گزارش حجاب نیوز از نشست رصدنمای عین

شناسایی ۲۴ هزار و ۷۷۴ محصول در حوزه عفاف و حجاب

کد خبر: 3297
15/08/04 - 11:16 ق.ظ

دبیر رصدنمای عین گفت: تاکنون ۲۴۷۷۴ محصول را در حوزه عفاف و حجاب شناسایی کردیم که ۲۱۷ محصول فاخر به جشنواره که در آذرماه برگزار می‌شود، راه یافت.

به گزارش پایگاه خبری حجاب به نقل از خبرنگار دین و اندیشه خبرگزاری میزان،امیرحسین بانکی‌پور در نشست خبری اولین دوره رصد نمای ملی «عین» با بیان اینکه موضوع عفاف و حجاب یک موضوع فطری است، گفت: با اینکه اسلام عفاف و حجاب را برای صیانت جامعه و شخصیت زن در روابط مرد و زن تکریم کرده است، آنگونه که باید در جامعه اثربخش نبوده است.

رئیس دانشکده اهل بیت دانشگاه اصفهان افزود: یکی از مشکلات ما در حوزه عفاف و حجاب این است که نگاه محصول محور به این مقوله نداشتیم و متأسفانه ارزیابی درستی از اینکه چقدر محصولات در حوزه عفاف و حجاب در جامعه اثرگذار بودند، نکرده‌ایم.

دبیر رصدنمای عین با بیان اینکه واژه رصدنما بسیار خلاقانه انتخاب شده است در توضیح این واژه گفت: رصدنما یعنی ارزیابی و شناسایی‌هایمان را به نمایش می‌گذاریم، عین نیز مخفف سه کلمه (عفاف، عزت و عشق) است. عفاف ضامن عزت اجتماعی و عشق خانوادگی است به همین علت نام سایتمان هم www.ayn.ir است.

وی با اشاره به اهداف این رصدنما گفت: اولین هدف ما گونه‌شناسی محصولاتی است که در حوزه عفاف و حجاب حاکم است، از کتاب و پژوهش گرفته تا فضای مجازی، نوشت‌افزارها، پوشش اسلامی، عکس، فیلم و گرافیک را مورد شناسایی قرار می‌دهیم.

بانکی‌پور با اشاره به آسیب‌شناسی کارهای فرهنگی گفت: یکی از آسیب‌های مهم کارهای فرهنگی این است که مخاطب در آن غایب است، نویسنده اغلب یا موضوع محور و یا مسئله محور حرکت می‌کند که مهمتر از این دو مخاطب محور است یعنی مشخص شود مخاطب من در این نوشته کیست. به عنوان مثال آیا برای مخاطب کودکان و نوجوان محصولی تولید کرده‌ایم؟ از نظر حجاب و عفاف آیا مخاطب خود را شناسایی کرده‌ایم؟ آیا برای مردان هم اثری درباره حجاب نوشته‌ایم؟

رئیس دانشکده اهل بیت دانشگاه اصفهان ادامه داد: ما در رصدنما یک ماتریسی تهیه کرده‌ایم که یک طرف آن مخاطب است و طرف دیگر گونه‌های محصولات قرار دارد و تمام آثاری که به زبان فارسی بوده و در داخل کشور منتشر شده باشد را ارزیابی کردیم و هرکدام را که تشخیص دادیم اثر فاخری است به جامعه معرفی کردیم.

دبیر رصدنمای عین با بیان اینکه هدف دوم این رصدنما کشف خلاءها در حوزه عفاف و حجاب است، گفت: هدف سوم ما کشف نقاط ضعف آثار خوبی که در زمینه عفاف و حجاب قرار دارد، است و این نقطه ضعف‌ها را به تولیدکننده و یا نویسنده اطلاع‌رسانی می‌کنیم تا اثر به یک اثر فاخر تبدیل شود.

