از ظرفیت‌های آمایش سرزمین و پتانسیل‌های محیط پیرامون دانشگاه استفاده می‌شود. معتقدیم یکی از کارهای فرهنگی بسیار با اهمیت برای کشور پذیرش دانشجویان خارجی است زیرا نشر فرهنگ ایرانی و اسلامی ما می‌تواند به‌راحتی از طریق این دانشجویان انجام شود اگرچه ممکن است برخی موضوع درآمدزایی و توسعه فضای آموزشی را در ارتباط با پذیرش دانشجویان خارجی مطرح کنند اما من بیشتر اثربخشی فرهنگی و توسعه فضای فرهنگی را قائل هستم.

به دنبال توسعه کمّی آموزشی نیستیم

رویکرد برنامه پنج ساله تحقق دانشگاه نسل سوم است
رییس دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول با اشاره به اهمیت این برنامه برای دانشگاه، تصریح کرد: برنامه حاضر بسیار مفصل، با جزییات ریز و به‌صورت کاملا دقیق تدوین شده است زیرا این برنامه با رشته‌ها، دانشکده‌ها، تعداد اعضای هیأت‌علمی و ظرفیت‌های جدید هر سال باید به تصویب هیأت امنای دانشگاه و رییس هیأت امناهای همه دانشگاه‌‌ها – وزیر علوم – برسد؛ رویکرد دانشگاه در این برنامه پنج ساله تحقق دانشگاه نسل سوم است.

عصاری با تأکید بر این‌که خیلی به دنبال توسعه کمّی آموزشی در دانشگاه نیستیم، افزود: توسعه آموزشی لازم است اما پیشانی کار دانشگاه‌ها باید پژوهش، تولید ثروت از علم و اثربخشی دانشگاه بر محیط اجتماعی اطراف خود باشد؛ باید صنعت و جامعه پیرامون دانشگاه اثر وجودی آن را به‌عنوان یک اتاق فکر برای رفع مشکلات خود احساس کنند.

ایجاد معاونت پژوهشی؛ نخستین اقدام در جهت رویکرد اثربخشی دانشگاه
وی با ابراز امیدواری از این‌که مسیر حرکت دانشگاه در دوره پنج ساله بر این اساس پایه‌ریزی شود، خاطرنشان کرد: بر اساس این رویکرد دانشگاه در حال طراحی ترکیب و ساختار لازم برای تحقق این هدف است؛ نخستین اقدامی که در این راستا انجام شد، ایجاد معاونت پژوهشی در دانشگاه بود که این بخش در دوره قبلی در چارت سازمانی تحت عنوان مدیر پژوهشی و زیرمجموعه معاونت آموزشی اداره می‌شد.

رییس دانشگاه صنعتی جندی‌شاپور دزفول ادامه‌داد: با ایجاد معاونت پژوهشی دانشگاه در این فاصله زمانی اقدامات مناسبی انجام شد. رشد حوزه‌های پژوهشی در دانشگاه بسیار مطلوب و ظرفیت‌سازی‌های بسیار خوبی انجام شد؛ در حال حاضر نیز اگر عقب‌ماندگی‌هایی در این حوزه وجود دارد به دلیل شرایط قبلی است اما اکنون تمام تلاش و کوشش دانشگاه بر فعال‌شدن و درخشش این حوزه قرار گرفته است.

تحصیل ۱۱ درصد دانشجویان در دوره‌های کارشناسی‌ارشد
عصاری با بیان این‌که در حال حاضر ۲۲۲۸ دانشجو در دانشگاه تحصیل می‌کنند، تصریح کرد: از این تعداد ۲۵۸ دانشجو در دوره‌های کارشناسی‌ارشد و هزار و ۹۷۰ دانشجو در دوره‌های کارشناسی شامل ۲۴۰ دانشجو در دوره شبانه و ۱۷۳۰ دانشجو در دوره روزانه در حال تحصیل هستند و نسبت دانشجویان کارشناسی‌ارشد به کارشناسی، ۱۱ درصد است. این نسبت در ابتدای سال ۹۳ حدود ۳ درصد بود که اکنون به ۱۱ درصد افزایش یافته است.

تعریف پنج محور شاخص برای فعالیت‌های دانش‌بنیان دانشگاه
وی در خصوص برنامه‌های دانشگاه برای حرکت به سمت فعالیت‌های دانش‌بنیان و ایفای نقش در اقتصاد مقاومتی، اظهارداشت: معتقدم دانشگاه‌ها نباید به دنبال این باشند که در هر زمینه‌ای و یا تعداد زیادی از زمینه‌ها شاخص شوند؛ دانشگاه صنعتی جندی‌شاپور دزفول پنج محور را به‌عنوان نقاط قوت محیطی و منطقه‌ای برای ورود به عرصه فعالیت‌های دانش‌بنیان شناسایی و تعریف کرده است.

رییس دانشگاه صنعتی جندی‌شاپور دزفول افزود: حوزه‌های آب و نیروگاه‌های برق‌آبی، انرژی‌های فسیلی، نو و تجدیدپذیر، محیط زیست، صنایع تبدیلی کشاورزی و گردشگری و میراث فرهنگی به‌عنوان شاخص‌های فعالیت دانشگاه تعریف شده‌اند که اگر در این حوزه‌ها حرکت کنیم دانشگاه می‌تواند سریع‌تر اثربخشی خود را بر محیط پیرامون بر مبنای آمایش سرزمین محقق کند.

