کد خبر: 8518
16/08/04 - 3:25 ب.ظ

به گزارش پایگاه خبری حجاب ؛ به نقل از فارس، حجاب بیش از آن که یک مفهوم دینی و مذهبی باشد یک مفهوم اجتماعی و انسانی است و توجه به آن به میزان توجه انسان به سلامت روح خود و هدایت فطرت و غرایز به سمت صحیح و درست آن در میان افراد و جوامع […]

به گزارش پایگاه خبری حجاب ؛ به نقل از فارس، حجاب بیش از آن که یک مفهوم دینی و مذهبی باشد یک مفهوم اجتماعی و انسانی است و توجه به آن به میزان توجه انسان به سلامت روح خود و هدایت فطرت و غرایز به سمت صحیح و درست آن در میان افراد و جوامع مختلف متفاوت و گوناگون بوده است. هر جامعه‌ای که توجه به این مفهوم اجتماعی و انسانی را در صدر حرکت‌های خود در عرصه‌های مختلف قرار داده امروز از سلامت روح و روان اعضای جامعه‌اش خرسند است و مسیر علم و دانایی، تحرک و پویایی و پیشرفت را بدون دغدغه و حاشیه‌های زائد طی کرده است. آنچه امروز مشکل دنیای غرب است عدم تعادل و آرامش درونی و روانی خانواده‌ها و حتی افراد است و افزایش بیماران روانی و اختلالات عدیده روحی و روانی و در کنار آن فروپاشی مفهوم خانواده به روشنی گواه از نیاز واقعی دنیا به مفهوم اجتماعی حجاب و عفاف است هر چند بسیاری از کارشناسان و مسئولان غرب بخواهند آن را پنهان کنند. اما ایران اسلامی به عنوان داعیه‌دار حکومت اسلامی که مسیر سعادت انسان‌ها را رهنمون می‌شود امروز به زن با حفظ عزت و کرامت انسانی‌اش جایگاهی والا بخشیده و او را به عنوان یکی از ارکان اصلی جامعه در فضایی قرار داده است که در مسیر زندگی و سعادت خویش نقش‌های مهمی را برعهده گرفته و به عبارتی بار حرکتی نیمی از جامعه را با رعایت ظرافت های احساسی و عقلانی بر دوش گرفته است.

از این رو با سکینه جمعه نیا یکی از بانوان موفق گنبدکاووس که امروز علاوه بر ایفای نقش مادری و همسری به عنوان یک کارشناس روانشناسی در موسسه‌ای خصوصی مشغول به فعالیت است و مهمتر از آن به عنوان مشاور امور بانوان فرماندار ایفای نقش می‌کند گفت و گویی داشته ایم که در ادامه مشاهده می‌کنید:  به نظر شما حجاب یک امر شخصی است یا مربوط به عرصه اجتماعی و عمومی جامعه می‌شود؟

حجاب می تواند متعلق به هر دو این عرصه‌ها باشد بدون آنکه تعارضی با یکدیگر داشته باشد، از سویی یک امر شخصی و هم یک امر اجتماعی به شمار می رود، حجاب هم می‌تواند بر روی شخصیت فرد تاثیر‌گذار باشد و هم بر روی محیط اجتماعی که فرد در آن زندگی می‌کند تاثیرات شگرفی را بگذارد. آیا حجاب در قرآن یا دین آمده یا حکمی ساختگی و غیرالهی است؟

  بله مقوله حجاب یکی از مواردی است که به طور صریح در آیات و روایات به آن به عنوان یک تکلیف اجتماعی مهم اشاره شده است و آن را مایه سعادت و آرامش افراد و حفظ و استحکام بنیان‌های اجتماعی معرفی کرده است که نمونه آن را می‌توان به سوره مبارکه نور آیات ۳۰ و ۳۱ و سوره مبارکه احزاب آیه ۵۹ اشاره کرد.

در جامعه خانم‌های با پوشش کامل از امنیت بیشتری برخوردار هستند یا خانم‌هایی که پوشش اسلامی را رعایت نمی‌کنند؟ جمعه‌نیا: نکته مهم اول اینست که در جامعه ای که ما زندگی می‌کنیم، حجاب یکی از هنجارهای مهم اجتماعی و یکی از اصول اولیه دین ما است و من فکر می‌کنم همان طور که دین پیش بینی کرده و وعده داده است خانم های با حجاب قطعا امنیت بیشتری خواهند داشت و با توجه به شرایطی که هست به نظر من حجاب برای زن به معنای یک مصونیت است و می‌تواند تاثیر بسزایی در امنیت روانی و حتی فیزیکی داشته باشد.

به نظر شما در جامعه احترام خانم‌های محجبه و غیرمحجبه به یک میزان رعایت می‌شود؟ جمعه‌نیا: من فکر می‌کنم اینجا یک تعارض در آموزه‌های ما و عقلانیت و واقعیت موجود وجود دارد و اینست که خانم‌های بدون پوشش از احترام بیشتری برخوردارند، شاید به این دلیل که مخصوصا در نسل جوان ما توجه به افرادی که حجابشان یک مقدار کمتر است بیشتر است و تا آن جایی که تجربه من نشان داده است شاید یکی از دلایلی که جوان‌های ما می خواهند بی‌حجاب باشند همین است که احترامی که بعضی از افراد جامعه به این‌ها می گذارند به خاطر بد حجابی شان است که البته این به معنای احترام نیست و نوعی هوسرانی و توجه کاذب است ولی قطعا اگر مفهوم واقعی احترام را که کرامت و وقار بدانیم افراد محجبه دارای احترام بیشتری هستند. 