وی در تشریح نحوه شناسایی و ارزیابی محصولات گفت: ابتدا تمام بانک‌های اطلاعاتی در این حوزه را با همکاری ارگانهای مختلف و همچنین نتایج جشنواره‌ها را جمع‌آوری کردیم و فراخوانی دادیم که تا پایان مردادماه هم تمدید شد تا نویسنده‌ها و تولیدکنندگان محصولات کتابها، پژوهش‌ها و محصولات خود را ارائه کنند.

بانکی‌پور ادامه داد: این محصولات را در گروه‌هایی تقسیم‌بندی کردیم و از هر گروه یک پنجم بهترین آثار را جدا می‌کنیم و این آثار وارد ارزیابی مرحله دوم می‌شود، در مرحله دوم پس از داوری نتایج به نظر تصدیق‌گران استانی برای تأمین سلایق مختلف استانها می‌رسد و پس از آن در مرحله پایانی تصدیق‌گران ملی آن را داوری می‌کنند و به جشنواره ارسال می‌شود.

رئیس دانشکده اهل بیت دانشگاه اصفهان با بیان اینکه داوری‌ها تا پایان شهریورماه تمام می‌شود گفت: جشنواره در آذرماه آغاز می‌شود و در آن صاحبان اثر و داوران حضور پیدا می‌کنند و اثرات را نقد می‌کنند و نمره می‌دهند.

دبیر رصدنمای عین تعداد محصولات شناسایی شده و خروجی‌های ارزیابی‌ها را اینگونه ذکر کرد: هم‌اکنون ۲۴ هزار و ۷۷۴ محصول شناسایی شده که ۵ هزار و ۷۵۱ محصول به مرحله اول ارزیابی رسیده است و ۱۹۷۱ محصول به پایان مرحله اول رسیده و از این تعداد ۷۷۰ محصول در مرحله دوم ارزیابی شده که در مجموع ۲۱۷ محصول تائیدیه حضور در جشنواره را گرفته است.

وی ادامه داد: در کل ۱۲۰۶ کتاب، ۱۲۳۳ پژوهش، ۷۰۳ فضای مجازی، ۸۵۰۰ شعر، ۷۰۰ گرافیک، ۴۸۵۰ فیلم، ۲۶ پوشش اسلامی-تفکیک گونه، ۳۸۵۶ آموزش و تبلیغ، ۲۲۰۰ عکس، ۱۲۰۰ محصولات فرهنگی و رسانه‌های دیجیتال، صفر داستان و ۳۰۰ مطبوعات و نشریات در حوزه عفاف و حجاب شناسایی شدند.

بانکی‌پور در ادامه تصریح کرد: تاکنون ۱۸ کتاب، ۳۰ پژوهش، ۳۰ فضای مجازی، ۵۰ گرافیک، ۲۶ پوشش اسلامی و ۶۳ عکس به جشنواره راه یافته است.

رئیس دانشکده اهل بیت دانشگاه اصفهان با بیان اینکه ما مسئله حجاب و عفاف را یک مساله کامل نمی‌دانیم، گفت: حجاب و عفاف جزئی از یک مسئله است و این جزء ظاهری و سایه یک حقیقت است. اگر به زیرساختهای فعالیتهایی که مستقیماً در این حوزه انجام می‌شود توجه نکنیم قطعاً به نتیجه نمی‌رسیم.

دبیر رصدنمای عین اظهارداشت: حیا یکی از زیرساختهای مسئله حجاب و عفاف است و زیرساخت حیا یک بعد معرفتی است. منظومه‌ای که حجاب و عفاف جزئی از آن است شامل روابط زن و مرد، مسائل اقتصادی، ازدواج، فضای مجازی و … است که نمی‌شود به صورت تفکیک شده آنها را بررسی کرد.

وی در خاتمه گفت: پشتوانه رصدنمای عین جبهه مردمی عفاف و حجاب است که از ۱۷۰ تشکل تشکیل شده است.

انتهای پیام/

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شبکه های اجتماعی

     
           

آخرین اخبار

خوراک حجاب نیوز

اگر میخواهید مطالب حجاب نیوز را از دست ندهید، مشترک خوراک حجاب نیوز شوید!

feed32