ایجاد آزمایشگاه مرکزی دانشگاه با اعتبار ۱٫۳ میلیارد تومان

راه‌اندازی مرکز تحقیقات انرژی‌های نو
عصاری تصریح کرد: بر این مبنا در یک سال گذشته ایجاد آزمایشگاه مرکزی در دانشگاه در دستور کار قرار گرفت و در شرایطی که بسیاری از دانشگاه‌های کشور با بحران مالی مواجه هستند، سرمایه‌گذاری نسبتأ خوبی از نظر ارزش ریالی (بیش از ۱٫۳ میلیارد تومان) در این بخش انجام شد. آزمایشگاه مرکزی یک آزمایشگاه آموزشی نیست بلکه تحقیقاتی و صنعتی است و می‌تواند به شرکت‌ها، صنایع و محققان سرویس دهد.

وی با بیان این‌که ایجاد شرکت‌های دانش‌بنیان در برنامه دانشگاه قرار دارد، خاطرنشان کرد: همچنین مرکز تحقیقات انرژی‌های نو با هدایت و حمایت معاونت پژوهشی دانشگاه ایجاد شد که در این مدت توانسته دستاوردهای علمی خوبی در ژورنال‌های معتبر و کنفرانس‌های داخلی و بین‌المللی ارایه دهد.

ورود دانشگاه به حوزه تجاری‌سازی پژوهش‌ها با انعقاد چندین تفاهم‌نامه
رییس دانشگاه صنعتی جندی‌شاپور دزفول افزود: اکنون در حال عبور از این مرحله و به دنبال تجاری‌سازی پژوهش‌ها در این حوزه هستیم؛ به همین دلیل با صنایع برق‌آبی منطقه به یک نقطه مناسب رسیده‌ایم که این نکته بسیار مهمی در ایجاد ارتباط میان دانشگاه‌ و صنعت است. معتقدم حلقه مفقوده عدم ارتباط مؤثر میان دانشگاه‌ها و صنایع، عدم وجود اعتماد بین این دو مجموعه است. اکنون دانشگاه توانسته است که این اعتماد را از بخش پیرامونی خود کسب کند.

عصاری اظهارکرد: دانشگاه در بخش‌های دیگر صنعتی نیز ورود کرده است؛ اخیرا تفاهم‌نامه‌ای در حوزه بهره‌وری انرژی در کارخانه‌های قند کشور میان دانشگاه و سندیکای صنفی صنعت قند منعقد شده است که دانشگاه در زمینه بهره‌وری انرژی به این کارخانجات خدمات دهد؛ همچنین با شهرداری دزفول رایزنی‌هایی انجام شده و به این نقطه رسیدیم که دانشگاه صنعتی جندی‌شاپور دزفول با داشتن دانشکده معماری و شهرسازی به‌عنوان بازوی فکری، اتاق فکر و R & D شهرداری عمل کند. با فرمانداری دزفول نیز توافقاتی انجام شده است.

تله‌مدیسینگ؛ ویزیت از طریق تصویر در نقاط صعب‌العبور
وی افزود: در بسیاری از حوزه‌ها این توانمندی و اتاق‌فکر بودن دانشگاه در کنار مسئولان اجرایی شهرستان در حال شکل‌گیری است؛ همچنین با دانشگاه علوم پزشکی دزفول تفاهم‌نامه‌ای در زمینه تله‌مدیسینگ در حال تدوین است که امکان ارایه خدمات درمانی در نقاط صعب‌العبور که دسترسی وجود ندارد، از طریق سیستم تصویر مهیا شود. در این سیستم در موارد اضطراری راهنمایی و مشاوره‌های درمانی لازم توسط پزشکان و متخصصان به‌صورت مستقیم به متقاضی ارایه و ویزیت از طریق تصویر انجام می‌شود.

رییس دانشگاه صنعتی جندی‌شاپور دزفول با بیان این‌که دانشگاه برای اثربخشی بر محیط پیرامون خود در درجه اول بر اعتمادسازی میان صنعت و دانشگاه اهتمام داشته است، خاطرنشان کرد: همچنین در حال تلاش هستیم که فضای فکری اعضای هیأت‌علمی نیز به انجام کارهای پژوهشی و تحقیقاتی مورد نیاز صنعت سوق داده شود زیرا لازمه حیات علمی دانشگاه‌ها و هیأت‌علمی آن وجود این ارتباطات و اثربخشی‌هایی است که طبعا تغییر این سنت مستلزم فرهنگ‌سازی است.

عصاری افزود: به‌صورت معمول اعضای هیأت‌علمی تاکنون بیشتر تکالیف خود را در حوزه آموزشی می‌دیدند و اکنون باید علاوه بر حوزه آموزشی بر اثربخشی بر محیط پیرامون، حوزه پژوهشی و تولید ثروت از علم نیز تمرکز کنند که نیاز به فرهنگ‌سازی، تمرین و ممارست دارد تا بتوان این شرایط را تأمین کرد.
 

هم‌افزایی دانشگاه و صنعت ارزش افزوده بالاتری برای کشور ایجاد می‌کند
وی در خصوص برنامه دانشگاه برای استفاده از فرصت قانون رفع موانع تولید مبنی بر اختصاص ۱۰ درصد از مالیات واحدهای صنعتی به حوزه پژوهش، گفت: امیدوارم مسئولان صنعتی هم از این فرصت استفاده کنند و به دنبال راهکارهای فرار از آن نباشند؛ رهبر انقلاب در آخرین دیدار خود با رؤسای دانشگاه‌ها بر حوزه پژوهش در دانشگاه و تولید ثروت از علم تأکید داشتند که طبیعتا این فرمایشات به‌عنوان اسناد بالادستی مورد توجه قرار می‌گیرد. امیدواریم همت دانشگاه‌ها در این حوزه مورد استفاده بخش صنعت نیز قرار گیرد.

