کد خبر: 5617
15/11/20 - 8:56 ق.ظ

مدیر جبهه حجاب گفت: باید آسیب‌های ویرانگر بدحجابی در تمدن را به خانم‌های بدحجاب توضیح دهیم و در این زمینه آمار‌ها می‌تواند کارساز باشد.

محمد محسن دعایی در گفت‌و‌گو با خبرنگار پایگاه خبری حجاب با اشاره به چگونگی نحوه برخورد با خانمهای بدحجاب اظهار داشت: مواجهه با خانم‌هایی که درمورد آموزه حجاب تقید لازم را ندارند منحصربه یک مدل نیست و باید به ریشه یابی دلایل نداشتن حجاب پرداخت و با یافتن دلیل آن ارائه راهکار کرد.

مدیر جبهه حجاب با بیان اینکه خانمی که مقید به حجاب نیست این خانم ممکن است برخورد او با نحوه پوشش منحصر به عدم آگاهی باشد، افزود: برخی خانم‌ها را همسران آن‌ها مجبور به عدم رعایت حجاب می‌کنند و عدم پوشش او به دلیل اجبار است و یا ممکن است عدم تقید یک خانم به حجاب به دلیل تأثیر گیری از شبکه‌های غربی و ماهواره‌ای باشد.

دعایی با تأکید بر اینکه باید با مواجهه‌های مختلف، متعدد و متناسب با سوژه‌ای که انسان می‌خواهد امر به معروف را بر روی فرد پیاده کند تنظیم شود، گفت: اولین کاری که در این مواجهه لازم به نظر می‌رسد اینست که انسان یک سوال اکتشافی و با یک ورود اقناعی و جاذبه‌مند به مسئله حجاب ورود کند و این کار با یک رویکرد تأثیر گذاری صورت گیرد.

وی با اشاره به اینکه تأثیرگذاری موقعی اتفاق می‌افتد که یک ارتباط عاطفی و ادراکی با سوژه برقرار کنیم، گفت: در وهله اول اگر با سوژه به گونه‌ای برخورد کنیم که هیچ نوع ارتباط عاطفی با او نداشته باشیم و توجه او را از خودمان قطع کنیم هیچ نوع تأثیرگذاری را نمی‌توانیم داشته باشیم که به تغییر نگاه و تغییر رفتار او قطع شود.

مدیر جبهه حجاب خاطرنشان کرد: اولین کار اینست که مهارت ارتباط موثر را درمورد آمر به معروف و ناهی از منکر در مقابل سوژه‌ای که می‌خواهد کاری را انجام دهد و تأثیری را بگذارد داشته باشیم.

دعایی با اشاره به اینکه باید در برخورد با سوژه به گونه‌ای باید برخورد کنیم که به تغییر نگاه و رفتار فرد بدحجاب منجربه شود، گفت: نکته دوم اینست که بعد از برقراری ارتباط موثر که فرد حاضر شود که به حرفهای فرد گوش دهد اینست که ببینیم نگاه فرد به حفظ حریم زن و مرد و پوشش چگونه است.

وی با تأکید بر اینکه فرد اگر فردی باشد که آگاهی لازم را در زمینه حجاب ندارد، تصریح کرد: فردی که حجاب بر او تحمیل شده باید به گونه‌ای صحبت شود و فردی که تحت تأثیر الگوهای غربی قرار گرفته و فردی که سبک زندگی غربی را پذیرش دارد به یک نحو با او صحبت شود به این معنا که کشف ذهنیت و نگاه او در مرحله دوم قرار می‌گیرد.

مدیر جبهه حجاب افزود: مرحله سوم نحوه برخورد با فردی که پوشش نامناسبی دارد به این صورت است که متناسب با وضعیت روحی و روانی او برنامه مواجهه داشته باشیم، برنامه مواجهه باید به گونه‌ای باشد که ضرورت و فواید آن را نمی‌دانند به صورت آگاهی بخشی که باید به صورت فشرده مطالبی باشد که به او عرضه کنیم به این صورت که او می‌تواند به این منابع، کتاب‌ها و لینک‌ها مراجعه کند و آگاهی خود را افزایش دهد.
دعایی با تأکید بر اینکه افراد دسته دوم باید به این گزارش‌ها و از نظر شرعی مجاز به امر حرام نیست نه تنها با همسرش مساعدت نکند بلکه هم باید امتناع کند و هم برای تغییر ذهنیت همسر خود تلاش کند، گفت: باید این فرد بدون اینکه روابط همسرداری را به هم بخورد این آسیب اساسی را از همسر خود دور کند.

وی با بیان اینکه مسئله اساسی در مواجهه با کسانی است که تحت تأثیر مسائل غربی و ماهواره‌ها قرار گرفته‌اند تصریح کرد: باید آسیب‌های ویرانگر آن تمدن را به فرد توضیح دهیم به این صورت که وقتی از آسیب‌های فراوان تمدن غرب غفلت شده است که در این زمینه آمار‌ها می‌توانند خیلی کارساز باشند.

 مدیر جبهه حجاب خاطر نشان کرد: وقتی می‌بینیم در آمریکا که مهد تمدن غربی است در هر دقیقه دو زن مورد تجاوز به عنف قرار گرفته‌اند اینکه این چه فرهنگی است که در اوج بی‌بندوباری جنسی و پوششی قرار دارد ولی باز در آن فضا مظلوم واقع شده و حذف می‌شود.

دعایی با بیان اینکه باید با ارائه گزارش مبسوطی از این بانوان علامت سوال در ذهن مخاطب خود در تیپ سوم ایجاد کرد، تصریح کرد: این علامت سوال می‌تواند نقطه شروع آگاهی بخشی و اثر بخشی بعدی باشد چرا که تا این علامت سوال ایجاد نشود و علقه و وابستگی به نوع زندگی داشته باشد تغییر ایجاد نمی‌شود.

وی با تأکید بر اینکه ما باید هنر کنیم و یک علامت سوال برای فرد ایجاد کنیم و این راهبرد ایجاد علامت سوال در مخاطب خودمان حرکت کنیم، گفت: باید ایجاد علامت سوال در نوع رفتار، نوع احساس، و نوع خروجی که از خود در جامعه دارد، باشد.

مدیر جبهه حجاب با اشاره به اینکه یک مرکز ثقل در رابطه با سوال هست و آن امنیت و کرامت زن ارتقاء افق دید باید صورت گیرد، تصریح کرد: باید نگاه فرد به خود و نگاه به جایگاه عالم تغییر کند اینکه از خود بپرسیم آیا ما فقط برای خوشگذرانی خلق شدیم.

دعایی با اشاره به اینکه باید بدانیم جایگاه فرد درعالم چیست و در عالم فضای ارتباطی و تکاملی ما چگونه تعیریف می‌شود و آیا به تکامل در فرهنگ غرب می‌رسیم، گفت: باید از خود بپرسیم آیا در این عالم به تکامل می‌رسیم و یا به یک خوک مجسم مدرن ختم می‌شویم می‌توان آن را نقطه استارت کار بدانیم و بعد از این مرحله منابعی را برای مطالعه در اختیار فرد قرار دهیم و به او بگوییم بر روی این مطالبی که هست جستجویی داشته باش تا بتوانی برای خودت یک زندگی نوینی را انتخاب کنی.

انتهای پیام/

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شبکه های اجتماعی

     
           

آخرین اخبار

خوراک حجاب نیوز

اگر میخواهید مطالب حجاب نیوز را از دست ندهید، مشترک خوراک حجاب نیوز شوید!

feed32