در گفت و گو با یکی از مربیان فعال در زمینه حجاب عنوان شد

گره ذهنی دختران بد حجاب دبیرستانی چیست؟

کد خبر: 1169
15/05/24 - 5:33 ق.ظ

دختران بد حجاب یک بچه دبیرستانی برای داشتن حجاب اول باید به جنگ خودش، بعد به جنگ خانواده و مدرسه برود.

 فارغ التحصیل رشته حسابداری در مقطع فوق لیسانس است و چندین سال است که در زمینه حجاب و عفاف در مدارس تهران مشغول به فعالیت است و در این راه با دیدن انرژی دشمن در راه انحراف افکار جوانان، انرژی می گیرد و به تاسی از رسول اکرم (ص) این اولین مربی و معلم انسانیت، هدایت شدن حتی یک نفر از دانش آموزان را برای خود ارزشمند می داند. ایشان در این چند سال فعالیت توانسته با کسب تجربیات مناسب و ارزشمند راهنمای خوبی برای دانش آموزانش باشد. با هم پای صحبت های این مربی و مدرس مسائل اعتقادی می نشینیم.

 
بهترین تجربه یا خاطره ای که در سال های تبلیغ حجاب، حیا و عفاف داشتید چه چیزی بوده است؟

چند سال پیش به مناسبت عید غدیر، نزدیک به چهل و پنج دقیقه در ارتباط با فضایل حضرت علی _علیه السلام _ و ثواب و آثار نقل این فضایل صحبت کردم و بعد در ارتباط با هدیه دادن در این روز به عزیزان نیز مطالبی گفتم. خودم هم از قبل شکلات و کارت تزئینی آماده کرده بودم که روی شکلات پانچ شده بود و به این هم فکر کردم که روی کارت ها چه جمله ای بنویسم که اگر بچه ها فرضا شکلات را خوردند و کارت روی زمین افتاد بی احترامی به آن جمله (مثلا حدیث یا اسم حضرت باشد) نشود. بعد این مسئله را با بچه ها در میان گذاشتم و خود بچه ها که در حدود ۱۲۰ نفر بودند همان جا سر کلاس جملاتی را بر روی کاغذهایشان نوشتند. چند سال بعد که یکی از دانش آموزان را به طور اتفاقی دیدم به من گفت: ” خانم من هنوز آن کاغذ پانچ شده به شکلات را نگه داشته ام” و این برای من خاطره خوشی بود.

 
در زمینه حجاب آیا اثر خاصی در این مدت دیده اید که در ذهنتان همیشه ماندگار بوده است؟

 من همیشه در مباحثم سعی کردم ابتدا از اصول اسلام شروع کنم و بحث پایه ای و اعتقادی بچه ها را اصلاح کنم و بعد در کنار آن وارد مسائل و احکام دیگر مثل حجاب بشوم. واقعیت این است که شما که در مدارس برای حجاب تبلیغ می کنید خیلی نمی توانید در ابتدا انتظار تحول خاص در بچه ها را داشته باشید کار با توجه به شرایط امروز کار سختی است چون بچه می بایست با دریافت کردن این مسائل اول به جنگ خودش، بعد به جنگ خانواده و دوستان برود و این خیلی برای بچه سخت است. بنابراین باید خوب این مفاهیم برایش تبیین شود و انگیزه و جرات دانش آموز بالا برود.

 
تا به حال توانستید فعالیت و تاثیری خاص یا مورد نظرتان را در این حوزه انجام بدهید، بطوریکه باعث قوت قلبی شما شده باشد و کارتان را محکم تر  ادامه بدهید؟

