جوانان و زنان در هفته ای که گذشت؛

گزارش دولت از عملکرد حوزه زنان و جوانان

کد خبر: 3820
15/09/03 - 9:00 ق.ظ

پیگیری بیمه زنان از سوی معاونت زنان ریاست جمهوری، ارائه گزارش عملکرد یک ساله این معاونت و همچنین معاونت ساماندهی جوانان از جمله مهمترین اخبار حوزه زنان…

به گزارش پایگاه خبری حجاب به نقل از خبرنگار مهر، هفته گذشته حوزه زنان و جوانان با گزارش عملکرد وزارت ورزش و جوانان در نشست خبری محمدرضا رستمی ، معاون ساماندهی وزارت ورزش و جوانان آغاز شد .

شرکت ۳۳ درصدی جوانان در برنامه‌های اوقات فراغت

معاون ساماندهی وزارت ورزش و جوانان اعلام کرد: ۳۳.۱ درصد جوانان در سال ۹۳ از مجموعه برنامه های اوقات فراغتی جوانان بهره‌برداری کرده‌اند.

محمدرضا رستمی در ارائه گزارش سال ۹۳ این سازمان در نشست خبری با خبرنگاران گفت: ۳۳.۱ درصد جوانان در سال ۹۳ از مجموعه برنامه های اوقات فراغتی که برای آنها در نظر گرفته شده است، بهره برداری کردند.

وی افزود: تعداد شرکت‌ کنندگان دختر در برنامه های فراغتی ۳ میلیون و ۶۷۰ هزار نفر بوده است و تعداد شرکت‌کنندگان پسر ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر ،که بر این اساس تعداد کل شرکت‌کنندگان جوان در برنامه های اوقات فراغتی ۷ میلیون نفر بوده است.

رستمی ادامه داد: بر این اساس نسبت دختران ۳۵ درصد و نسبت پسران ۳۱ درصد بوده است.

برگزاری اردوی «نشاط و امید» با حضور دختران عضو کانون های جوانان

همچنین در هفته گذشته معاون دانشجویی و جوانان سازمان جوانان هلال احمر از حضور استان‌های شرکت کننده در نخستین اردوی نشاط و امید تابستان در اردوگاه مهر بندرانزلی ویژه خواهران خبر داد.

به گفته امیر لـله گانی ، این اردو با حضور ۳۰۰ عضو دختر کانون‌های شاخه آزاد جوانان به مدت چهار روز در اردوگاه مهر بندرانزلی برگزار می شود.

معاون دانشجویی سازمان جوانان جمعیت هلال‌احمر در خصوص دوره اردوهای تابستانی فرهنگی، آموزشی، امدادی نشاط و امید توضیح داد: در مجموع چهار اردو ۲ دوره برای خواهران و ۲ دوره برای برادران، تعداد یک هزار و ۲۰۰ تن از دبیران کانون‌های شاخه آزاد جوانان و دانشجویی از ۸ تا ۲۵ شهریورماه جاری در اردوهای نشاط و امید شرکت می کنند.

وی در خصوص اهداف این اردوها گفت: با توجه به استراتژی ۲۰۲۰ یکی از اهداف این برنامه توانمند سازی جوانان برای نقش آفرینی در آینده است، و این اردوها در راستای همین هدف برگزار می شود.

پیگیری بیمه فراگیر زنان در دستور کار

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده در هفته گذشته گفت: در حال پیگیری بیمه فراگیری هستیم که به واسطه آن زنان خانه دار پس از پرداخت حق بیمه خود بتوانند بازنسشته شوند

شهیندخت مولاوردی، معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده گفت: در حال پیگیری بیمه فراگیری هستیم که به واسطه آن زنان خانه دار پس از پرداخت حق بیمه خود بتوانند بازنشسته شوند.

