کد خبر: 10245
17/10/25 - 12:21 ب.ظ

به گزارش پایگاه خبری حجاب ؛ به نقل از ” ایرنا” ، تارنمای خبری روزنامه «هندو» نوشت: بعد از دو روز اضطراب و نگرانی، تیم ایران سرانجام به میدان مسابقات رقابت های قهرمانی زیر ۱۶ دختران آسیا گام گذاشت. تا زمانی که تردیدها در مورد حضور ایران در مسابقات برطرف شود، این تیم در انتظار […]

به گزارش پایگاه خبری حجاب ؛ به نقل از ” ایرنا” ، تارنمای خبری روزنامه «هندو» نوشت: بعد از دو روز اضطراب و نگرانی، تیم ایران سرانجام به میدان مسابقات رقابت های قهرمانی زیر ۱۶ دختران آسیا گام گذاشت. تا زمانی که تردیدها در مورد حضور ایران در مسابقات برطرف شود، این تیم در انتظار بود. اما الهه دارستانی سرمربی تیم از اینکه بازیکنان او سرانجام در عرصه جهانی بازی می کنند، خشنود بود.

اوایل سال جاری میلادی فدراسیون بین المللی بسکتبال قانونی را تصویب کرد که به بازیکنان اجازه استفاده از پوشش سر را می دهد. به این ترتیب زنان ایرانی می توانستند با حجاب، بسکتبال بازی کنند و برای نخستین بار در تورنمنت های جهانی شرکت کنند. این قانون از اول ماه اکتبر اجرایی شد و دیدار تیم ایران برابر نپال در روز دوشنبه به وقفه ۳۸ ساله غیبت بانوان ایران در مسابقات بسکتبال پایان داد.

دارستانی گفت: ما از اینکه اینجا هستیم خیلی خوشحالیم. این آرزوی ما بود و حالا می توانیم بازی دختران ایرانی را به دنیا نشان دهیم.
وی خود فقط در لیگ برتر بسکتبال ایران بازی کرده و در رقابت های خارجی شرکت نداشته است. او ۳۰ سال است به مربیگری می پردازد.

دارستانی گفت: حالا می توانیم در سالن مسابقه حجاب داشته باشیم.
سرمربی تیم بسکتبال دختران ایران بعد از آغاز تهاجم عراق به ایران کرمانشاه زادگاه خود را ترک کرد و عازم تهران شد و در این شهر اردوی تمرینی برای بازیکنان گذاشت.

وی گفت: جنگ شروع شده بود و ما نمی توانستیم آنجا بمانیم. به همین علت ۱۵ دختر به تهران آمدند و به تمرین پرداختند.
فاطمه مرتضوی و روژین طلاکوب دو بازیکن تیم ایران نیز می گویند بسکبال ورزش محبوب دختران ایران است.

مرتضوی با اشاره به محبویت بسکتبال بین دختران گفت: امیدواریم روزی بتوانیم در این سطح بازی کنیم. دختران زیادی در ایران بسکتبال بازی می کنند.
لبرون جیمز بازیکن محبوب طلاکوب و مرتضوی است. طلاکوب با اشاره به مچ بند لبورن که روی آن نوشته بود زنان با حجاب بیایند و بازی کنند گفت: به همین علت او را دوست دارم.
ایران در بازی روز سه شنبه خود مغلوب هند، با این حال حضور در رقابت های بنگلور یک پیروزی است.
تارنمای خبری ایندین اکسپرس نیز با اشاره به محرومیت بانوان مسلمان از شرکت در مسابقات بسکتبال تا قبل از تغییر قوانین فیبا نوشت: حضور دختران ایران در این مسابقات چیزی کمتر از پیروزی نیست.
پوران عباسی دستیار سرمربی تیم ایران نیز گفت: ما تقریبا امید خود را برای شرکت در این تورنمنت از دست داده بودیم. اما به تمرین ادامه دادیم و در نهایت این یک پیروزی برای دختران ایران است که رویای شرکت در مسابقات بسکتبال را داشتند.

وی گفت: برای کسانی که به چنین پوششی عادت ندارند، به نظر راحت نمی رسد، اما این شیوه زندگی زنان ایران است.
عباسی گفت: اجازه داشتن پوششی که بازیکنان می خواهند، یک پیروزی است. اینکه مدت زیادی طول کشید تا فیبا اجازه پوشش مورد نظر ما را بدهد، ناراحت کننده است. اما حالا تمرکز ما صعود به سطح ای است.

به گزارش ایندین اکسپرس، بانوان ایران لیگ ملی دارند و این بازیکنان عضو ثابت تیم هستند.
عباسی گفت: غیبت ما در مسابقات بین المللی به این معنا نیست که پیشرفت نکرده ایم. ما یک سیستم لیگ رقابتی داریم که به پرورش بازیکنان برای تیم ملی کمک می کند.
رقابت های بسکتبال قهرمانی دختران نوجوان آسیا (زیر ۱۶ سال) از روز یکشنبه به میزبانی شهر بنگلور در هندوستان آغاز شده است.در حال حاضر رقابت ها در دو گروه پیگیری می شود. در گروه اول تیم ایران با هند، نپال و سریلانکا رقابت می کند. در گروه دوم هم مالزی، مالدیو و قزاقستان حضور دارند.
تیم ایران در نخستین بازی خود پیروزی بزرگی را بدست آورد و نپال را با نتیجه ۸۹ بر ۳۲ شکست داد.
بعد از ۳۷ سال برای نخستین بار است که تیم پنج نفره بانوان ایران پس از تایید نوع پوشش آنها در فدراسیون بین المللی بسکتبال (فیبا) ، فرصت حضور در مسابقات بین المللی را یافته اند.

انتهای پیام/

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شبکه های اجتماعی

     
           

آخرین اخبار

خوراک حجاب نیوز

اگر میخواهید مطالب حجاب نیوز را از دست ندهید، مشترک خوراک حجاب نیوز شوید!

feed32