 حقیقت این است که من وقتی می بینم دشمن این قدر انرژی دارد و در راه باطل خود اینقدر قوی و با انگیزه کار می کند لجم می گیرد(با خنده) و از این انرژی آن ها برای ادامه کار انرژی می گیرم. من امروز برای آمدن به این مصاحبه از مترو و اتوبوس استفاده کردم و سعی کردم در راه اذکاری که برای این ماه عزیز سفارش شده تکرار کنم. من این تفکر را به دلیل بهره مندی از نعمت خانواده مذهبی و مدرسه خوب دارم.حالا چند نفر از این بچه ها این معارف و اطلاعات را در خانواده می توانند کسب کنند، پس من که از این نعمت و موهبت برخوردار هستم به همان اندازه نیز مسئولیت دارم و می بایست در این راه قدم بردارم. دوستی برای من نقل می کردند که یک پیرمردی در یکی از پارک ها هر روز نزدیک شیر آبی با یک لیوان آب می نشست و اگر جوانی رد می شد با احترام و دعا برای عاقبت بخیری از او تقاضای پر کردن لیوان را می کرد و در واقع این شگرد او بود و وقتی جوان لیوانش را پر می کرد باز با دعا کردن به او می گفت که عمری از من گذشته ولی می خواهم تجربه و نتیجه یک عمر زندگی ام را به تو بگویم و بعد راجع به یک عقیده باطلی با جوان صحبت می کرد. در واقع با آمیختن کلام حق و باطل در ذهن جوان شبهه ای راجع به مسائل دینی، مملکتی و انقلاب ایجاد می کرد. وقتی یک پیرمرد در هفتاد سالگی برای خود برنامه می چیند که لیوان آب به دست بگیرد و سر راه جوان ها قرار گیرد و برای تبلیغ عقاید باطل خود کاری کند خوب وظیفه ما کاملا مشخص است.
در یکی از برنامه ها آماری از یک سایت ضد شیعی می دادند که این ها در روز ۲۰ ساعت کار می کردند و در این فاصله ۲۸ مقاله جدید ضد شیعی تولید می کردند و بین ساعت ۴ تا ۱۲ صبح هم که وقت خواب بود سعی می کردند به سوالات پاسخ دهند. در واقع این یک نمونه از کار دشمنان است.

 
از نظر مالی کار در این حوزه برای شما تا به حال چگونه بوده است؟

 کار در این حوزه ها سختی های خودش را دارد. کسانی که در این مسیر قرار می گیرند مورد حمایت هیچ نهادی حتی مدرسه ای که آن ها را دعوت می کند، نیستند. فرضا حقوق یک مربی حجاب و حتی معلم درس دینی یک پنجم حقوق معلم ریاضی است، که بخشی از آن صرف هزینه رفت و آمد و هزینه پوشش و ظاهر متنوع و جذاب برای بچه ها می شود و هزینه های دیگر مثل تجهیز شدن به یک سری لوازمات مثل لب تاب و یا تهیه شکلات، کارت، دست نوشته و.. به مناسبت های مختلف را باید اضافه کرد.

 
گره ذهنی دختران چیست؟ آیا دختران ما امروز معاند با مفهوم حجاب هستند یا کم اطلاع؟

  دختران امروز ما کم اطلاع هستند و  علاوه بر آن تبلیغات ضد حجاب در دنیا بسیار زیاده است و داشتن حجاب با این هجمه و کم کاری ما الان کار سختی است. شما وضعیت کسانی را نبینید که در خانواده مذهبی تربیت شدند. فرضا شما اگر با حجاب بخواهید در فضای دانشگاه کار کنید، ممکن است دو نفر برای شما به به و چه چه کنند. اما شما باید خودتان را آماده صحبت های بسیاری کنید از این قبیل که حتما به خاطر چادرت و یا پارتی بازی استخدام شدی و صحبت های این تیپی. برای خود من جالب بود که محیط با محیط و منطقه با منطقه فرق دارند. در بعضی مدارس و مناطق تهران به دلیل دور بودن خیلی زیاد فضای فکری دانش آموزان از مسائل مذهبی کارکردن در این زمینه بسیار سخت و زمان بر است. بعضی مناطق مذهبی سنتی هستند و متاسفانه در آن جا نیز برخی دانش آموزان  به سمت بد حجابی پیش می روند، با وجود آنکه خودشان و خانوادهایشان حجاب را به عنوان یک ارزش مسلم قبول و باور دارند، اتفاقا خانواده هم نگران است. اما بچه به دلایل مختلف اول جذب فرضا چادر عربی و آرایش شده بعد از مدتی فردا همین چادر عربی هم کنار می گذارد. به نظر من الان این تیپ از بچه ها در اولویت هستند ما به جای آن که بخواهیم روی کارهای بزرگ تمرکز کنیم باید سعی کنیم روی این افراد که اصول دینشان نیز هیچ مشکلی ندارد و واقعا خداوند و اهل البیت _علیه السلام _ را قبول دارند کار کنیم.
 