وی در گفتگو با رادیو ایران گفت: به رغم تمام مشکلات و موانعی که به واسطه ها تحریم ها در کشور به وجود آمده، دولت یازدهم دستاوردهای مطلوبی را در حوزه زنان و خانواده به دست آورده است.

مولاوردی با بیان اینکه دولت طی این دو سال توانسته در ابعاد مختلف همچون بهداشت و سیاست خارجی راهکارهایی را ارائه دهد، ادامه داد: امیدوارم اقدامات دولت بتواند مقدمه ای برای بهبود وضعیت و توسعه کشور در سایر بخش ها باشد.

مشاور علمی کارگروه ساماندهی مد و لباس منصوب شد

با حکم حمید قبادی دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور، دکتر عیسی کشاورز به عنوان مشاور علمی این کارگروه منصوب شد.

عیسی کشاورز دکترای مدیریت فرهنگی و برنامه ریزی و از فعالان و صاحب نظران فرهنگی و حوزه مد و لباس کشور است.

برگزاری دوره های آموزشی راهنمای سفیران سلامت در دستگاه های اجرایی

همچنین از سوی سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور و بنا به پیشنهاد و پیگیری معاونت امور زنان و خانواده، برگزاری دوره های آموزشی راهنمای سفیران سلامت وتناسب اندام جهت کارمندان دولت،به دستگاه های اجرایی ابلاغ شد.

از آنجا که سلامت مردم در اولویت برنامه های کشور است و با تغییر سبک زندگی مردم و به تبع آن تغییر نوع مشکلات موجود در حوزه سلامت، به نظر می رسد لازم است تا با توانمندسازی آحاد جامعه برای سالم زیستن و رعایت سبک زندگی سالم، تأمین و توسعه سلامت کشور میسر گردد.

نخستین نمایشگاه مد و لباس و پوشش فاخر اسلامی رامسر برگزار می شود

نخستین نمایشگاه مد و لباس و پوشش فاخر اسلامی رامسر نیز در راستای ترویج فرهنگ عفاف و حجاب برگزار می شود.

رامسر از۱۶ تا ۲۰ شهریور ماه میزبان نخستین نمایشگاه مد و لباس و پوشش فاخر اسلامی با حضور فعالان این بخش در مجتمع تجارت بین الملل شهر رامسر می باشد.

حجت الاسلام سید جلیل مرتضوی امام جمعه رامسر،ضمن حمایت و ابراز خرسندی از برگزاری این نمایشگاه بزرگ فرهنگی،هرگونه توسعه در حوزه فرهنگ و سیاست و اقتصاد را مبنی بر فعالیت دانسته و با اشاره به شریعت مقدس اسلام و تأکید آن بر نظافت،پاکی و آراستگی،زندگی اهل بیت را الگو دانسته و گفت:دلبستگی به مال دنیا مذموم و ناپسند است و گرنه چرا نباید مؤمنین از بهترین امکانات برخوردار باشند و یا چرا نباید از لباس زیبا و فاخر استفاده کنند.

لازم به ذکر است این نمایشگاه با حمایت کارگروه ساماندهی مد و لباس و به همت بخش خصوصی از ۱۶تا۲۰ شهریور ماه برپا می باشد که در کنار آن همایش سلامت،بهداشت و زیبایی در راستای حمایت از محصولات ایمن و سالم نیز برگزار می شود.

پیگیری ورزش زنان روستا

طاهره طاهریان دبیر کارگروه ورزش معاونت امور زنان ریاست جمهوری گفت: بر اساس مصوبه دولت ادارات موظف می شوند که برای بانوان کلاس های ورزش به منظور ارتقا سلامت ، نشاط و شادابی آنها در محیط های کاری در نظر بگیرند.

