رئیس‌جمهور عنوان کرد:

اهمیت حجاب و عفاف از منظر قرآن

کد خبر: 2764
15/07/13 - 9:00 ق.ظ

حجت‌الاسلام والمسلمین روحانی با اشاره به مسئله حجاب و عفاف در قرآن کریم گفت: طبق آیات قرآن، عفاف از نگاه مردان شروع می‌شود و به طور کلی عفاف و حجاب از زبان، چشم و نگاه آغاز می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری حجاب به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی، شب گذشته در ضیافت افطار فعالان و تشکل‌های حوزه زنان و خانواده اظهارداشت: اگر از این گنج و استعداد زنان در جامعه به خوبی استفاده نشود در حقیقت هم به این بانوان و هم به جامعه ظلم شده است.
رئیس‌جمهور در ادامه به مذاکرات هسته‌ای ایران با گروه ۱+۵ اشاره کرد و گفت: خدا را شاکرم وعده‌ای که در دوران انتخابات به مردم برای حل معضل هسته‌ای دادم، تا بدین‌جا عملی شده است.
رئیس شورای عالی امنیت ملی با قدردانی از تلاش‌های خستگی‌ناپذیر تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران در دو سال گذشته اظهارداشت: هر زمان که با مذاکره‌کنندگان صحبت می‌کنم خستگی از صدای دیپلمات‌های کشورمان به وضوح نمایان است اما آنان با اقتدار ایستاده‌اند.
روحانی ادامه داد: خوشبختانه دولت، مردم و مذاکره‌کنندگان هسته‌ای، وظیفه خود را در خصوص این مذاکرات به خوبی انجام داده‌اند.
رئیس جمهوری با قدردانی از حمایت‌های مردمی و مقام معظم رهبری در پیمودن راه بسیار طولانی مذاکرات هسته‌ای، گفت: در حال حاضر به قله بسیار نزدیک هستیم ولی هنوز قدم‌هایی تا رسیدن به این قله فاصله داریم، ان‌شاء‌الله به حول و قوه الهی مذاکره کنندگان ایرانی در این مصاف سخت و پیچیده، پیروز خواهند بود.
روحانی ایجاد فضای جدید در کشور و بهره‌گیری بهتر از فرصت‌ها و سرمایه‌های ملی، فرهنگی و اقتصادی را یکی از اهداف دولت در این مذاکرات برشمرد و افزود: هدف دیگر دولت حل معضل بزرگ بیکاری در کشور است تا بتوان با استفاده از استعداد، دانش و تخصص جوانان ایرانی، فضایی مناسب برای رسیدن به اهداف جامعه بوجود آید.
رئیس‌جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با طرح این پرسش که آیا حجاب و عفاف تنها به نوع پوشش ظاهری باز می‌گردد؟ و با اشاره به مسئله حجاب و عفاف در قرآن کریم گفت: طبق آیات قرآن، عفاف از نگاه مردان شروع می‌شود و به طور کلی عفاف و حجاب از زبان، چشم و نگاه آغاز می‌شود.
روحانی ادامه داد: حجاب و عفاف شامل نوع نگاه، حرف زدن، سبک جمله‌بندی و رفتار و منش است.
رئیس‌جمهور با تأکید بر اینکه عفاف و حجاب مانند روزه مسئله‌ای است در درون، قلب، جان و روان انسان، گفت: نباید حجاب تنها در یک مسئله خلاصه شود.
روحانی با تأکید بر اینکه پایبندی به عفاف و حجاب با زور و جبر امکان‌پذیر نیست، گفت: باید واقعیت‌ها برای زنان و دختران کشور مطرح شود که قطعاً این مسئله باید از مدارس و دانشگاه‌ها شروع‌ گردد.
رئیس‌جمهور با اشاره به روز عفاف و حجاب و واقعه مسجد گوهرشاد در مشهد اظهارداشت: طبق آیات شریفه قرآن، حجاب و عفاف بخاطر امنیت زنان ایجاد شده است.
روحانی در ابتدای سخنان خود بر ضرورت ایجاد فرصت‌های برابر در مسائل سیاسی و اجتماعی برای بانوان در جامعه تأکید کرد و گفت: باید تلاش کنیم تا به سمت برابری فرصت‌ها در کشور برویم.
رئیس‌جمهور افزود: زنان و مردان دارای ویژگی‌ خاص خود هستند اما این به معنای کمبود کمال نیست و این ویژگی‌ها معمولاً در چارچوب تناسب‌ها و نه ضعف و نقصان شکل گرفته است.
روحانی با اشاره به مسئولیت‌های سخت زنان در جامعه گفت: متاسفانه گاهی آسیب‌های اجتماعی زنان بیشتر از مردان بوده است و باید علاوه بر برابری فرصت، برابری مصونیت نیز در جامعه بوجود آید.
در ابتدای این مراسم نیز معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده، با یادآوری روز ۲۱ تیر ماه به عنوان روز ملی عفاف و حجاب و با بیان اینکه در سال ۸۴ قانون راهکارهای اجرایی برای گسترش فرهنگ عفاف و حجاب با بیش از ۳۰۰ بند و تعیین تکلیف برای ۲۴ دستگاه اجرایی و نهاد فرهنگی به تصویب رسید، گفت: روز ملی عفاف و حجاب فرصت مناسبی برای تأمل بیشتر در اختیار ما می‌گذارد.
مولاوردی با بیان اینکه توجه به زمینه‌های اجتماعی و فرهنگی نیازمند آموزش‌های بنیادین و مداوم در خانواده، مدرسه و دانشگاه و اجتماع است، اظهار داشت: بدیهی است در کنار شرایط مساعد اجتماعی برای ارزش تلقی کردن و الگو پذیری این فرهنگ، نیازمند نهادینه شدن آن در جامعه هستیم.
وی جمع حاضر را نمونه‌ای از توانمندی‌ها و ظرفیت‌های جامعه زنان دانست و با تأکید بر اهمیت افزایش آسیب‌های اجتماعی در جامعه گفت: نهادهای مدنی زنان همراه با دولت در تلاش هستند تا مشکلات جامعه و ناهنجاری‌های مرتبط با آن را برطرف نمایند.
در پایان این مراسم، نماز مغرب و عشاء به امامت حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر روحانی اقامه شد.

انتهای پیام/

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شبکه های اجتماعی

     
           

آخرین اخبار

خوراک حجاب نیوز

اگر میخواهید مطالب حجاب نیوز را از دست ندهید، مشترک خوراک حجاب نیوز شوید!

feed32