کد خبر: 3377
15/08/09 - 6:23 ق.ظ

در ایران قبل از اسلام حجاب کامل رواج داشت و تنها حجاب بر قرار نبود بلکه در حق زنان حجاب بسیار سختی اعمال می شد . در تاریخ تمدن ویل دو رانت آمده است…

به گزارش پایگاه خبری حجاب به نقل از جام نیوز؛ مساله پوشش و حجاب یک مساله فرا دینی می باشد یعنی حتی در زمان هایی که دین خاصی دستور به رعایت پوشش و حفظ حجاب نداده بود. بودند کسانی که این مساله را با اختیار و بر اساس نیاز فطری رعایت می کردند. در این متن به یکی از این سولات در این زمینه، با استفاده از کتاب حجاب شناسی (پرسمان حجاب) جواب می دهیم.

سوال:

من شنیده ام زنان ایرانی قبل از اسلام هم چادر داشته اند، درست است؟ این سخنان را از رئیس دانشگاه فکر کنم الزهرا توی تلویزیون شنیدم، اگه درسته اطلاعات بیشتری بدهید.
جواب:

در ایران قبل از اسلام حجاب کامل رواج داشت و تنها حجاب بر قرار نبود بلکه در حق زنان حجاب بسیار سختی اعمال می شد. در تاریخ تمدن ویل دو رانت آمده است: « پس از داریوش مقام زن مخصوصا در میان طبقه ثروتمندان تنزل پیدا کرد.

زنان فقیر چون برای کار کردن ناچار از آمد و شد در میان مردم بودند آزادی خود را حفظ کردند ولی در مورد زنان دیگر گوشه نشینی زمان حیض که برایشان واجب بود، رفته رفته ادامه پیدا کرد و سراسر زندگی اجتماعی آنان را فرا گرفت .» (۱)

این جمله می رساند که در ایران زنان در گوشه گیری کامل بودند و حق نداشتند مانند زنان کارگر در انظار عمومی ظاهر شوند.

در همین کتاب آمده است: « زنان طبقات بالای اجتماع، جرئت آن نداشتد که جز در تخت روان روپوشدار از خانه بیرون بیایند، هرگز به آنان اجازه داده نمی شد که آشکارا با مردان آمیزش کنند.

زنان شوهر دار حق نداشتند هیچ مردی را ولو پدر یا برادرشان باشد ببینند. در نقش هایی که از ایران باستان بر جای مانده هیچ صورت زن دیده نمی شود و نامی از ایشان به نظر نمی رسد.»(۲)

کنت دو گوبینو در کتاب « سه سال در ایران» می گوید: آنچه که در دوره ساسانی بوده تنها پوشیدگی زن نبوده بلکه مخفی نگهداشتن زن بوده است. (۳)

از این جمله ها بر می آید که پوشش زنان ایران قبل از اسلام بسیار سخت بوده است و پوشش سخت از چادر هم سختتر است.

با آمدن اسلام این دستور الهی (رعایت حجاب) بدون افراط و تفریط و با مشخص کردن حد و حدود مساله حجاب بر همه مسلمانان واجب شد.

پی نوشتها:

۱- ج۱ ص ۴۳۳ ، ترجمه احمد آرام و …، انتشارات علمی و فرهنگی ع چاپ پنجم ، ۱۳۷۶٫

۲- همان ، ص ۴۳۴ س اول.

۳- دائره المعارف تشیع ج ۶ ص ۷۵ ، ستون اول ، س ۷٫

انتهای پیام/

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شبکه های اجتماعی

     
           

آخرین اخبار

خوراک حجاب نیوز

اگر میخواهید مطالب حجاب نیوز را از دست ندهید، مشترک خوراک حجاب نیوز شوید!

feed32