کد خبر: 4479
15/10/04 - 7:04 ق.ظ

دستورات صریح دینی ما بر حفظ حجاب زنان که نیمی از جمعیت جامعه را تشکیل می دهند تاکید دارد و از آنجا که در تنظیم روابط زن و مرد نقش دارد، می توان …

به گزارش  پایگاه خبری حجاب به نقل از نسیم زنجان ، حد حجاب و سبک پوشش از جمله هنجارهایی است که اگرچه در گام نخست مربوط به عقیده فرد و نوع دیدگاه اوست، اما به جهت اثرات اجتماعی آن اهمیتی فراتر از موضوعی فردی پیدا کرده و در قالب فرهنگ اجتماعی نمود پیدا می‌کند. حجاب در جوامع مختلف اشکال گوناگونی دارد، اصولا در جوامع شرقی و به خصوص جوامع اسلامی به دلیل نقش فرهنگی آن و ترسیم حد و مرزهای آزادی ها، بیشتر مورد توجه قرار دارد، اما در جوامع غربی به دلیل سطح بالای آزادی های جنسی، فردی و اجتماعی، حجاب مساله‌ای غریب جلوه نموده و حتی با آن به مبارزه و مقابله می پردازند.
در جامعه ما حجاب از آنجا که موضوعی دینی و شرعی است از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است و عدم توجه به آن تبعات اجتماعی، فرهنگی، امنیتی و حتی سیاسی فراوانی را به دنبال خواهد داشت. دستورات صریح دینی ما بر حفظ حجاب زنان که نیمی از جمعیت جامعه را تشکیل می دهند تاکید دارد و از آنجا که در تنظیم روابط زن و مرد نقش دارد، می توان حجاب را به همه افراد جامعه مربوط دانست.
دستورات و فرامین الهی همگی بر پایه دلایل متقن و فلسفه مشخص ای استوارند که عقل ناقص بشر تنها قادر به درک برخی از آنهاست، اما آنچه تحقیقا می توان به عنوان فلسفه حجاب ذکر کرد آثار فردی و اجتماعی آن است. مصونیت زن در مقابل نگاه هرزه مردان هوسباز و به تبع آن احساس امنیت روانی برای او و در نهایت ارتقاء امنیت و آرامش روانی جامعه، افزایش قدر و منزلت زن در خانواده و اجتماع، استحکام بنیاد خانواده و به دنبال آن استحکام و استواری جامعه، کاهش گناه و بی‌بندوباری و … از جمله آثار مثبت رعایت حجاب می باشد.
اما آنچه امروز از فساد و بی بندوباری و هرزگی در سطح جامعه شاهد هستیم، مربوط به آن دسته از افراد جامعه است که با سهل انگاری و یا تعمد، حدّ و حدود شرعی و هنجارهای اجتماعی را زیر پا گذاشته و چهره جامعه اسلامی را خدشه دار نموده اند. بدون شک بی اعتنایی به پدیده بدحجابی در جامعه و راحت گذشتن از کنار رشد روز افزون آن، پی آمدهای ناگواری به همراه خواهد داشت که در حال حاضر نیز شاهد برخی از این پی آمدها هستیم.
بی بندوباری جنسی، گسترش فحشاء و فساد اخلاقی، فروپاشی بنیان خانواده، افزایش طلاق، تنوع طلبی جنسی، کاهش امنیت روانی مردم و به خصوص جوانان، افت تحصیلی و آموزشی جوانان، تضعیف اعتقادات دینی و … همه و همه از جمله تبعات ناگوار بلای خانمان برانداز بدحجابی اند؛ که متاسفانه امروز در جامعه شاهد آن هستیم و علاوه بر تمام اینها، بدحجابی باعث خواهد شد تا فرهنگ بیگانه با شدت هرچه تمام تر فرهنگ ایرانی اسلامی ما را مورد هجوم قرار داده و اهداف شوم دشمنان نظام مقدس و انقلاب اسلامی را محقق سازد.
