کد خبر: 1437
15/05/29 - 3:03 ب.ظ

ده ها هزار زن مالزیایی با لباس های اسلامی اما شاد از صبح روز جمعه وارد دومین نمایشگاه بین المللی حجاب کوالالامپور در مرکز تجارت جهانی پوترا شدند[…]

 به گزارش پایگاه خبری حجاب به نقل از  ایرنا، این نمایشگاه از سال گذشته در آستانه ماه مبارک رمضان برگزار می شود و امسال شاهد شرکت تولیدکنندگان پوشاک اسلامی زنانه از دیگر کشورهای جهان است. در این دوره از نمایشگاه حجاب کوالالامپور علاوه بر شرکت های مالزیایی، نمایندگانی از کشورهای اندونزی، تایلند، هلند، برونئی، اندونزی، انگلستان، ترکیه و امارات متحده عربی حضور دارند.

در دومین نمایشگاه حجاب کوالالامپور تولیدکنندگان در ۲۵۰ غرفه از کشورهای شرکت کننده، محصولات خود را در معرض دید زنان و دختران مالایی قرار داده اند.
در بخشی از این نمایشگاه برخی از هنرمندان مالزیایی که پیش از این حجاب اسلامی را رعایت نمی کردند، اما به دلایل مختلف گزینه حجاب اسلامی را انتخاب کرده ا ند، به بیان تجربه های خود پیش و پس از این دوران می پردازند.

نمایشگاه بین المللی حجاب کوالالامپور سال گذشته برای نخستین بار برگزار شد و طی سه روز ۱۲۰ هزار نفر از آن دیدن کردند و در مجموع حدود شش میلیون رینگیت (یک میلیون و ۷۰۰ هزار دلار) پوشاک و محصولات مربوط به حجاب بانوان در آن به فروش رسید.

‘سونارتی’ از موسسه ‘زنان بهشت’ که برگزاری این نمایشگاه را بر عهده دارد در گفت وگو با خبرنگار ایرنا، پیش بینی کرد در این دوره حدود ۲۰۰ هزار نفر از علاقه مندان از غرفه کشورهای مختلف دیدن کنند.

وی همچنین انتظار دارد در این نمایشگاه سه روزه که تا پایان روز یکشنبه ادامه دارد، حدود هفت میلیون رینگیت (دو میلیون دلار) محصولات مرتبط با حجاب بانوان در استانه ماه مبارک رمضان به فروش برسد.

این موسسه هفته گذشته نیز در برونئی میزبان زنان مسلمان این کشور بود.

به گفته سونارتی، بیش از ۷۰ درصد محصولات ارائه شده در نمایشگاه بین المللی حجاب مالزی تولید داخل این کشور است و ۳۰ دیگر نیز از کشورهای مختلف از جمله ایران، امارات، اندونزی و تایلند وارد می شود.

این موسسه سال آینده در دبی و لندن نمایشگاه حجاب برگزار می کند.

برگزاری شو لباس اسلامی نیز از دیگر بخش های نمایشگاه حجاب مالزی است و در آن گروه هایی از مالزی، امارات متحده عربی، هند و دیگر کشورها شرکت دارند.

حجاب سنتی مالزی که به طور معمول در این کشور رعایت می شود، برگرفته از آموزه های اسلامی و فرهنگ این کشور است. اگر چه در برخی از مناطق مالزی به ویژه ایالت های ترنگانو و کلانتان استفاده از نقاب و لباس عربی در بین زنان و مردان رایج شده است.

زنان مسلمان در ادارات دولتی نمی توانند از نقاب استفاده کنند.

‘مارینا ماهاتیر’ دختر ماهاتیر محمد نخست وزیر سابق و معمار مالزی نوین، پیش از این از رشد افراط گرایی در این کشور انتقاد کرد و تغییر لباس مردم و استفاده از لباس های عربی را نشانه افراط گرایی دانست.

وی با تاکید بر اینکه زنان مسلمان مالزی باید لباس های سنتی و بلند زنانه مالایی را که با استناد به آموزه های اسلامی تولیدشده و دارای رنگ های شاد است استفاده کنند، از برخی به دلیل استفاده از لباس های عربی انتقاد کرد.

در نمایشگاه حجاب مالزی بیشتر زنان بدنبال لباس هایی بودند که براساس فرهنگ این کشور جنوب شرق آسیا تولید شده است.

هدف از برگزاری این نمایشگاه فرهنگ سازی در زمینه حجاب اسلامی با در نظر گرفتن عنصر زیبایی در حجاب بانوان اعلام شده است.

ساختار جمعیتی مالزی از سه نژاد چینی، هندی و مالایی تشکیل شده است و حجاب در این کشور اجباری نیست، اما زنان مسلمان مالزیایی حساسیت خاصی برای رعایت حجاب اسلامی دارند و در حجاب از رنگ های شاد استفاده می کنند.

این نمایشگاه باعث جذب بسیاری از زنان غیرمسلمان نژاد چینی نیز شده بود که در پی لباس های اسلامی برای خود بودند. کارشناسان تنوع در رنگ و زیبایی را دلیل گرایش غیرمسلمانان مالزی به سمت لباس های اسلامی در مالزی می دانند.

انتهای پیام/

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شبکه های اجتماعی

     
           

آخرین اخبار

خوراک حجاب نیوز

اگر میخواهید مطالب حجاب نیوز را از دست ندهید، مشترک خوراک حجاب نیوز شوید!

feed32