رییس دانشگاه صنعتی جندی‌شاپور دزفول خاطرنشان کرد: ما بیشتر از هر چیزی به دنبال این هستیم که محیط پیرامونی خود را متوجه وجود این توانمندی‌ها و ظرفیت‌ها در دانشگاه کنیم و آن‌ها را به این باور برسانیم که وجود این اجزا در کنار هم می‌تواند ارزش افزوده بالاتری برای کشور ایجاد کند. ما به دنبال انتفاع بخشی نیستیم بلکه به دنبال ایجاد فرهنگ‌سازی در این بخش هستیم که بتوان با این فرهنگ ارزش افزوده بیشتری برای کشور ایجاد کرد.

جمله معروف امام(ره)؛ ملاک و معیار دانشگاه در حوزه فرهنگی
عصاری همچنین در خصوص سیاست‌ها و راهبردهای دانشگاه در حوزه فرهنگی با توجه به هشدارهای اخیر رهبر انقلاب پیرامون مسایل فرهنگی در دانشگاه‌ها، عنوان کرد: در حوزه فرهنگ آنچه ملاک و معیار نگاه دانشگاه است، همان سخن حضرت امام خمینی(ره) است که فرمودند “دانشگاه‌ها کارخانه آدم‌سازی است”.

وی افزود: نگاه فرهنگی ما در دانشگاه باید بر مبنای همین جمله قرار گیرد؛ امیدواریم فعالیت‌های فرهنگی در دانشگاه منجر به عملیاتی‌شدن این نگاه حضرت امام(ره) شود و در نهایت دانشگاه یک کارخانه آدم‌سازی با همان تعریف و ویژگی‌هایی که امام(ره) مطرح کردند، باشد.

پیشنهاد تفکیک حوزه دانشجویی از بار مدیریتی دانشگاه‌ها
رییس دانشگاه صنعتی جندی‌شاپور دزفول با بیان این‌که یک دیدگاه، نگاه و حوزه اجرا در بخش فرهنگی دانشگاه‌ها وجود دارد، اظهارکرد: در حوزه اجرایی این مسایل امیدواریم که وزارتخانه و مسئولان با توجه به آن‌که معمولا حوزه دانشجویی و فرهنگی به‌صورت واحد نگاه می‌شوند، سازوکارهایی را فراهم کنند که خدمات دانشجویی از حوزه فرهنگی تفکیک شود و بار مسئولیتی و مدیریتی دانشگاه تا حدودی از این بخش فاصله بگیرد که البته در اهداف وزارتخانه نیز چنین برنامه‌ای وجود دارد.

عصاری با اشاره به ارایه این درخواست برای تفکیک حوزه دانشجویی از بار مدیریتی دانشگاه در آخرین اجلاس رؤسای دانشگاه‌ها، ادامه‌داد: اگر این اتفاق محقق شود می‌توانیم از این ظرفیت بیشتر به مسایل فرهنگی و آنچه که خوراک روحی دانشجو است، بپردازیم.

اردوهای مختلط و کنسرت‌های موسیقی در دانشگاه وجود نداشته و ندارد

تدوین یک برنامه جامع فرهنگی
وی با بیان این‌که نکاتی که رهبر معظم انقلاب در حوزه فرهنگی دانشگاه‌ها در بحث اختلاط و برگزاری کنسرت‌های موسیقی تذکر دادند، به هیچ وجه در دانشگاه صنعتی جندی‌شاپور دزفول وجود نداشته و ندارد، اظهارداشت: حساسیت‌های زیادی در حوزه فرهنگی دانشگاه وجود دارد و شورای فرهنگی دانشگاه صنعتی دزفول ناظر بر فعالیت‌های دانشگاه است؛ البته معتقدیم تنها این‌که این موارد در دانشگاه وجود ندارد کفایت نمی‌کند و به همین دلیل در برنامه پنج ساله، در حوزه فرهنگی نیز یک برنامه جامع در حال تدوین است تا دانشجویانی که وارد دانشگاه می‌شوند بتوانند با یک بصیرت، بینش و آگاهی سیاسی از دانشگاه فارغ‌التحصیل شوند.

عصاری خاطرنشان کرد: دانشجویان مدیران آینده کشور هستند بنابراین اگر بصیرت دینی، اجتماعی، سیاسی و توانمندی‌های دانشجویان را در حوزه فرهنگی ارتقا ندهیم قطعا انسان‌های آسیب‌پذیری در آینده به جامعه تحویل خواهیم داد به همین دلیل برنامه فرهنگی با اولویت بالاتری از برنامه آموزشی دانشگاه مدنظر قرار گرفته است.

اسکان همه دانشجویان دختر در خوابگاه‌های داخل پردیس دانشگاه
وی تصریح کرد: بر این اعتقادیم که داشتن این بصیرت‌ها در دانشجو نه آن‌که حوزه آموزشی کم‌رنگ شود، اما بر حوزه اموزش مقدم خواهد بود؛ البته از نظر پیشگیری از آسیب‌های فرهنگی نیز سال گذشته علی‌رغم همه مشکلات و محدودیت‌های اعتباری بلوک‌های خوابگاهی به‌ویژه برای دانشجویان دختر احداث و بهره‌برداری شد و اکنون تمام دانشجویان دختر متقاضی خوابگاه در خوابگاه‌های داخل پردیس دانشگاه اقامت دارند که ارایه خدمات رفاهی و فرهنگی به این دانشجویان می‌تواند بهتر و سریع‌تر انجام شود.