سال های پس از دفاع مقدس رهبر فرزانه انقلاب با هوشیاری تمام به موضوع تهاجم فرهنگی با تعبیر “شبیخون فرهنگی” اشاره فرمودند، ولی به دلیل رویکردهای دولت وقت به خصوص رویکردهای اقتصادی دوران موسوم به “سازندگی”، این مهم نیز همچون سایر “ارزش ها و آرمان های انقلاب اسلامی” مغفول ماند و حتی با سیاستهای اقتصادی و سیاسی و فرهنگی آن دوران عملا به محاق رفت. پس از آن نیز دوران ۸ ساله موسوم به “اصلاحات” فرا رسید که طی آن “آزادی” از سنخ “بی بندوباری” توسط دولت اصلاحات ترویج یافت و تئوری پردازان و رسانه های این جریان و نیز دستگاه اصلی متولی امر فرهنگ و مسئولین تسامح گر و تساهل گر آن دوران عملا مروّج “ضد ارزش ها” و “بی بندوباری های ضد اسلامی” شدند و پدیده شوم “بدحجابی” به طرز وحشتناکی در این دوران گسترش یافت.
البته پاک کردن صورت مسأله و حواله دادن موضوع به صرفا “کار فرهنگی” و عدم برخورد قهری در جای مخصوص خود، اگرچه در نگاه بدوی، ساده تر است؛ ولی تنها به عمیق تر شدن مشکل کمک می کند. برخی در جامعه هستند که عملا به دلیل تضاد با آرمان ها و ارزش های نظام مقدس جمهوری اسلامی، با تبعیّت از اهداف دیکته شده دشمنان نظام به دنبال گسترش “بدحجابی” در جامعه و شکستن عمدی هنجارهای دینی و اخلاقی هستند. آنها با تقلید کورکورانه از لباس ها و آرایش های غربی به نمایش درآمده در ماهواره، اینترنت و … در سطح جامعه ظاهر شده و با به نمایش گذاشتن خود در معرض دیدگان عمومی، عفت و امنیت اخلاقی جامعه را زیر پا می گذارند.
لذا کاملا ضروری و لازم است در کنار کار فرهنگی میان مدت و بلند مدت، نسبت به برخورد قهری با افرادی که عمدا چهره اسلامی جامعه را خدشه دار کرده و باعث اخلال در امنیت و آرامش روانی جوانان و شهروندان می شوند اقدام موثر صورت پذیرد.
در این خصوص مقام معظم رهبری که بارها در فرمایشات راهگشای خود نسبت به معضلات فرهنگی موضع گیری صریح داشته اند نیز فرمودنده اند: “باید در مقابل کج روی و عمل مفسدانه فردی، اجتماعی، و سیاسی بطور قاطع ایستاد. در برخورد با برخی افراد که تعمداً یا از روی بی توجهی چهره جامعه را از لحاظ دینی، نجابت و عفاف خارج می کنند نیز باید برخوردی قوی و صحیح انجام شود.”
و این کلام فصل الخطابی است که می بایست بدون تعلل مورد نظر دولت، قوه قضائیه و سایر دستگاه‌های مسئول به خصوص نیروی انتظامی قرار گیرد تا انشاءالله در آینده نزدیک شاهد زدوده شدن جلوه های ناپاکی و آلودگی ناشی از “بدحجابی” در سطح جامعه باشیم، که رفع این معضل موجب کاهش فساد و فحشاء و گناه در جامعه شده و رفع دغدغه مردم مؤمن و انقلابی، مسئولین متعهد و علماء و اولیای الهی و هم چنین دفع بلاهای الهی را در پی خواهد داشت و تلالؤ “حجاب فاطمی” و آثار و برکات آن بیش از پیش در جامعه اسلامی جلوه گری خواهد نمود.

انتهای پیام/

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شبکه های اجتماعی

     
           

آخرین اخبار

خوراک حجاب نیوز

اگر میخواهید مطالب حجاب نیوز را از دست ندهید، مشترک خوراک حجاب نیوز شوید!

feed32