کد خبر: 3815
15/09/03 - 8:09 ق.ظ

بنابر آنچه روز گذشته رئیس پلیس راهور پایتخت اعلام کرده است؛ دامنه تمهیدات پلیس از اجرای طرح‌هایی برای کنترل ترافیک، هم‌زمان با بازگشایی مدارس و برخورد با…

به گزارش پایگاه خبری حجاب به نقل از پارسینه، بوی ماه مهر می‌آید و نزدیک شدن این ماه زنگ آماده‌باش را نه تنها برای دانش‌آموزان و مدارس بلکه برای بسیاری از حوزه‌های دیگر به صدا درآورده است. یکی از این حوزه‌ها پلیس است که از ماه‌ها قبل حرکت به سوی شروع مدارس را با اجرای برنامه‌های مختلفی آغاز کرده است. با شروع مدارس تهران قلب تپنده‌ای به خود می‌گیرد و سکون نسبی این روزهای شهر در ازدحام ترافیک و شلوغی‌ها گم می‌شود. اما شروع ماه مهربانی، گاهی با نامهربانی‌هایی همراه است که با توجه به اینکه بعضی از آنها عمری چندساله دارند، به نظر می‌رسد پلیس راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی خود را برای مقابله با آنها آماده کرده است و از هم اکنون هشدار و اخطار‌ها داده می‌شود تا بعدا گلایه‌ای از سوی کسی نباشد.

راننده سرویس دختران، زن باشد

روز گذشته، رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی گفت: امسال نیز برای هماهنگی سرویس‌های مدارس جلسات مختلفی با مسئولان مربوطه برگزار شد و تصمیماتی نیز در این زمینه اتخاذ شد. سید تیمور حسینی با بیان اینکه امسال نیز همانند سال‌های گذشته جابه‌جایی دانش‌آموزان تنها با خودروهای دارای برچسب سرویس مدارس و مورد تایید سازمان تاکسیرانی انجام خواهد شد، درباره شرایط خودروی سرویس مدرسه گفت: در صورتی که بیش از پنج سال از ساخت خودروی سرویس مدرسه گذشته باشد این خودروها حتما باید برگه معاینه فنی معتبر داشته باشند، همچنین داشتن بیمه‌نامه شخص ثالث، بیمه‌نامه سرنشین و نداشتن هرگونه عیب و نقص از دیگر الزامات سرویس مدرسه است. او درباره شرایط راننده نیز گفت: راننده حداقل باید ۲۳ سال سن داشته و دارای گواهینامه سلامت و سوءپیشینه باشد، متاهل بودن نیز از دیگر الزامات برای یک راننده سرویس مدرسه است. او با تاکید بر اینکه خانواده‌ها نباید خارج از دستورالعمل و از خودروهای غیرمجاز، شخصی و… برای انتقال فرزندانشان به مدرسه استفاده کنند، گفت: پلیس برابر قانون با سرویس‌های غیرمجاز مدارس برخورد کرده و علاوه بر اینکه خودرو توقیف خواهد شد، راننده متخلف نیز ۴۰ هزار تومان جریمه می‌شود. حسینی درباره تخلفات رانندگان سرویس‌های مدارس نیز اظهار کرد: برابر قانون اگر راننده سرویس مدرسه برای بار سوم مرتکب تخلفات حادثه‌ساز شود دفترچه وی باطل شده و صلاحیت لازم برای رانندگی سرویس مدرسه را نخواهد داشت. به گفته او سرعت غیرمجاز، عدم رعایت حق تقدم و عبور از چراغ قرمز سه تخلف حادثه‌سازی است که پلیس با آن برخورد خواهد کرد. حسینی در بخش دیگری از سخنانش درباره شرایط لازم برای راننده سرویس مدارس دخترانه خاطرنشان کرد: راننده سرویس مدارس دخترانه اعم از ابتدایی و دبیرستان حتما باید زن باشد و این موضوع الزامی است اما درباره مینی‌بوس‌ها راننده می‌تواند مرد باشد به شرط اینکه یک مربی خانم و فرد مورد تایید مدرسه در مینی‌بوس حضور داشته باشد. ضمن اینکه راننده مینی‌بوس نیز حتما باید شرایط مربوط به راننده سرویس‌های مدارس را که در ابتدای نشست گفته شد، داشته باشد. رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران در بخش دیگری از سخنانش از توقیف خودروی رانندگان بدحجاب و کشف حجاب کرده، در سطح معابر پایتخت خبر داد. حسینی درباره برخورد پلیس با بدحجابی یا کشف حجاب سرنشینان یا رانندگان خودروها اظهار کرد: اگر فردی داخل ماشین حجاب بد و زننده‌ای داشته باشد یا کشف حجاب کند، طبق قانون وسیله نقلیه‌اش توقیف خواهد شد اما در حال حاضر جریمه نقدی برای آن وجود ندارد. به گزارش ایسنا، او درباره اینکه خودروی این افراد چه مدت توقیف خواهد شد نیز گفت: ما پرونده این افراد را به پلیس امنیت و مقام قضائی خواهیم داد و در این شرایط است که باید دید چقدر موضوع زمان بر خواهد بود و پس از آن با دستور مقام قضائی خودرو ترخیص خواهد شد.

