کد خبر: 8683
16/08/18 - 12:46 ب.ظ

به گزارش پایگاه خبری حجاب ؛ به نقل از شبکه تلویزیونی فرانس ۲۴؛ از این پس زنان مسلمانی که در سواحل فرانسه از پوشش شنای اسلامی استفاده کنند به جریمه نقدی تا ۳۸ یورو محکوم می شوند. به گفته مقامات کشور فرانسه، پوشش شنای اسلامی موسوم به «بورکینی» در تضاد با اصل لائیسیته یا همان […]

به گزارش پایگاه خبری حجاب ؛ به نقل از شبکه تلویزیونی فرانس ۲۴؛ از این پس زنان مسلمانی که در سواحل فرانسه از پوشش شنای اسلامی استفاده کنند به جریمه نقدی تا ۳۸ یورو محکوم می شوند. به گفته مقامات کشور فرانسه، پوشش شنای اسلامی موسوم به «بورکینی» در تضاد با اصل لائیسیته یا همان سکولاریسم است و نماد ارتجاع محسوب می شود. براساس قانونی در فرانسه، استفاده از حجاب برای زنان در اماکن عمومی ممنوع است. پیش از این نیز «دیوید لیسنارد» شهردار شهر ساحلی کن« وآنژپیرویونی» شهردار شهر سیسکو واقع در شمال جزیره کرس فرانسه، حضور زنان با پوشش «بورکینی» که مورد استفاده زنان مسلمان است را ممنوع اعلام کرده بودند. به گفته آنها، «بورکینی» نماد اسلام گرایی افراطی است. این ممنوعیت پوشش لباس شنای اسلامی در شهر «لینولوبه فرانسه» نیز اعمال می شود.

این اقدام اعتراض زنان مسلمان، گروه های ضدنژادپرستی و انجمن های حقوق بشر را در پی داشته است؛ به گفته مخالفان این ممنوعیت، محدود کردن نوع پوشش، مغایر با آزادی حقوق بشر و نیز نوعی ترویج اسلام هراسی است. در فرانسه محدودیت پوشش برای زنان مسلمان در حالی اعمال می شود که پوشش های نمادین مسیحیان و یهودیان در این کشور آزاد است. در سال ۲۰۱۱ نیز حکم ممنوعیت پوشیدن «برقع» در فرانسه اعمال شده بود. فرانسه اولین کشور اروپایی است که با دارا بودن بیش از پنج میلیون مسلمان، استفاده از حجاب را در اماکن عمومی ممنوع کرده است.

بیشترین جمعیت مسلمان اروپا در این کشور زندگی می کنند. مجمع حقوق بشر فرانسه نیز گفته است، سیاستمداران فرانسوی باید تبعیض را کنار بگذارند و از نظام جمهوری دفاع کنند و این مجمع به نوبه خود، قانون ممنوعیت استفاده از بورکینی را در دادگاه به چالش خواهد کشید. بورکینی نوعی لباس شنا مخصوص بانوان است که در پوشاندن تمام بدن به جز صورت، کف دست و کف پاها به کار می رود، تا حجاب اسلامی برای زنان مسلمانی که به شنا علاقه دارند، فراهم شود.

انتهای پیام/

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شبکه های اجتماعی

     
           

آخرین اخبار

خوراک حجاب نیوز

اگر میخواهید مطالب حجاب نیوز را از دست ندهید، مشترک خوراک حجاب نیوز شوید!

feed32