مدیر کل آموزش و پرورش شهرستان های استان تهران:

قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران،مهمترین منبع برای تعیین حقوق شهروندی

کد خبر: 5136
15/11/01 - 11:19 ب.ظ

مدیر کل آموزش و پرورش شهرستان های استان تهران در کارگروه نمایندگان عفاف و حجاب و صیانت از حقوق شهروندی گفت: قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، مهمترین منبع برای تعیین حقوق شهروندی است.

به گزارش پایگاه خبری حجاب به نقل از پانا ، کارگروه نمایندگان عفاف و حجاب و صیانت از حقوق شهروندی در ادارات، نهادها و دستگاه های دولتی، با حضور شهریور، مدیرکل اجتماعی استانداری تهران و  مدیر کل آموزش و پرورش شهرستان های استان تهران در اداره کل آموزش و پرورش شهرستان های استان تهران برگزار شد.

 علیرضا کمرئی، مدیر کل آموزش و پرورش شهرستان های استان تهران، در این نشست با اشاره به اهمیت عفاف و حجاب در جامعه اسلامی، گفت: بر اساس تحقیقات صورت گرفته نگرش غالب جامعه ایران نسبت به حجاب مثبت است. جامعه ما حجاب را باور دارد و بررسی ها نشان از آن دارد که جامعه ایران معرفت مدار بوده، اگر چه در بعضی موارد با چالش های مناسکی روبرو است ،و برای رفع این چالش ها باید ضمن افزایش معرفت، استانداردهای دو گانه را از بین برد.که ضعف درحجاب ونحوه مواجهه با آن یکی از این چالش هاست.

وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: موضوع شهروندی، یک ارتقاء در شهرنشینی است و مفهوم شهروندی، زمانی محقق می شود که در جامعه احترام به یکدیگر و عمل به مسئولیت های اجتماعی پدیدار شود.

کمرئی، با تأکید بر این که ارتقاء به جایگاه شهروندی پیامد خود بخودی شهرنشینی نیست افزود : زندگی در شهر شرط بهره مندی از حقوق شهروندی به حساب نمی آید و هر کس تابعیت کشور ایران را داشته باشد از حقوق شهروندی برخوردارخواهد شد و به همین ترتیب موضوع شهروندی در جهان ،امروزه فقط به دایره شهر محصور نمی شود، و لذا مفاهیم ایالتی وملی و حتی شهروند جهانی مطرح شده است.

وی اظهار کرد: بنظر می رسد مفهوم شهروندی هم در مفهوم وهم در مصداق دچار تغییرات اساسی شده است . به این ترتیب نوسان در نگرش جوامع به مقوله حقوق شهروندی نیز تابعی از این تحول در مفهوم ومصداق است. و به همین دلیل ممکن است در حالیکه جوامعی حقوق شهروندی را محدود می بینند ، جوامع دیگری به مصادیق گسترده تری از آن توجه نمایند.خوشبختانه در ایران قبل ازهمه جوامع به ابعاد حقوق شهروندی توجه شده است وبا ظهور اسلام نیز مفاهیم مترقی و متعالی تر به آن افزوده شده و تکامل یافته است .اگر چه تبیین آن در قالب و مفهوم حقوق شهروندی، دسته بندی نشده باشد.

مدیر کل آموزش و پرورش شهرستان های استان تهران ادامه داد: درک جامعه از مقوله شهروندی و صیانت از حقوق شهروندی نیاز به گسترش دارد. تشتت درتبیین و تعریف حقوق شهروندی و صیانت ازآن ، موجب پراکندگی ذهنی شده، و ضرورت دارد با تبیین دقیق حقوقی در زمینه شهروندی و درک وفهم دقیق فقهی در موضوع حجاب ، به یک فهم مشترک و انسجام ذهنی در برداشت ها نائل شویم.

کمرئی، صیانت از حقوق شهروندی را وظیفه ای همگانی دانست که می تواند جامعه را به سمت تعالی و توسعه رهنمون سازد و هدف نظم اجتماعی در جامعه را تامین نماید.

وی ادامه داد: جامعه سالم جامعه ای است که در آن حقوق وتکالیف، بین مردم وحاکمان ،ومردم با یکدیگر دو سویه است . ومردم ضمن آنکه نسبت به دولت و یکدیگر وظایف وتکالیفی دارند، ازحقوق و انتظارات نیز برخوردارند، وشایسته است این حقوق به درستی تعریف شده واز آن صیانت شود.

کمرئی با اشاره به این که حدود حقوق شهروندی را منابع حقوق مشخص می سازد، افزود: قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، مهمترین منبع برای تعیین حقوق شهروندی است، و قوانین و مقررات پیشگیرانه ، قوانین حمایتی، و و قوانین تنبیهی باید تضمین کننده آن باشد.

وی، صیانت از حقوق شهروندی را از طریق سیستم کنترل بیرونی وصیانت توسط دولت ، کافی ندانست و گفت: می طلبد از طریق آشنا ساختن جامعه و شهروندان با حقوق خویش یک نظارت اجتماعی موثر در جامعه ایجاد کنیم ،و شهروندان خود پیگر حقوق خویش باشند وآنرا در رابطه با جامعه ودولت مطالبه نمایند.

وی خاطر نشان کرد: آشنایی با حقوق شهروندی ، کنترل اجتماعی مفید در جامعه را تقویت خواهد کرد، و نادیده گرفتن حقوق از ناحیه اجتماع را پر هزینه خواهد ساخت.

مدیر کل آموزش و پرورش شهرستان های استان تهران ،ضمن پرداختن به وظایف نهادها ودستگاههای دولتی درصیانت از حقوق شهروندی، وجود بیش از صد برنامه وهدف گذاری مدون درراستای صیانت از حقوق شهروندی،در درون برنامه استراتژیک استان را ،اقدامی ارزشمند دانست،واظهار امیدواری کرد این پیش بینی ها ، باعث صیانت از حقوق شهروندی در اداره کل آموزش وپرورش شهرستانهای استان تهران گردد.

انتهای پیام/

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شبکه های اجتماعی

     
           

آخرین اخبار

خوراک حجاب نیوز

اگر میخواهید مطالب حجاب نیوز را از دست ندهید، مشترک خوراک حجاب نیوز شوید!

feed32