رییس دانشگاه صنعتی جندی‌شاپور دزفول با اشاره به این‌که قبلا بخشی از دانشجویان در خوابگاه خارج از پردیس دانشگاه استقرار داشتند، افزود: در حال حاضر همه دانشجویان به خوابگاه‌های داخل پردیس منتقل و در یک مکان مجتمع شده‌اند.

عصاری با بیان این‌که دانشگاه برنامه پنج ساله‌ای نیز برای حوزه فرهنگی دارد، اضافه کرد: یک بخش از برنامه دانشگاه حوزه فرهنگی است که این بخش با رویکرد مبنا قراردادن فرمایش حضرت امام(ره) و رهنمودهای مقام معظم رهبری و با بهره‌گیری از نظرات و دیدگاه‌های کارشناسان فرهنگی در حال تدوین است.

تشکیل ۶ کارگروه برای فرهنگ‌سازی اخلاق، حجاب و عفاف

اخلاق مهم‌ترین و جدی‌ترین زیرساخت فرهنگی جامعه
وی با اشاره به تأکید دانشگاه بر مباحث اخلاق، حجاب و عفاف تصریح کرد: در این زمینه ۶ کارگروه برای فرهنگ‌سازی در این موضوعات تشکیل شد و همه شیوه‌هایی که می‌تواند برای ارتقا این بخش‌ها مؤثر باشد مورد بررسی قرار گرفت. معتقدم یکی از آسیب‌های جدی که در جامعه متوجه جوانان است بداخلاقی‌هایی است که در سطح جامعه مشاهده می‌شود.

رییس دانشگاه صنعتی جندی‌شاپور دزفول با بیان این‌که اخلاق مهم‌ترین و جدی‌ترین زیرساخت فرهنگی جامعه است، اظهارداشت: امیدواریم در کنار همه برنامه‌های دیگر دانشگاه بتوانیم توجه به اخلاق را برای ثبات توسعه به‌صورت جدی‌تر پیگیری کنیم و یاد بگیریم که پایبندی به اخلاق از هر چیزی مهم‌تر است. امیدوار هستیم جوانانی که از دانشگاه به جامعه تحویل داده می‌شوند، جوانانی با اخلاق برای فردای جامعه اسلامی ما باشند.

جهش علمی با غبارروبی از سنت‌های فراموش‌شده
عصاری در خصوص وضعیت رشد علمی دانشگاه نیز با بیان این‌که رشد و جهش بسیار خوبی در این بخش اتفاق افتاده است، دلیل آن را غبارروبی از برخی سنت‌های فراموش‌شده در این دانشگاه دانست و گفت: به‌طور مثال اکنون این سنت در دانشگاه احیا شده است که هر عضو هیأت‌علمی علاوه بر وظایف آموزشی خود باید در حوزه پژوهشی ورود کند و پژوهش ملاک رشد و ارتقا اعضای هیأت‌علمی باشد.

وی تصریح کرد: در سال‌های گذشته بیشترین شاخص وظایف اعضای هیأت‌علمی در بخش آموزشی تعریف شده بود اما اکنون از این سنت غبارروبی شده است و به همین دلیل رشد بسیار خوبی از نظر تولیدات علمی در دانشگاه شاهد هستیم.

رشد پنج برابری تعداد دانشجویان کارشناسی‌ارشد
رییس دانشگاه صنعتی جندی‌شاپور دزفول با بیان این‌که تعداد دانشجویان تحصیلات‌تکمیلی دانشگاه طی ۲ سال گذشته پنج برابر شده است، افزود: همچنین در این مدت تعداد رشته‌های کارشناسی‌ارشد دانشگاه با رشد ۸۰ درصدی از پنج رشته به ۹ رشته افزایش یافته است.

وی در خصوص جایگاه علمی دانشگاه و وضعیت هیأت‌علمی آن نیز گفت: بدنه هیأت‌علمی دانشگاه عمدتأ جوان هستند بنابراین برای رسیدن به سطحی از تجارب پژوهشی و توانمندی باید یک دوره گذار را طی کنند. با این وجود همه تلاش دانشگاه بر توانمندسازی اعضای هیأت‌علمی و کوتاه‌شدن این دوره گذار معطوف شده است.

سیاست جذب هدفمند و هدفگذاری ۲۵۰ عضو هیأت‌علمی در پایان دوره پنج‌ساله
رییس دانشگاه صنعتی جندی‌شاپور دزفول با تصریح بر این‌که سیاست بر جذب و توسعه هرم هیأت‌علمی دانشگاه است، بیان داشت: بعضی موانع به دلیل مشکلات مالی دانشگاه فرایندهای جذب را کُند می‌کند؛ البته به دنبال هدفمند کردن جذب اعضای هیأت‌علمی هستیم و اگر احیانا در یک گروه جذب هیأت‌علمی کاهش داده شود به این دلیل است که با اهداف برنامه پنج ساله دانشگاه سازگار باشد.

