کد خبر: 9191
16/11/06 - 11:46 ق.ظ

به گزارش پایگاه خبری حجاب ؛ به نقل از خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا)، حجاب و پوشش یکی از دستورات تمامی ادیان مخصوصاً دین مبین اسلام است که رعایت آن سبب پاک ماندن انسان‌ها و جوامع شده و همچنین تکامل معنوی و رشد اخلاقی آنان را به دنبال خواهد داشت. لزوم پوشیدگی زن در برابر مرد بیگانه […]

به گزارش پایگاه خبری حجاب ؛ به نقل از خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا)، حجاب و پوشش یکی از دستورات تمامی ادیان مخصوصاً دین مبین اسلام است که رعایت آن سبب پاک ماندن انسان‌ها و جوامع شده و همچنین تکامل معنوی و رشد اخلاقی آنان را به دنبال خواهد داشت.

لزوم پوشیدگی زن در برابر مرد بیگانه یکی از مسائل مهم اسلامی است که در سوره‌هایی از قرآن مانند سوره «نور» و «احزاب» به این مهم پرداخته شده است و به تفصیل ضرورت پوشش و حجاب را برای مخاطبان قرآن تببین و تفسیر نموده است.

زن، به عنوان یکی از آفرینش‌های مهم خدای بزرگ و با توجه به لطافت و ظرافتی که فطرتش نهفته است همواره به یک حصاری در مقابل تهاجم‌های اخلاقی، فکری، فرهنگی و اجتماعی نیازمند است و بر این اساس چه زیبا، تاکید روایات و آیات بر انتخاب حجاب برای یک زن مسلمان به روشن فکری اسلامی او ختم خواهد شد و اثرات روان شناسانه دوری از برهنگی و داشتن پوشش سالم، علاوه بر سلامت روح و روان یک زن، کمک شایانی است در جهت سالم ماندن نهاد خانواده و جامعه اسلامی.

حجاب بیانگر وقار و متانت آنان است

حجت‌الاسلام محمد منیب‌راد، امام جمعه شهرجدید سهند ، اظهار کزد: واگذاشتن فرزند در کودکی با پوشش نامناسب، معضل بزرگی است که در جامعه ما باید به آن پرداخته شود، زیرا ترک کردن علافمندی‌ها برای انسان دشوار بوده و ترغیب دختران در سنین بالا به حجاب، کاری بس سخت است.

وی، افزود: تعریف صحیحی از حجاب کامل ارائه شود به نحوی که همه دختران در سال دوم دبیرستان دریابند که اگر بخواهند حجاب کاملی داشته باشند چگونه باید خود را بپوشانند و این تعریف باید مطابق قرآن و روایات باشد و انذارهایی که به بدحجاب‌ها در قرآن و احادیث داده شده نیز به دختران گوشزد شود و دشمنان عفاف و حجاب ایران را به دختران بشناساند و آنها را متوجه مادر حقیقی شان یعنی حضرت زهرا(س) نماید.

وی بیان کرد: زنان و مادران ما در ارتباط با حجاب و با توجه به محیط خودشان از مراحل انس و عادت عبور کرده و در اجتماع به صورت شاکله دینی مشاهده شده است، ولی به دلیل ضعف در مرحله معرفت دینی، مادران نتوانسته‌اند پاسخگوی سئوالات ساده فرزندان خود باشند تا چه رسد که بتوانند به شبهات آنها نیز پاسخ دهند.

حجت‌الاسلام منیب‌راد با استناد به فرموده پیامبر اکرم(ص) اقزود: حضرت محمد(ص) می‌فرماید:” پروردگارا، زنانی که خود را پوشیده نگه می‌دارند، مشمول رحمت و غفران خود بگردان”.

امام جمعه شهر سهند یادآور شد: آنچه که فرآیند انتقال حجاب و پوشش اسلامی را به عنوان یک فرهنگ و به نسل جدید، دچار چالش نموده است، ریشه در انتقال این فرهنگ در نسل‌های گذشته دارد.

وی، گفت: زنی که از مقام و ارزش‌های واقعی خود، آگاهی یابد و فلسفه حجاب را از دیدگاه اسلامی بداند و درانتخاب حجاب، ریشه‌ای برخورد کند نه موروثی، در این صورت، دیگر حجاب را یک حصار و زندان برای خود تلقی نمی‌کند، بلکه آن را وقار و متانت برای خویش می‌یابد و از طریق آگاهی بخشی فرهنگ حجاب در او پرورش داده می‌شود.

امام جمعه شهرجدید سهند با اشاره به آیه ۳۰ سوره نور ادامه داد: در این آیه می‌خوانیم:” ‍‌ای پیامبر! به مردان با ایمان بگو: چشمان خود را از نگاه حرام فروگیرند و پاکدامنی خود را حفظ نمایند. این برای آنان پاکیزه تر است. بی گمان خداوند به آنچه انجام می‌دهند آگاه است”.