وی درباره اقدامات این کارگروه در حوزه بانوان بیان کرد : یکی از اقداماتی که ما در حوزه ورزش بانوان انجام دادیم مربوط به مصوبه ای است که در تاریخ ۱۳۷۶/۵/۴ در خصوص توسعه ورزش بانوان کشور وجود داشته است که این مصوبه را بازنگری کرده و پیشنهاداتی را مطرح کردیم تا از طریق معاونت زنان ریاست جمهوری به کمیسیون اجتماعی دولت ارسال شود و پس از تصویب در هیأت دولت لازم الاجرا شود.

طاهریان با اشاره به اینکه این مصوبه مربوط به ۱۰ سال پیش است که اجرا نمی شود ، بیان کرد : بر اساس این مصوبه ادارات موظف می شوند که برای بانوان کلاس های ورزش به منظور ارتقا سلامت ، نشاط و شادابی آنها در محیط های کاری در نظر بگیرند.

وی ادامه داد : در سال های گذشته این اقدام صورت می گرفت و علاوه بر ورزش همگانی موضوع ورزش قهرمانی نیز مطرح بود و ما مسابقات قهرمان کشوری نیز داشتیم که امیدواریم با اجرای این مصوبه مجددا از سرگرفته شود.

طاهریان درباره پیشنهادات معاونت بر روی مصوبه مذکور نیز گفت:پیشنهاداتی را در مورد اهداف ، وظایف و اعضای شورا مطرح کردیم . این تصویب نامه برای اجرا نیازمند شورایی است که شورا باید متشکل از مسئولان ذیربط از جمله معاون رئیس جمهور ، رئیس سازمان مدیریت و وزیر ورزش و جوانان باشد که در این صورت فعالیت ها در سطح استان ها گسترش خواهد یافت.

افزایش شعب‌ ارایه‌دهنده وام قرض‌الحسنه ازدواج بانک اقتصادنوین

در هفته گذشته همچنین اعلام شد :به منظور تسهیل پرداخت تسهیلات ازدواج به متقاضیان، تعداد شعب ارایه دهنده این خدمت بانک اقتصادنوین افزایش یافت.

پیش از این ۲۸ شعبه بانک اقتصاد نوین وام ازدواج پرداخت می‌کردند که به منظور رفاه حال مشتریان ۱۶ شعبه جدید نیز به شعب ارایه دهنده این تسهیلات اضافه شدند.

با افزایش این ۱۶ شعبه، متقاضیان دریافت وام ازدواج در شهرهای نیشابور، چالوس، مراغه، آبادان، مهاباد، سیرجان، بابل، دزفول، آمل، مریوان، سقز و جیرفت نیز می‌توانند نسبت به انتخاب بانک اقتصادنوین در سامانه ازدواج بانک مرکزی اقدام کنند.

گزارش عملکرد معاونت امور زنان و خانواده در دولت یازدهم

معاونت امور زنان و خانواده دولت یازدهم گزارشی از اهم اقدامات این معاونت طی سالهای۹۴ -۹۲ که مطابق با فصول سند برنامه جامع توسعه امور زنان و خانواده تنظیم و ذیل هر فصل همکاری های دستگاهی، سازمان های مردم نهاد، مراکز علمی – پژوهشی و فعالیت های حقوقی با تأکید بر گروههای هدف، اقدامات و دستاوردهای حاصله را توضیح داده است.

در بخش از این گزارش آمده است : دولت یازدهم در شرایطی مسئولیت اداره امور را برعهده گرفت که کشور تقریباً‌ در میانه راه اجرای سند چشم انداز بیست ساله نظام قرار داشت و تا پایان زمان اجرای قانون برنامه پنجم توسعه فاصله چندانی نداشت. یکی از سیاستهای کلی سند چشم انداز به «تقویت نهاد خانواده و جایگاه زن در آن در عرصه های اجتماعی و استیفای حقوق شرعی و قانونی زنان در همه زمینه‌ها با توجه ویژه به نقش سازنده آنان» اشاره و تأکید دارد.

