کد خبر: 3671
15/08/24 - 6:12 ق.ظ

در پی اظهارات قاید السبسی، رییس جمهور تونس درخلال مراسم جشن روز زن در این کشور مبنی بر اینکه دختران کاخ ریاست جمهوری نباید حجاب داشته باشند، بحث و جدل های..

به گزارش پایگاه خبری حجاب الجزیره نوشت: در پی اظهارات قاید السبسی، رییس جمهور تونس درخلال مراسم جشن روز زن در این کشور مبنی بر اینکه دختران کاخ ریاست جمهوری نباید حجاب داشته باشند، بحث و جدل های تازه ای در تونس پیرامون حجاب و بی حجابی و حد و مرز آزادی های شخصی به راه افتاده است. درحالی که گروه هایی از اظهارات او دفاع می کنند گروه هایی دیگر اظهارات او را چالشی صریح با آزادی های فردی می دانند. پیش تر نیز اظهارات رییس جمهور تونس درباره ممنوعیت حجاب در مدارس و کودکستان ها خشم گروه هایی را برانگیخته بود حال آنکه گروه های سیاسی دیگری از این رویکرد استقبال کرده اند. این مشاجرات بعد از آن تشدید می شود که دولت تونس اقدام به بستن برخی مساجد و محافل گروه های اسلام گرا کرده و فعالیت آنها را برای کشور «خطرناک» توصیف کرد.

در همین رابطه جوانی که خود را حاتم معرفی می کند می گوید السبسی درست گفته است که مدارس قرآنی «خطر» ی برای کودکان است. وی می افزاید: «این مدارس باید فورا بسته شود زیرا برخلاف قانون عمل کرده و می کوشند تا افکار افراطی را به کودکان تزریق کنند».

با این حال فاطمه که یک معلم در یکی از همین مدارس قرآنی است می گوید: می خواهند چهره مدارسی را که در آنها به بچه ها آموزش قرآن و اصول اسلامی می دهند خدشه دار کنند. به گفته وی اظهارات السبسی نقض اصل آزادی پوشش و اعتقادات مردم است. مقامات تونسی قبل از انقلاب اجازه پوشیدن حجاب در داخل نهادهای آموزشی را نمی دادند. سقوط نظام بن علی موجب شد تا حجاب در تونس گسترش پیدا کند و حتی برخی از زنان در نهادهای دولتی نیز نقاب بر چهره داشتند. بعد از انقلاب صدها مدرسه قرآنی تاسیس شد. حال اظهارات السبسی در مراسم جشن روز ۱۳ آگوست مبنی بر اینکه قابل قبول نیست دختران کوچک در کودکستان ها و مدارس حجاب داشته باشند، نگرانی عمیقی را در بین برخی نسبت به آزادی های دینداری برانگیخته است.

یک مساله ساختگی

رضا بالحاج سخنگوی حزب آزادی اسلامی به شبکه الجزیره می گوید السبسی یک مساله ساختگی را مطرح کرده است تا افکار عمومی را دچار سردرگمی کرده و از مسایل مهم مبتلابه کشور دور کند. اینکه السبسی هرکس را که مخالف لباس های جدید باشد به تمسخر می گیرد باید سرزنش شود. وی می افزاید السبسی مساله پوشیدن حجاب را در بین دختران کوچک به این خاطر مطرح کرده است تا خود را یک قهرمان خیالی جلوه دهد. به گفته او گرچه موارد نادری وجود دارد که دختران کوچک حجاب داشته باشند اما به هرحال تحمیل چنین امری به زور « مخالف شریعت » خواهد بود.

بالحاج می افزاید: «پدیده حجاب در بین دختران هرچند اندک است اما می توان آن را به روشی ملاطفت آمیز و از طریق گفت وگو با اولیایشان حل و فصل کرد نه اینکه با روشی قهر آمیز برخورد شود که موجب عقده در بین آنها خواهد شد. از آن گذشته چنین برخوردهایی می تواند نگران کننده باشد زیرا ممکن است به سایر مظاهر دینداری نیز سرایت کند ». گرچه برخی از متدینان بخصوص با استمرار برکناری ائمه جمعه و جماعات و بستن مساجد نگران آن هستند که مقامات حکومتی بخواهند منشور ۱۰۸ را که در دوران رییس جمهور اسبق بورقیبه برای ممنوعیت حجاب تصویب شد از نو احیاء کرده و بخواهند فشارها را بر افراد محجبه بیشتر کنند، گروه های سیاسی چنین مساله ای را بعید می دانند.

تعبیرات نیش دار

محمد بن سالم از جنبش اسلام گرای النهضه می گوید «بیانات السبسی ملاطفت آمیز نیست بلکه برای همه بخصوص افراد محجبه نیشدار است. با این حال به نظر نمی رسد که منظور او احیای منشور ۱۰۸ باشد. زیرا این منشور به تاریخ پیوسته و بعد از انقلاب به کلی لغو شد». وی نیز به الجزیره می گوید : احیای دوباره این منشور نه از سوی ریاست جمهوری و نه دولت یا حزب ندای تونس مطرح نشده است. به گفته وی «نمی توان منشوری را از نو احیاء کرد که کاملا اثر انگشت دیکتاتوری گذشته را بر خود دارد».

از سوی دیگر، عبدالعزیز القطی وابسته به حزب ندای تونس این مساله را رد می کند که دولت خواستار محدود کردن آزادی های دینی باشد. وی اشاره می کند که این آزادی ها در قانون اساسی کشور تضمین شده است و ازسوی دیگر جامعه مدنی نیز بر آن کنترل دقیق دارد.

معیارهای قانونی

با این حال وی بر این باور است که اظهارات السبسی در واقع نوعی مقاومت در برابر کودکستان ها و مدارس قرآنی است که نمی خواهند معیارهای قانونی را بپذیرند. این کانون ها سعی می کنند افکار افراطی دینی را ترویج کنند، افکاری که با دین معتدل و با تسامح اسلام مخالف است.

به گفته القطی «کسانی در کشور هستند که تلاش می کنند با ترویج افکار افراطی جامعه را بین مسلمان و کافر تقسیم کنند و از کودکان صغیر برای طرح ها و برنامه های شوم خود سوء استفاده کنند». از این رو به نظر می رسد اظهارات السبسی تنها برای دادن تضمین به جامعه و نسل های آینده و حفظ آنها در برابر خطرات چنین گروه هایی است.

قابل توجه اینکه وزارت امور زنان و خانواده و کودک تونس اخیر ا اعلام کرد مشغول تهیه متنی قانونی است که به موجب آن هرکس مدارس قرآنی تاسیس کرده و در آنها معیارهای قانونی و رسمی کشور را مراعات نکند با احکام سخت گیرانه ای مواجه خواهد شد که در ضمن آنها می تواند زندان هم باشد.

سمیره مرعی، وزیر زن در کابینه تونس در گذشته بارها مخالفت خود را با روش تدریس مدارس قرآنی اعلام کرده بود. وی برخی از این مدارس را متهم به آن کرد که روش های آموزشی افغانی و ایرانی را در پیش گرفته اند و کودکان را به گفته او می خواهند بر اساس فرهنگ مرگ آموزش دهند. او همچنین وعده داد که این گونه مدارس را با سرعت هرچه تمام تر تعطیل خواهد کرد.

انتهای پیام/

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شبکه های اجتماعی

     
           

آخرین اخبار

خوراک حجاب نیوز

اگر میخواهید مطالب حجاب نیوز را از دست ندهید، مشترک خوراک حجاب نیوز شوید!

feed32