حجت‌الاسلام منیب‌راد، با مهم برشمردن عادت دادن کودک به حجاب تاکید کرد: عادت دادن کودک به حجاب بسیارمهم است ما نمی‌توانیم حجاب را به صورت فشرده اعمال کنیم ملایمت و لطافت و عادت دادن او بسیار اهمیت دارد.

اسلام با طرح پوشش زن در حقیقت جواز حضور در اجتماع او را رقم زده است

حجت‌الاسلام سید‌حسن ‌موسوی، امام جمعه کلیبر به ایکنا گفت: حجاب اسلامی اصطلاحی است به معنای مجموعه رفتارهای پرهیزکارانه که باید میان دو نامحرم برقرار شود، چه در خفا، چه در اجتماع و انظار عمومی حقیقت حجاب، ستر یا پوشش صرف نیست، بلکه حجاب شامل سلسله رفتار و گفتار تقوایی است که مانع از به وجود آمدن هر نوع تمایل نا مشروع یا غیر الهی میان دو نامحرم می‌شود.

وی افزود: اگر حجاب را یک مفهوم دینی و پوشش اسلامی را یک تکلیف و وظیفه دینی بدانیم،‌ فرآیند انتقال آن باید مطابق با مبانی نظری اسلام در تربیت دینی و رعایت استانداردهای آموزشی باشد.

حجت‌الاسلام ‌موسوی خاطرنشان کرد: دختر جوان امروزی بر خلاف مادر یا مادربزرگ خود در صحنه اجتماع (اشتغال و تحصیل) بیش از گذشته حضور دارد و بیش از زنان گذشته نیز در مقابل سیل تهاجمات فرهنگی قرار دارد. دختر امروزی برای عبور از چگونگی و پاسخ به چرایی‌ها دچار ضعف اساسی شده و با توجه به اینکه انگیزه‌ای نیز برای پرداختن بهاء در این زمینه ندارد، عطای پوشش سنتی را به لقایش بخشیده است و خود را با حداقل‌های مورد پذیرش همسالان خود قانع کرده است.

امام جمعه کلیبر، ادامه داد: اسلام با طرح پوشش زن در حقیقت جواز حضور در اجتماع او را رقم زده است و با دستورات حکیمانه و راه گشایی که در چگونگی منش و روش او ارائه داده از یک سوی این نیروی عظیم را از تباه شدن و در گوشه‌ای ماندن بی هدف و اثر ماندن نجات داده و از سوی دیگر جلو فساد گستری و ناهنجاری‌های ناشی از اختلاط مرد و زن را گرفته است.

حجت‌الاسلام موسوی با استناد به فرموده امام صادق(ع)اظهار کرد: امام صادق(ع) می‌فرماید: “حجاب زن برای طراوت و زیبایی اش مفیدتر است”.

امام جمعه کلیبر با اشاره به بیان محاسن و فواید حجاب یادآور شد: بیان محاسن و فواید حجاب و مستور بودن زیبایی‌ها، رضایت خدا، سلامت فرد و اثرات زیان بار بدحجابی می‌تواند ما را در حصول نتیجه یاری کند.

حجت‌الاسلام ‌موسوی گفت: یکی از اشکال‌های مهم سیما در زمینه‌ی حجاب، ضعف برنامه ریزی دقیق و هماهنگ و نداشتن اهتمام جدی نسبت به ترویج فرهنگ عفاف و پوشش اسلامی است. با بررسی گذرای برنامه‌های شبکه‌های مختلف تلویزیونی در می‌یابیم که تاکنون اقدام برجسته و مشخصی که نشان دهنده‌ی برنامه ریزی برای ترویج فرهنگ حجاب و عفاف باشد انجام نشده است که بیانگر ضعف برنامه ریزی و نداشتن اهتمام جدی بر ترویج پوشش اسلامی است.

وی با اشاره به آیه۵۹ سوره احزاب گفت: در این آیه می‌خوانیم: “ای پیغمبر، به همسران و دخترانت و به زنان مومنین بگو که جلباب‌های ( روسری‌ها) خویش را به خود نزدیک سازند. این کار برای اینکه شناخته شوند و مورد اذیت قرار نگیرند نزدیک تر است و خدا آمرزنده و مهربان است. اگر منافقان و بیماردلان و کسانی که در شهر نگرانی به وجود می‌آورند، از کارهای خود دست برندارند ما تو را علیه ایشان خواهیم برانگیخت. در آن وقت فقط مدت کمی در مجاورت تو خواهند زیست”.

حجت‌الاسلام ‌موسوی تاکید کرد: در زن باید باور استوار و ایمان عمیق ایجاد شود. زنی که دل به حق داده و اندیشه به خدا سپرده و فرجام زندگی دنیوی اش را پذیرفته، چطور حاضر می‌شود خودآرایی و خودنمایی کند و خود را در معرض دیدهای آلوده قرار دهد و زمینه‌های فساد آفرینی را بوجود آورد تا ایمان و اعتقادش تقویت شود.

انتهای پیام/

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شبکه های اجتماعی

     
           

آخرین اخبار

خوراک حجاب نیوز

اگر میخواهید مطالب حجاب نیوز را از دست ندهید، مشترک خوراک حجاب نیوز شوید!

feed32