آیا حجاب فقط زحمتی برای خانم‌ها است و حکمی است که به نفع مرد وضع شده است؟

فهم این موضوع بستگی به نوع نگاه ما دارد و من فکر نمی‌کنم حجاب زحمت باشد البته من اسمش را زحمت نمی‌گذارم ممکن است شرایط را کمی برای من سخت‌تر کند اما وقتی یک چیزی برای من مصونیت به ارمغان می‌آورد و شرایط روانی و جسمی مرا بهبود می‌بخشد، این می‌ارزد به آن سختی ظاهری که در برابر ولنگاری و رهایی از قید و بند قرار دارد. 

آیا حجاب مانعی برای ابراز زیبایی است؟

اصلا و به هیچ وجه این موضوع را نمی‌توان قبول کرد، مروارید مگر هنگامی که در صدف است از قیمتش کم می‌شود و طلا هایی که در طلافروشی هست؟ من همیشه این‌گونه مثال می‌زنم که طلاهایی که در طلافروشی موجود است هیچ کس حتی یک دقیقه حاضر نیست آنها را رها کند و تازه کلی هم موارد امنیتی دارند که دوربین مخفی و حصار بخشی از آنهاست ولی حالا بدلیجاتی که بیرون هست و به شکل طلا هم هستند را ببینید که قیمت آنها را ندارند و افراد همین طور می‌توانند آنها را رها کنند. 

برای ترویج و گسترش حجاب و نهادینه‌سازی عفاف و حجاب به نظر شما چقدر توانسته‌ایم از همه توانایی‌ها بهره‌گیری کنیم؟ 

این که بگویم هیچ کاری نشده است که بی‌انصافی است، کار شده است در همه نهادها و سازمان‌ها به اندازه خودشان کار کرده‌اند ولی ظرفیت ما خیلی بیشتر از این است هم آموزش و پرورش و هم دانشگاه و سایر نهادها توانایی‌های قابل توجهی دارند ولی باید روش‌هایشان را عوض کنند تا بتوانیم رو به جلو حرکت کنیم و موضوع و مفهوم شیرین حجاب را به نحو احسن به افراد معرفی کنیم. 

نهاد آموزش و پرورش، حوزه‌ها، دانشگاه‌ها و نهادهای اقتصادی و فرهنگی در رسیدن به هدف مورد نظر چقدر نقش آفرینی کرده‌اند؟ 

کارهای مختصری را انجام داده‌اند ولی این که بخواهیم به آن ایده‌آل مدنظر جامعه اسلامی برسیم فاصله بسیاری تا آن افق وجود دارد و این یعنی هنوز باید خیلی کار کنیم به ویژه در انتقال ارزش‌های مورد توجه دین مبین اسلام و نظام اسلامی. آموزش و پرورش حداقل با برنامه‌هایی که دارد من فکر می‌کنم می‌تواند با تغییر و جذاب کردن برنامه‌ها و نوع آموزشها در کنار هماهنگی با خانواده‌ها در انتقال ارزش‌ها و هنجارها گام‌های موثری بردارد. یک موضوع مهم و قابل توجه که باید به آن با دقت نگریست این است که برخی اوقات خانواده‌ها می‌گویند حجاب بماند بچه‌ها بزرگ شوند که این فاصله باعث می‌شود آن تاثیرگذاری بسیار کمتر شود و کودکان ما الگو و نقش‌های دیگری را فرا بگیرند و آن وقت این فاصله را خانواده‌ها نمی توانند جبران کنند. 

نقش تربیتی خانواده‌ها و خصوصا مادران در ترویج حجاب چیست؟ 

اصلی داریم در روانشناسی به اسم الگو پذیری که بچه‌ها از سه سالگی از خانواده‌هایشان الگو پذیری می کنند، اگر مادرهایمان خودشان اعتقاد داشته باشند، باور داشته باشند و حجاب را نه به عنوان یک زحمت بلکه به عنوان یک رحمت نگاه کنند که آنها را مصون نگه می دارد از خیلی مشکلات و ناهنجاری‌های اجتماعی که گاهی اوقات بعضی از افراد در جامعه با آن دست به گریبان می‌شوند را حل می کند. خانواده یکی از کارکردهای مهمش انتقال ارزش‌ها به فرزندان است که البته قرار نیست ما همه چیز را به بچه‌ها با حرف بگویم و اگر بتوانیم به این حرف‌ها عمل کنیم خیلی تاثیرگذارتر خواهد بود و بچه‌ای که در خانواده‌ای بزرگ شده است که حجاب در آن یک ارزش است و به یک فرد محجبه احترام گذاشته می‌شود قطعا آن کودک هم در آینده به عفاف و حجاب پایبند خواهد بود.

انتهای پیام

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شبکه های اجتماعی

     
           

آخرین اخبار

خوراک حجاب نیوز

اگر میخواهید مطالب حجاب نیوز را از دست ندهید، مشترک خوراک حجاب نیوز شوید!

feed32