آیا یک معلم فیزیک یا ریاضی هم می تواند مروج و الگوی حجاب و عفاف باشد؟ ارتباط شما در این مدت با معلمین چطور بوده؟

 بله معلمان دروس اختصاصی مثل ریاضی و فیزیک می توانند بیشترین اثر را بر روی دانش آموز بگذارند. بچه ها در فضای مدرسه بیشتر عادت کرده اند که معلمان دینی و عربی را با حجاب ببینند. بنابراین معلمان این چنینی حتی اگر در فضای مدرسه تبیلغ هم نکنند می تواند با پوشش خود تاثیر گذار باشند چرا که بچه ها بسیار از معلمین خود الگو می گیرند.

 
اگر شما وزیر آموزش و پرورش بودید اولویت را در تغییر و تکمیل چه اموری قرار می دادید؟

 مهم ترین کار در این عرصه به نظر من تغییر محتوای کتاب های درسی بخصوص و در اولویت تغییر محتوای کتاب های عربی و دینی است.

 
شما برای ارایه مفهوم پوشش مناسب به کودکان چه روشی را مناسب می دانید؟

 من  سعی می کنم در وهله اول بچه ها را حساس نکنم و سعی من بر این بوده که بچه یاد بگیرد پوشیدن هر لباسی مناسب نیست. بچه ای که در کودکی لباس نازک و بدون حد و مرز می پوشد واقعا در بزرگسالی نمی تواند لباس بسته بپوشد. مثلا این که به بچه یاد داد که خدا این لباس باز را دوست ندارد و این لباس با این ویژگی را دوست دارد. شده که خواهر زاده هایم به من می گویند که وقتی چادر سر می کنی خیلی خوشگل نمیشی و من در جواب می گویم ولی خدا خانم های پوشیده رو بیشتر دوست داره. باید تا جایی که ممکن است از طرق مختلف این مفاهیم از طریق بازی، از طریق قصه و کتاب داستان های مصور با موضوعات مذهبی برای بچه جا انداخته شود.

 
متاسفانه گاها ما شاهد هستیم که برنامه های کودک به جای تبلیغ مفاهیم حیا و عفاف، خود نقش ضد تبلیغ دارند. کارتون های که بدون استثنا یک دختر و پسر در آن هستند که در ضمیر ناخودآگاه بچه مفهوم دوستی با جنس مخالف در دراز مدت جا می افتد و برنامه های عروسکی و مجری های تلویزیون که خاله و عموی بچه ها خوانده می شوند. اما متاسفانه تاثیرات نامطلوبی بر بچه ها می گذارند و گاها برخی از خانواده ها مجبور می شوند که اجازه تماشای این نوع از برنامه ها را به فرزندانشان ندهند و به بهانه سرگرم شدن بچه ها را پای تلویزیون رها نکنند.

 
در آخر اگر مطلب و یا پیشنهادی دارید بفرمایید؟

 در این مسیر باید واقع بین بود. کار در این مسیر واقعا با ارزش است و در واقع این مسیر چون مصداق یاری کردن دین خداوند است مورد عنایت خداوند هم واقع می شود و البته سختی های خاص خودش را هم دارد. شما اگر نگاه کنید کارهای دنیوی هم سختی دارند؛ شما اگر بخواهید کارخانه ای تاسیس کنید اگر بخواهید آشپز خوبی باشید، اگر بخواهید اندام متناسبی داشته باشید باید برایش زمان بگذارید و زحمت بکشید اما کار در این مسیر با این امید است که خداوند به کار برکت می دهد، یاری می کند و اگر شما تلاش خود را داشتید و به ظاهر در این دنیا به نتیجه مطلوب خود نرسیدید امید آن است که خداوند نتیجه زحمات شما را نظاره می کند و ان شا الله در آن دنیا به اجر زحمات خود دست پیدا می کنید.

دختران بد حجاب

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شبکه های اجتماعی

     
           

آخرین اخبار

خوراک حجاب نیوز

اگر میخواهید مطالب حجاب نیوز را از دست ندهید، مشترک خوراک حجاب نیوز شوید!

feed32