عصاری خاطرنشان کرد: وقتی یک هیأت‌علمی در دانشگاه جذب می‌شود باید برای آن برنامه وجود داشته باشد به همین دلیل دانشگاه با یک نگاه بلندمدت در زمینه جذب عمل می‌کند و معتقدیم جذب بدون برنامه هدردادن منابع کشور است؛ بر این اساس امیدواریم در پایان برنامه پنج ساله تعداد اعضای هیأت‌علمی دانشگاه از ۸۰ عضو به ۲۵۰ عضو هیأت‌علمی افزایش یابد؛ البته ممکن است که این هدفگذاری قدری بلندپروازانه به نظر برسد اما در صورت حمایت‌های دولت از این برنامه، اگر این هدفگذاری هم محقق نشود به ۱۷۰ تا ۱۸۰ عضو هیأت‌علمی در پایان برنامه دست خواهیم یافت.

نسبت ۱ به ۲۵ استاد به دانشجو
وی با بیان این‌که در حال حاضر نسبت استاد به دانشجو در گروه‌های مختلف از یک به ۲۲ تا یک به ۳۰ متفاوت است، افزود: متوسط این نسبت در دانشگاه یک به ۲۵ است؛ وزارتخانه استاندارد آن را ۱ به ۱۸ اعلام کرده و نسبت یک به ۲۰ نیز یک نسبت متعارف است. با توجه به این موضوع در این زمینه از نسبت استاندارد چندان انحراف نداریم اما امیدواریم بتوانیم وضعیت را بهبود دهیم. هدفگذاری ۲۵۰ عضو هیأت‌علمی نیز بر مبنای پنج هزار دانشجو، نسبت یک به ۲۰ را رعایت می‌کند. قطعا اگر نتوانیم به ۲۵۰ عضو هیأت‌علمی برسیم سعی می‌کنیم تعداد دانشجویان را نیز بر این مبنا تنظیم کنیم تا این استاندارد حفظ شود.

بودجه پیشنهادی دانشگاه برای سال ۹۵
رییس دانشگاه صنعتی جندی‌شاپور دزفول در خصوص بودجه پیشنهادی دانشگاه برای سال ۹۵ نیز با بیان این‌که در موضوع بودجه‌ دانشگاه یک عقب‌ماندگی و غفلت از قبل اتفاق افتاده است، تصریح کرد: سال گذشته بخشی از این نارسایی جبران شد؛ البته سال ۹۳ هنگامی که مسئولیت دانشگاه را بر عهده گرفتم این بودجه مصوب و از اختیار ما خارج شده بود که نسبت به سال ۹۲ رشد ۱۰ درصدی داشت، در حالی که رشد تورم کشور در آن سال بیش از ۱۵ درصد بود و از سوی دیگر جذب نیرو و افزایش پذیرش دانشجو نیز هزینه‌های اضافی دیگری بر دانشگاه تحمیل می‌کرد.

عصاری با بیان این‌که در سال ۹۴ متوسط رشد بودجه دانشگاه‌های استان حدود ۱۳٫۵ درصد بود که البته بعدها قرارشد وزارتخانه این رقم را تا ۲۰ درصد افزایش دهد، افزود: متوسط رشد بودجه دانشگاه صنعتی جندی‌شاپور دزفول در سال ۹۴ بیش از ۵۰ درصد بود؛ امیدواریم امسال نیز با همکاری و مساعدت وزارتخانه بتوانیم بخشی از این عقب‌ماندگی را جبران کنیم اما معتقدم که این عقب‌ماندگی در یک دوره چهار ساله قابل ترمیم است و طبیعی است که وزارتخانه هم نمی‌تواند همه این نارسایی‌ها را در یک مقطع زمانی کوتاه جبران کند.

وی ادامه‌داد: دانشگاه باید مدیریت متناسب منابع را با کمک دولت و معاونت راهبردی ریاست‌جمهوری انجام دهد که لازم است از وزارتخانه و معاونت راهبردی برای حمایت‌های آن‌ها از دانشگاه قدردانی کنم؛ امیدوارم این حمایت‌ها در سه سال آینده نیز تداوم یابد تا دانشگاه به یک وضعیت طبیعی و نرمال برسد.

تدوین بودجه ۹۵ تا دو ماه آینده
رییس دانشگاه صنعتی جندی‌شاپور دزفول با بیان این‌که واقعیت این است که کشور ما با یک بحران مالی مواجه است و بودجه دولت شدیدأ با حالت انقباضی بسته می‌شود، خاطرنشان کرد: نمی‌توان در خصوص بودجه سال آینده پیش‌بینی کرد اما در حال رایزنی با بخش‌های بودجه‌ریزی دانشگاه‌ها هستیم زیرا الگویی در تعیین بودجه دانشگاه‌ها وجود دارد که وزارتخانه بر اساس آن عمل می‌کند؛ در این الگو هم نقطه‌نظرات و آمار و اطلاعات ما می‌تواند مؤثر باشد؛ بودجه ۹۵ تا دو ماه آینده تدوین خواهد شد.

عصاری افزود: ما هم بیش از واحدهای دیگر نگران بودجه سال آینده هستیم اما امیدواریم به فضل و عنایت الهی بتوانیم سال پیش رو را همانند سال‌های ۹۳ و ۹۴ با خوبی و موفقیت پشت سر گذاشته، از این بحران عبور و کمبود‌ها را مدیریت کنیم.

تدوین و تصویب سند توسعه پژوهش دانشگاه
همچنین در این نشست دکتر محمد ذاکرمشفق معاون پژوهشی دانشگاه صنعتی جندی‌شاپور دزفول با اشاره به مأموریت‌های دانشگاه، گفت: در کل وزارت علوم کمتر دانشگاهی وجود دارد که سند توسعه پژوهشی خود را تدوین و تصویب کرده باشد اما دانشگاه صنعتی جندی‌شاپور دزفول با توجه به اهمیت موضوع و تأکید ریاست دانشگاه بر پژوهش، این برنامه توسعه را تدوین کرده است.

