کد خبر: 9407
16/12/13 - 10:37 ق.ظ

به گزارش پایگاه خبری حجاب ؛ به نقل از خبرگزاری «حوزه»، حضرت آیت الله جوادی آملی، در دیدار جمعی از خواهران طلبه جدیدالورود حوزه‌ علمیه مازندران و مسئولین و مدیران حوزه این استان که در در بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء برگزار شد، با بیان این که روح انسان، مجرّد و ملکوتی است و […]

به گزارش پایگاه خبری حجاب ؛ به نقل از خبرگزاری «حوزه»، حضرت آیت الله جوادی آملی، در دیدار جمعی از خواهران طلبه جدیدالورود حوزه‌ علمیه مازندران و مسئولین و مدیران حوزه این استان که در در بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء برگزار شد، با بیان این که روح انسان، مجرّد و ملکوتی است و مذکر و مؤنث ندارد و انسان باید به تزکیه روح بپردازد، بیان داشتند: رسالت انبیاء که تعلیم کتاب و حکمت و تزکیه نفوس است و جان انسان نه مذکّر است نه مؤنث، نه مرد است نه زن، زیرا روح مجرّد است. تعبیرات قرآن کریم هم تزکیه نفوس است﴿وَ نَفْسٍ وَ ما سَوَّاها ٭ فَأَلْهَمَها فُجُورَها وَ تَقْواها﴾ سخن از تزکیه روح است و روح نه مرد است نه زن، اسلام با انسان کار دارد. اما آنچه مهم است دین، با انسان و با هویّت انسان و با جان انسان کار دارد این جان نه مرد است نه زن، لذا در اسلام هیچ کمالی از کمالات الهی مشروط به ذکورت یا ممنوع به انوثت نیست این طور نیست که مرد بودن شرط باشد یا زن بودن مانع باشد. مسئله نبوّت، رسالت، امامت، مرجعیت اینها کارهای اجرایی است کارهای اجرایی به عهده مردهاست بخشی از کارها مشترک است, اما پشتوانه نبوّت, پشتوانه رسالت, پشتوانه امامت و خلافت همان مقام شامخ ولایت است که زن هم می‌تواند ولیّ الله شود، مرد هم می‌تواند.

ایشان در ادامه گفتند: می‌بینید صدیقه کبری(س) طبق نقل مرحوم کلینی از امام(سلام الله) بعد از رحلت پیغمبر(ص)، جبرئیل بر او نازل می‌شد وجود مبارک حضرت زهرا(س) اسرار را از جبرئیل می‌شنید بعد به امیرالمؤمنین(ع) می‌فرمود و علی (ع) آنها را می‌نوشت، مصحف فاطمه این است، بنابراین هیچ ادبی، کرامتی و کمالی مشروط به ذکورت یا ممنوع به انوثت نیست که زن نباید این را داشته باشد. حتی جریان مرجعیت را شما بارها شنیده‌اید مرجعیت یک کار اجرایی است، اما زن می‌تواند آن قدر درس بخواند،فقه بیاموزد و فقیه بشود که شاگردانی تربیت کند که شاگردان او بشوند مرجع، این مقام که مثلاً زن به حدّ صاحب جواهر یا شیخ انصاری برسد این راه باز است، شاگردان یک زنی ممکن است مرجع تقلید بشوند، اما خود او مرجع نمی‌شود برای این که کار اجرایی است، البته مرجعیت زن برای زنان دلیلی بر منعش نیست ولی منظور این است که کارهای اجرایی برای مردهاست برای این که او دیگر لازم نیست خودش را بپوشاند چون عظمت زن در همان حیای اوست، عظمت زن در همان عفاف و حجاب اوست این طور نیست که زن را محدود کرده باشند زن محترم است.

معظم‌له با تأکید بر مقام والای زن به اهمیت مسئله ازدواج اشاره کرده و گفتند: مادر شدن از بهترین وظایف یک زن است، منتها حالا هم درسش را می‌خواند هم مادری می‌کند، این به عنوان یک فضیلت دینی مطرح است. ازدواج به معنای اجتماع نر و ماده نیست، آ‌ن در حیوانات هم هست پیوند مذکر و مؤنث نیست. آن را خیلی‌ها دارند، اما رسول گرامی(ص) فرمود چه زن چه مرد وقتی ازدواج کردند نیمی از دینشان محفوظ است. ازدواج یک امر ملکوتی است، یک امر مُلکی نیست می‌بینید چه جلال و شکوهی خدا برای عفاف زن و حرمتی برای زن قائل است.

حضرت آیت الله جوادی آملی با اشاره به قرآن کریم به تبیین مسئله کمال و مقام زن پرداخته و افزودند: کمال زن در تفسیر قرآن و نهج‌البلاغه است. کمال زن در این است که امام فرمود از دامن او مرد به معراج برود، مبادا خدای ناکرده خودتان را ارزان بفروشید، مبادا عظمت و جلال و شکوه زن را کم بگیرید. وقتی ذات اقدس الهی به پیغمبر(ص) سفارش می‌کند می‌گوید به یاد مریم باش ﴿وَ اذْکُرْ فِی الْکِتابِ مَرْیَمَ﴾ این پیغمبر است! تربیت کردن فرزند صالح به قول سعدی کار هر زنی نیست «طفل دانشمند کی پرورد نادان مادری»؛ مادری، از بهترین مقام و برجسته‌ترین مقام زن است.

معظم‌له در ادامه به اهمیت مسئله فضاهای سایبری و پاک و تطهیر کردن این فضا به عنوان یکی از وظایف انسان اشاره کرده و اظهار داشتند: آنچه به فضای مجازی نام گرفته، فضایی حقیقی است، چرا که اگر این وسیله، وسیله نقل و انتقال اندیشه و فکر است، پس فضای حقیقی است، لذا شما حالا که به علم بار یافتید، به حوزه‌ها رسیدید و مشکلات جامعه را حل می‌کنید، بداخلاقی ها و مسموم بودن این فضاها را شناسایی کنید، و این فضای حقیقی را تطهیر کنید.

ایشان در پایان ابراز داشتند: باید بدانید علم به تنهایی خودش مطلوب نیست علم، نردبان است. علم مثل یک شمشیری است که انسان باید با این شمشیر دشمن را از پا در بیاورد؛ بدترین دشمن همان غرور و هوای نفس و اینهاست، اگر بعد از یادگیری علم در ما تواضعی، تقوایی، وارستگی، بزرگواری و فرشته‌منشی ایجاد کرد خدا را شاکر باشیم که علم را فهمیدیم اصلاً علم آن است که انسان را شبیه فرشته کند.

انتهای پیام/

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شبکه های اجتماعی

     
           

آخرین اخبار

خوراک حجاب نیوز

اگر میخواهید مطالب حجاب نیوز را از دست ندهید، مشترک خوراک حجاب نیوز شوید!

feed32