آخرین یادداشت

سبک زندگی فاطمی الگوی کامل زن معاصر

سبک زندگی فاطمی الگوی کامل زن معاصر

به گزارش پایگاه خبری حجاب ؛ به نقل از خبرگزاری «حوزه»، فاطمه آناستازیا یژووا، اندیشمند روس که پس از آشنایی با دین مبین اسلام حجاب را عاقلانه و با عشق کامل انتخاب کرد و معتقد است حجاب عین آزادی است.هفته‌نامه افق حوزه به مناسبت فرارسیدن ایام شهادت بانوی حجاب و ...

پیوند ها

 
qomnews   hejabnews   qomnews   qomnews
 
کد خبر: 9602
۹۵/۱۱/۰۳ - ۱۰:۵۲ ق.ظ

به گزارش پایگاه خبری حجاب ؛ به نقل از “خبرگزاری رسا” ، مریم اکبری، استاد حوزه علمیه استان خراسان شمالی، در گفتمان دینی که با موضوع «ایمان و حیا» و با شرکت دانش‌آموزان دختر استان در محل دبیرستان فاطمه‌الزهرا (س) برگزار شد، با اشاره به تعاریف حیا در آموزه‌های اسلامی، اظهار کرد: حیا محدودیت و […]

به گزارش پایگاه خبری حجاب ؛ به نقل از “خبرگزاری رسا” ، مریم اکبری، استاد حوزه علمیه استان خراسان شمالی، در گفتمان دینی که با موضوع «ایمان و حیا» و با شرکت دانش‌آموزان دختر استان در محل دبیرستان فاطمه‌الزهرا (س) برگزار شد، با اشاره به تعاریف حیا در آموزه‌های اسلامی، اظهار کرد: حیا محدودیت و در تنگنا قرار دادن نفس از ارتکاب محرمات شرعی، عقلی و عرفی از ترس نکوهش و سرزنش دیگران است.

وی با اشاره به تفاوت‌های حیا و خجالت، اضافه کرد: حیا قبل از انجام عمل بوده و خجالت بعد از انجام عمل است و همچنین حیا نشان‌دهنده اراده فرد بوده و خجالت سلب اراده از فرد است.

خانم اکبری با بیان اینکه حیا مربوط به روح و ایمان و خجالت مربوط به بدن و نفس است، خاطرنشان کرد: شرم و حیا خود شعبه‌ای از ایمان بوده و عفت و پاک‌دامنی اشخاص به‌اندازه شرم و حیای آنها است.

این پژوهشگر فرهنگی افزود: همان‌گونه که امام علی (ع) هم فرموده «عَلی قَدرِ الحیاءِ تکونُ العِفَّهُ»؛ عفت و پاک‌دامنی اشخاص به‌اندازه شرم و حیای آنها خواهد بود.

وی با تأکید بر توجه بیشتر به مقوله حجاب و عفاف در جامعه اسلامی، به روایتی از امام صادق (ع) در زمینه شرم و حیا اشاره کرد و گفت: این امام همام می‌فرماید: «صاحبُ الحیاءِ خیرٌ کلُّه وَ مَن حَرُمَ الحَیاءَ شرٌ کلُّه وَ إن تعبَّد وَ تَوَرَّع» و تأکید می‌کند که آدم حیادار سراسر وجودش خیر و سعادت است؛ اما آن‌کس که از نعمت حیا ناکام مانده سراسر وجودش شر و نگون‌بختی است، هرچند عبادت کند و متقی و پرهیزکار هم باشد.

خانم اکبری در بخش دیگری از سخنان خود با تأکید بر مؤانست بیشتر اقشار مختلف مردم به‌ویژه جوانان و نوجوانان با قرآن کریم، اظهار کرد: قرآن سند پرافتخار و زیربنای حیات باکرامت انسان است.

وی افزود: عدالت و کسب سربلندی و سعادت دنیا و آخرت راه‌هایی هستند که قرآن کریم برای انسان مشخص کرده و آنها کوتاه‌ترین راه رسیدن به سعادت و کمال هستند.

این استاد حوزه علمیه خاطرنشان کرد: باید تلاش کنید با انس و الفت با قرآن کریم، به الگوهای جامعه تبدیل شوید و به قرآن و دستورات آن عمل کنید تا بتوانید دیگران را هم به این کتاب آسمانی جذب کنید.

خانم اکبری تصریح کرد: انس بیشتر با قرآن و آموزه‌های الهی آن و کمک از کلام الهی و انتخاب شعائر دینی سهم بزرگی در پیشبرد اهداف مقدس جمهوری اسلامی ایران دارد.

انتهای پیام/

    پاسخ دهید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شبکه های اجتماعی

     
           

آخرین اخبار

مشترک خبرنامه شوید!


اخبار ویژه حجاب نیوز از طریق ایمیل برای مشترکین خبرنامه ارسال می گردد.

خوراک حجاب نیوز

اگر میخواهید مطالب حجاب نیوز را از دست ندهید، مشترک خوراک حجاب نیوز شوید!

feed32