وی با بیان این‌که بنا داریم دانشگاه صنعتی جندی‌شاپور دزفول نماد کیفیت در آموزش عالی استان باشد، افزود: خیلی اعتقاد به توسعه کمّی دانشگاه نداریم همچنان که شرایط کلی و سیاست‌های کشور نیز دیگر توسعه کمّی را بر نمی‌تابد و اگر به کاهش جمعیت جوان کشور در چند سال اخیر نگاه کنیم، می‌‌بینیم که بسیاری از رشته‌ها در دانشگاه‌های کشور اکنون با صندلی خالی مواجه شده‌اند؛ این موضوع نشان می‌دهد که توسعه کمّی رشته‌ها و افزایش ظرفیت پذیرش دانشجو چندان سیاست درستی نخواهد بود بنابراین دانشگاه‌ها ناگزیر باید به سمت درآمدزایی از طریق توسعه پژوهش و فناوری حرکت کنند.

خریداری و نصب ۴۴ دستگاه پیشرفته در آزمایشگاه مرکزی
ذاکرمشفق مهم‌ترین رکن توسعه دانشگاه را ارتباط با صنعت و سپس تجاری‌سازی ایده‌ها و محصولات فناورانه عنوان کرد و گفت: برای تحقق این امر زیرساخت‌هایی لازم است و بستر آزمایشگاهی هر دانشگاه باید مهیا باشد که برای دانشگاه صنعتی دزفول راه‌اندازی آزمایشگاه مرکزی هدفگذاری شد. این زیرساخت برای پشبرد اهداف پژوهشی دانشگاه بسیار حائز اهمیت است که در هفته پژوهش از آن رونمایی خواهد شد.

وی آزمایشگاه مرکزی دانشگاه را پژوهش‌محور دانست و تصریح کرد: در این آزمایشگاه در بازه زمانی کوتاهی علی‌رغم بحران مالی در بسیاری از دانشگاه‌های کشور و از جمله دانشگاه صنعتی دزفول، ۴۴ دستگاه پیشرفته پژوهشی خریداری و راه‌اندازی شد؛ به اشتراک‌گذاری دستگاه‌ها برای محققان بیرون دانشگاه و صنایع مرتبط، غیر‌تکراری بودن دستگاه‌ها با امکانات دانشگاه‌های پیرامونی، متناسب‌بودن با نیاز منطقه‌ای و صنعت، هم‌پوشانی بین‌رشته‌ای و نیازسنجی از همه اساتید و صنایع اطراف دانشگاه، اولویت‌های خرید این دستگاه‌ها بوده است.

معاون پژوهشی دانشگاه صنعتی جندی‌شاپور دزفول با بیان این‌که این دستگاه‌ها در پنج حوزه راهبردی “آب”، “محیط زیست”، “انرژی‌های نو، نفت و پتروشیمی”، “گردشگری و مرمت آثار باستانی” و “صنایع تبدیلی” سرویس‌دهی خواهد کرد، افزود: به‌طور مثال آزمایشگاه آنالیز مواد قادر است که عناصر آلاینده در محیط‌های خاک، آب و هوا را شناسایی و تعیین کند؛ این آزمایشگاه با توجه به بحران ریزگردها و آلودگی آب کارون و منابع زیست‌محیطی دیگر در استان، می‌تواند در راستای توسعه ارتباط دانشگاه با صنایع مؤثر باشد.

ذاکرمشفق با اشاره به ماهیت بین‌رشته‌ای این دستگاه‌ها و آزمایشگاه مرکزی دانشگاه، اظهارکرد: این امر موجب ترویج فرهنگ کار تیمی و گروهی میان اساتید دانشگاه و پژوهشگران بیرون از دانشگاه خواهد شد.

کنگره جندی‌شاپور؛ غبارروبی از گنجینه علمی و فرهنگی اولین دانشگاه جهان
وی با بیان این‌که دانشگاه صنعتی جندی‌شاپور دزفول در حوزه دیپلماسی علمی کشور به‌عنوان یکی از موضوعات مورد تأکید در سیاست‌های کلان وزارتخانه، برگزاری کنگره بین‌المللی جندی‌شاپور را با پیگیری‌های مستمر ریاست در دستور کار خود قرار داده است، خاطرنشان کرد: این کنگره در عالی‌ترین سطوح علمی و فناوری کشور حمایت می‌شود که به‌طور مثال شورای عالی انقلاب فرهنگی و آقای دکتر ولایتی به‌عنوان رییس شورای سیاستگذاری کنگره، وزیر علوم به‌عنوان رییس کنگره و رییس دانشگاه صنعتی جندی‌شاپور به‌عنوان دبیر کنگره در برگزاری آن به‌طور مستقیم دخالت دارند.

ذاکرمشفق هدف اصلی از برگزاری این کنگره را غبارروبی از گنجینه علمی و فرهنگی کشور و اولین و بزرگترین دانشگاه جهان در منطقه عنوان کرد و گفت: ۱۸۰۰ سال پیش پژوهشگران و دانشمندان از اقصی نقاط جهان با قومیت‌ها و ادیان مختلف با توجه به وجود امنیت و امکانات محیطی در این منطقه، برای کسب دانش و فناوری به دانشگاه جندی‌شاپور باستان می‌آمدند. این دانشگاه در کنار یک بیمارستان مشابه دانشگاه‌های علوم پزشکی فعلی، مباحث تئوری و عملی را به دانش‌پژوهان ارایه می‌داد.