همچنین مطابق مفاد ماده ۲۳۰ قانون برنامه پنجم توسعه دولت با همکاری سازمانها و دستگاه‌های ذی‌ربط از جمله مرکز امور زنان و خانواده با هدف تقویت نهاد خانواده و جایگاه زنان در عرصه‌های اجتماعی و استیفای حقوق شرعی و قانونی بانوان در همه زمینه‌ها با تدوین و تصویب “برنامه جامع توسعه امور زنان و خانواده» مشتمل بر محورهای تحکیم بنیان خانواده، بازنگری قوانین و مقررات مربوطه، پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی، توسعه و ساماندهی امور اقتصادی معیشتی با اولویت ساماندهی مشاغل خانگی برای زنان سرپرست خانوار و زنان بدسرپرست، تأمین اجتماعی، اوقات فراغت، پژوهش، گسترش فرهنگ عفاف و حجاب، ارتقاء سلامت، توسعه تواناییهای سازمانهای مردم نهاد، ارتقاء توانمندی‌های زنان مدیر و نخبه، توسعه تعاملات بین‌المللی، تعمیق باورهای دینی و اصلاح ساختار اداری تشکیلاتی زنان و خانواده اقدام قانونی کند.”

ارائه سند “تامین امنیت زنان و کودکان” به سازمان مدیریت

مشاور وزیر کشور در امور زنان و خانواده گفت: سند امنیت زنان و کودکان در روابط اجتماعی به امضای وزیر کشور رسید و برای طی مراحل بررسی به سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی ارسال شد.

فهیمه فرهمندپور با اعلام این خبراظهارکرد: حدود دو هفته پیش سند امنیت زنان و کودکان در روابط اجتماعی به سازمان مدیریت و برنامه ریزی ارسال شد و نشست‌های تخصصی برای بررسی آن در حال برگزاری است. با توجه به تنظیم کارشناسانه این سند امیدواریم بررسی‌های سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی به طول نینجامد.

به گزارش ایسنا، بر اساس ماده۲۲۷ قانون برنامه پنجم توسعه، دولت مکلف شده است در قالب همکاری بین دستگاهی دستگاه‌های دولتی، تا پایان برنامه پنجم توسعه نسبت به تدوین سند ملی امنیت زنان و کودکان در روابط اجتماعی اقدام کند و وزارت کشور مأمور انجام این کار است.

معرفی توانمندی زنان ایرانی در همایش بین‌المللی “نقش زنان در توسعه پایدار”

مدیرکل امور بین الملل معاونت امور زنان و خانواده نهاد ریاست جمهوری نیز اعلام کرد : ‌بخش بین الملل همایش نقش زنان در توسعه پایدار در سه سطح وزرایی، آکادمیک و کارآفرینان نمونه برگزار می‌شود.

لیلا فلاحتی افزود: در این همایش فرصت معرفی توانمندیهای زنان ایرانی با تاکید بر اشتغال زایی در سطح وزرایی و شبکه‌سازی و ‌تبادل تجربیات با کشورها مهیا می‌شود.

وی در ادامه گفت: ما با بیشتر کشورهای دعوت شده به همایش نقش زنان در توسعه پایدار تفاهم نامه داریم و با توجه به آنکه در این همایش بحث اصلی کارآفرینی واشتغال زایی است فرصت حضور کارآفرینان این کشورها هم فراهم می شود.

مدیرکل امور بین الملل معاونت امور زنان و خانواده نهاد ریاست جمهوری اضافه کرد: تاکنون کشورهای آذربایجان، افغانستان و بخش زنان سازمان همکاری‌های اسلامی برای شرکت در همایش نقش زنان در توسعه پایدار اعلام آمادگی کرده‌اند و کشور سنگال در حال بررسی شرکت در این همایش است.

انتهای پیام/

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شبکه های اجتماعی

     
           

آخرین اخبار

خوراک حجاب نیوز

اگر میخواهید مطالب حجاب نیوز را از دست ندهید، مشترک خوراک حجاب نیوز شوید!

feed32