در نشست کنگره شعر «حجاب و عفاف» عنوان شد

استفاده از شعر برای بیان نکات اخلاقی

کد خبر: 5208
15/11/05 - 1:00 ق.ظ

در نشست «نخستین کنگره ملی شعر حجاب و عفاف» بر استفاده از شعر برای یادآوری نکات اخلاقی به‌جای مستقیم‌گویی تاکید شد

به گزارش پایگاه خبری حجاب به نقل از ایسنا، حمید قبادی – رئیس کارگروه مد و لباس – در نشست «نخستین کنگره ملی شعر حجاب و عفاف» گفت: این کنگره با محوریت بخش خصوصی و با هدف تولید محتوای موضوعی عفاف و حجاب در قالب شعر – که یکی از ابزارهای مهم فرهنگی جامعه است – برگزار می‌شود.

او درباره دلایل برگزاری این کنگره بیان کرد: قالب‌های خاص ادبی به‌خصوص سلاح‌های شعری یکی از موثرترین روش‌های هنری در جامعه است. طبیعتا باید به عفاف و حجاب به عنوان مسئله محوری جامعه اعتنا شود.

دبیر این کنگره اضافه کرد: قرار است روش‌هایی اتخاذ شود که بعد از برگزاری این کنگره دست‌مان از قالب‌های شعری در این حوزه پُر باشد و سایر هنرمندان بتوانند در آن ایفای نقش کنند. یکی از توجهات ما و دلیل اصلی برگزاری این کنگره این است که عفاف و حجاب در شکل هنری و به صورت ترانه و شعر شکل بگیرد و خروجی آن در قالب یک کتاب شعر منتشر شود تا در اختیار حوزه موسیقی قرار بگیرد.

قبادی افزود: قرار است یک قطعه موسیقی با عنوان «عفاف و حجاب» تولید و منتشر شود. یکی از مأموریت‌های مهم معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، عفاف و حجاب است که این موضوع بر عهده ما گذاشته شده است. پیش‌بینی ما از این کنگره آن است که بتوان از این موضوع در تبلیغات و چیدمان شهری که دستمایه‌های حوزه رسانه هستند، استفاده کرد.

او با بیان این‌که پیش‌بینی می‌شود هزار شاعر و هنرمند در این مجموعه مشارکت داشته باشند، گفت: برای شرکت در نخستین کنگره شعر و عفاف و حجاب هیچ‌گونه محدودیت سنی و ارسال آثار نداریم.

در ادامه نشست که ۱۳ آبان در ساختمان معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد، سیدحمیدرضا برقعی دبیر علمی این کنگره بیان کرد: ما در زمینه شعر شاهد رویکردهای متفاوتی هستیم. شعر مذهبی و اخلاقی شعری است که بتواند جریان‌ساز باشد و تأثیر خودش را بر جامعه بگذارد.

این شاعر بیان کرد: فکر می‌کنم دوره بعضی برخوردها درباره یادآوری نکات اخلاقی با مستقیم‌گویی گذشته است و باید برخی از مفاهیم را با شعر یادآوری کرد. این جشنواره با عنوان «مستور» به معنای پوشیده‌شده که در زبان شعر پیدای پنهان هم معنا می‌دهد و ارتباط مستقیم با عفاف و حجاب دارد در چهار بخش اصلی برگزار می‌شود.

برقعی گفت: هنرمندان می‌توانند اشعار خود را در قالب‌های کلاسیک، نو، سپید و نیمایی و همچنین شعر کودک و نوجوان و شعرهای کوتاه یک‌بیتی و دو بیتی از طریق تلگرام، نمابر و پست الکترونیکی برای دبیرخانه کنگره ارسال کنند. مهلت ارسال آثار تا ۳۰ آذرماه است.

دبیر علمی این کنگره افزود: با توجه به این‌که در دوره‌ای زندگی می‌کنیم که ارتباطات کوتاه شده می‌خواهیم از شعرهای کوتاه به شکل پیامک استفاده کنیم. بنابراین این نوع شعرها برای ما امتیاز ویژه‌ای دارند.

او همچنین درباره معیارهای داوری بیان کرد: رویکرد اصلی ما در داوری آثار، غربالگری نگاه شاعرانه است. شعر باید به لحاظ مضمون با معیارهای شعری امروزی یعنی تصویر سازگار باشد. آثار ارسال‌شده بعد از سه مرحله داوری انتخاب می‌شوند.

مهدی افضلی مجری برگزاری «کنگره شعر حجاب و عفاف» نیز گفت: زمانی که این موضوع در موسسه فرهنگی، هنری توسعه هنرهای معاصر مطرح شد با انگیزه بسیار بالایی از آن استقبال کردیم و جلسات متعددی در این باره برگزار شد زیرا احساس می‌کردیم جامعه نیاز جدی به چنین کار ابداعی دارد. شاید در حوزه‌های دیگر هنری از شعر استفاده شده باشد اما درباره عفاف و حجاب که دغدغه جدی جامعه است این موضوع را نداشتیم.

در این نشست از پوستر «نخستین کنگره ملی شعر عفاف و حجاب» رونمایی شد.

انتهای پیام/

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شبکه های اجتماعی

     
           

آخرین اخبار

خوراک حجاب نیوز

اگر میخواهید مطالب حجاب نیوز را از دست ندهید، مشترک خوراک حجاب نیوز شوید!

feed32