قدمت ۱۸۰۰ ساله تقویم آموزش‌عالی در ایران
وی با بیان این‌که برگزاری این کنگره می‌تواند زمینه‌ای برای بازگشت به آن تمدن باشد که اکنون از آن به‌عنوان تمدن نوین ایرانی اسلامی یاد می‌کنیم، تصریح کرد: این کنگره افزایش اقتدار علمی و فرهنگی کشور در سطح جهان را پیگیری می‌کند.

در ادامه دکتر محمدرضا عصاری رییس دانشگاه صنعتی جندی‌شاپور دزفول این نکته را متذکر شد که در گویش‌های مسئولان تقویم نظام آموزش عالی کشور به حدود ۸۰ سال پیش به اندازه قدمت دانشگاه تهران منسوب می‌شود و خاطرنشان کرد: نظام آموزش عالی ما ۱۸۰۰ سال به قدمت دانشگاه جندی‌شاپور باستان قدمت دارد.

حال این روزهای دانشگاه جندی‌شاپور باستان
دکتر ذاکرمشفق نیز با بیان این‌که که مکان این دانشگاه باستانی در روستای شاه‌آباد شهرستان دزفول واقع شده است، یادآور شد: این دانشگاه هم‌اکنون زیر تلی از خاک مدفون است و متأسفانه اکنون بر آن کشاورزی و زمین‌های منطقه شخم زده و تخریب می‌شود؛ البته از زمان مطرح‌شدن موضوع برگزاری کنگره، کمیته صیانت از جندی‌شاپور نیز در کنار کمیته‌های علمی و اجرایی کنگره شکل گرفت و ارتباط بسیار مؤثری با سازمان میراث فرهنگی برقرار شد که در نتیجه با توجه به حساسیتی که در بین مسئولان ایجاد شد، بخش عمده‌ای از تخریب‌ها متوقف شده است.

تشکیل دبیرخانه سیاستگذاری صنعت آب شمال خوزستان در دانشگاه
وی بیان کرد: با توجه به پتانسیل‌های منابع آب و زیر ساخت‌های صنعت آب کشور در شمال خوزستان، همچنین وجود رودهای پرآب و یک سوم آب‌های جاری کشور در منطقه و سدها و نیروگاه‌های برق‌آبی، دبیرخانه شورای سیاستگذاری صنعت آب شمال خوزستان در دانشگاه صنعتی جندی‌شاپور دزفول تشکیل شد.

معاون پژوهشی دانشگاه صنعتی جندی‌شاپور دزفول با اشاره به فعالیت‌های دانشگاه در کارگروه حفاظت کیفی رودخانه دز، ادامه داد: دبیرخانه علمی این کارگروه نیز با هدف صیانت و حفاظت از حریم کیفی رودخانه دز به‌عنوان مهم‌ترین سرشاخه کارون در دانشگاه ایجاد شد. معتقدیم بحث عمده منابع آب کشور، مسائل کیفیت آب و حتی موضوع ریزگردها به عدم مدیریت صحیح منابع آب مربوط است؛ همچنین خشک‌شدن تالاب‌ها، آلودگی‌های بزرگ در رودخانه‌ها و طرح‌های بعضأ نادرست انتقال آب بین حوزه‌ای بدون در نظر گرفتن حق‌آبه‌های پایین‌دست نیز در اثر همین مدیریت نادرست منابع آب اتفاق افتاده است.

فعالیت‌های دانشگاه در کارگروه حفاظت کیفی دز
ذاکرمشفق درباره اختیارات کارگروه شورای حفاظت کیفی رودخانه دز، تصریح کرد: در کشور از این قبیل شوراها دو مورد وجود دارد که یکی برای رودخانه کارون و دیگری برای زاینده‌رود است؛ شورای حفاظت کیفی رودخانه کارون زیرنظر استانداری خوزستان مدیریت می‌شود و مصوبات این شورا پس از تصویب در سازمان محیط‌زیست هم‌تراز مصوبات هیأت دولت تلقی می‌شود و لازم‌اجرا خواهد بود.

وی افزود: دبیر این شورا مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان و رییس شورا استاندار است. کارگروه حفاظت کیفی رودخانه دز به‌عنوان زیرمجموعه این شورا فعالیت می‌کند که رییس آن فرماندار دزفول، دبیر کارگروه رییس اداره محیط‌زیست شهرستان و دبیر علمی آن رییس دانشگاه صنعتی جندی‌شاپور دزفول است.

برگزاری هفته پژوهش در شمال خوزستان با محوریت دانشگاه صنعتی دزفول
معاون پژوهشی دانشگاه صنعتی جندی‌شاپور دزفول در خصوص برنامه‌های دانشگاه در هفته پژوهش، اظهارداشت: هفته پژوهش مصادف با هفته آخر آذرماه با هدف ترویج فرهنگ پژوهش، تجلیل از پژوهشگران برتر و نهادینه‌سازی پژوهش میان آحاد جامعه از چهار سال پیش به‌طور متمرکز در شمال خوزستان شامل شهرهای دزفول، شوش،شوشتر و اندیمشک با محوریت این دانشگاه برگزار می‌شود.