برخورد با موتورسواران مزاحم

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی درباره اینکه دیده شده برخی از جوانان به وسیله موتورسیکلت اقدام به ایجاد مزاحمت برای دانش‌آموزان به ویژه دختران می‌کنند، گفت: «به همین منظور نیز از ابتدای مهرماه طرح برخورد با مزاحمت موتورسواران در مقابل مدرسه‌های دخترانه را خواهیم داشت و با این افراد به جد برخورد خواهد شد.» مزاحمت‌هایی که کنار مدارس رخ می‌دهد همواره یک معضل بزرگ بوده که این روزها با صورت‌های جدیدی که این مزاحمت‌ها پیدا کرده‌، نگرانی درباره آنها افزایش یافته است. امروزه موتورسوارهای مزاحم علاوه بر مشکلاتی که برای دختران ایجاد می‌کنند، به فروش مواد مخدر نیز می‌پردازند و این مساله به حدی رواج داشته است که چند ماه پیش، رئیس پلیس مبارزه با موادمخدر ناجا درباره تدابیر پلیس برای برخورد با افراد سودجویی که در اطراف مدارس و دانشگاه‌ها اقدام به توزیع مواد روانگردان و مخدر کرده یا به بهانه‌هایی سعی در فروش این مواد به قشر دانش‌آموز یا دانشجو دارند، گفت: ما هشدارهای لازم را در این زمینه به مراکز آموزشی و علمی داده‌ایم و از مسئولان آنها خواسته‌ایم که هر نوع رفتار این‌چنینی را به پلیس گزارش دهند. همچنین خود دانش‌آموزان و دانشجویان نیز باید هوشیار باشند و فعالیت این افراد را به ما اطلاع دهند. خانواده‌ها نیز نقش مهمی در این زمینه دارند و یاور پلیس هستند. علی مویدی افزود: همکاری مشترکی میان پلیس و آموزش و پرورش در این زمینه وجود دارد.

نادیده گرفته شدن حقوق شهروندی در جامعه

یک جامعه‌شناس در رابطه با مزاحمت‌هایی که موتورسوران جلوی در مدارس دختران ایجاد می‌کنند به «آرمان» گفت: باید با اینگونه مزاحمت‌ها به طور جدی برخورد شود تا شاهد بروز این نوع ناهنجاری‌ها نباشیم. امیرمحمود حریرچی با بیان اینکه دلیل رواج رفتارهای ضد اجتماعی در جامعه نادیده گرفتن حقوق شهروندی است، می‌افزاید: به نظر می‌رسد که فرار از قانون و نادیده گرفتن قانون در جامعه در حال رواج پیدا کردن است. او با بیان اینکه، موتورسواری که جلوی مدرسه رفتار ضد اجتماعی بروز می‌دهد، چندان بابت عواقب عملش نگران نیست، ادامه داد: آدم‌هایی که رفتارهای خلاف قانون و تبهکارانه از خود نشان می‌دهند باید نگران عواقبشان باشند. هر خلاف بزرگی از خلاف‌های کوچک شروع می‌شود و اگر با خلاف‌های کوچک برخورد نشود به خلاف‌های بزرگتر ختم می‌شوند. او تصریح می‌کند: باید به این نکته مهم توجه داشت که معضلات بزرگی مانند اسیدپاشی از دل جرایم کوچک برمی‌خیزند. حریرچی تاکید می‌کند: به همین دلیل باید برخورد جدی با مزاحمان صورت بگیرد تا آنها جرأت تکرار جرم را نداشته باشند.

انتهای پیام/

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شبکه های اجتماعی

     
           

آخرین اخبار

خوراک حجاب نیوز

اگر میخواهید مطالب حجاب نیوز را از دست ندهید، مشترک خوراک حجاب نیوز شوید!

feed32