ذاکرمشفق یکی از برنامه‌های اصلی هفته پژوهش را برپایی نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی دانشگاه عنوان کرد و گفت: همچنین برگزاری سخنرانی‌های علمی به‌صورت کاربردی در هفته پژوهش برنامه‌ریزی شده است؛ در این سخنرانی‌ها موضوعات کاملأ تئوریک و دانشگاهی که مخاطب عام نداشته باشد، مدنظر نخواهد بود بلکه موضوعات کاربردی و دارای مخاطب عام مطرح است که از طریق آن بتوان با آحاد مردم در جامعه ارتباط برقرار کرد و بخشی از نیاز صنعت را از این طریق پوشش داد.

وی با بیان این‌که از سال گذشته میزگردهایی با عنوان نیازسنجی از واحدهای صنعتی با حضور فعالان عرصه صنعت در دانشگاه برگزار می‌شود، ادامه‌داد: این میزگردها در هفته پژوهش امسال نیز برگزار خواهد شد که با حضور مدیران حوزه صنعت و همچنین مدیران و اعضای هیأت‌علمی دانشگاه، حلقه‌های مفقوده میان دانشگاه و صنعت شناسایی شود و بتوان این ارتباط را تسهیل کرد. گام نخست در این ارتباط شناخت نیازهای صنعت و تعریف آن بر اساس یک ادبیات مشترک میان صنعت و دانشگاه در قالب پروپوزال‌های پژوهشی است.

تجلیل از صنعت برگزیده شمال خوزستان در هفته پژوهش امسال
معاون پژوهشی دانشگاه صنعتی جندی‌شاپور دزفول تجلیل از پژوهشگران برگزیده را از دیگر برنامه‌های مرسوم در هفته پژوهش برشمرد و گفت: امسال علاوه بر پژوهشگران برتر دانشگاه و صنعت، صنعت برگزیده در شمال خوزستان نیز که توانسته است در حوزه ارتباط با دانشگاه موفق عمل کند، معرفی و تجلیل خواهد شد.

ذاکرمشفق با اشاره به برنامه‌های دانشگاه در سطح جامعه به‌ویژه در حوزه دانش‌آموزی و آموزش و پرورش، خاطرنشان کرد: نواخته‌شدن زنگ پژوهش در مدارس و بازدید دانش‌آموزان از دانشگاه از محورهای اصلی این برنامه است؛ همچنین یک روز به عنوان “دانشگاه با درهای باز” برای بازدید عموم از واحدهای مختلف دانشگاه اعم از آزمایشگاه‌ها، کتابخانه، مرکز محاسبات و دیگر واحدهای آموزشی و پژوهشی اختصاص می‌یابد. در صدد هستیم که با اجرای این برنامه‌ها شور و نشاط پژوهشی در آحاد جامعه ایجاد شود.

وی برنامه اصلی امسال را نیز رونمایی از آزمایشگاه مرکزی دانشگاه عنوان کرد و افزود: این آزمایشگاه که در اوج بحران‌های مالی دانشگاه و با توجه به تأکید و اهمیت ریاست دانشگاه ‌بر حوزه پژوهشی با اعتباری بالغ بر ۱٫۳ میلیارد تومان راه‌اندازی شد، اکنون به‌تدریج ثمرات خود را نشان می‌دهد و وقتی صنایع از این آزمایشگاه بازدید می‌کنند واقعا از وجود چنین ظرفیتی در شمال خوزستان و شهر دزفول متعجب می‌شوند که همین موضوع باعث افزایش ارتباطات دانشگاه با حوزه صنعت شده است.

انعقاد دو تفاهم‌نامه نمادین در هفته پژوهش
راه‌اندازی دفاتر کارآفرینی و فناوری دانشگاه؛ به‌زودی
معاون پژوهشی دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول همچنین با بیان این‌که در هفته پژوهش کارگاه‌های آموزشی مانند اخلاق در پژوهش، تجاری‌سازی و تبدیل ایده به فناوری و انعقاد چند تفاهم‌نامه به‌صورت نمادین برنامه‌ریزی شده است، اظهارکرد: البته امضای تفاهم‌نامه‌ها در طول سال انجام می‌شود اما به‌طور نمادین دو تفاهم‌نامه شامل تفاهم‌نامه‌هایی با مرکز تحقیقات کشاورزی صفی‌آباد و دانشگاه علوم پزشکی دزفول در هفته پژوهش امضا می‌شود.

ذاکرمشفق در پاسخ به این‌که آیا اساتید دانشگاه به حوزه دانش‌بنیان نیز ورود کرده‌اند، خاطرنشان کرد: تفاهم‌نامه‌ای با مرکز رشد فناوری دانشگاه آزاد دزفول منعقد شده است و اعضای هیأت‌علمی دانشگاه در شورای سیاستگذاری این مرکز عضو هستند؛ همچنین به‌زودی دفتر کارآفرینی و دفتر فناوری در دانشگاه راه‌اندازی می‌شود که با تأسیس این دفاتر در چرخه آموزش، پژوهش، فناوری، تجاری‌سازی و کارآفرینی کم‌کم حلقه‌ها به یکدیگر وصل و زنجیره تبدیل ایده‌ها به محصول فناوری مورد نیاز مردم ایجاد می‌شود تا بتوانیم در حوزه اقتصاد مقاومتی که مهم‌ترین رکن آن تولید فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان است، فعالیت کنیم.

انتهای پیام/

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شبکه های اجتماعی

     
           

آخرین اخبار

خوراک حجاب نیوز

اگر میخواهید مطالب حجاب نیوز را از دست ندهید، مشترک خوراک حجاب نیوز شوید!

feed32