معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه

ساختار حجاب برای زنان باید بصورت امروزی طراحی شود

کد خبر: 8470
16/08/01 - 3:57 ب.ظ

به گزارش پایگاه خبری حجاب ؛ به نقل از ایسنا، حجت‌الاسلام والسلمین شرفخانی گفت: ما باید ساختار حجاب را برای زنان خود به صورت امروزی طراحی کنیم و چون هزینه‌ای برای این امر پرداخت نکرده‌ایم، طرح‌ها و ساختارهای ما اغلب مواقع با مشکل روبرو می‌شود. معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه در […]

به گزارش پایگاه خبری حجاب ؛ به نقل از ایسنا، حجت‌الاسلام والسلمین شرفخانی گفت: ما باید ساختار حجاب را برای زنان خود به صورت امروزی طراحی کنیم و چون هزینه‌ای برای این امر پرداخت نکرده‌ایم، طرح‌ها و ساختارهای ما اغلب مواقع با مشکل روبرو می‌شود. معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا با اشاره به این مطلب که موضوع عفاف و حجاب نه یک موضوع حکومتی، سازمانی، دولتی و نه اختصاص به یک قشر خاص دارد، اظهار کرد: حجاب موضوعی است که از احکام الهی محسوب می‌شود و برای سلامت و آرامش بشریت و برای ایجاد امنیت در جامعه و تحکیم و تعالی خانواده برای انسان وضع شده است تا افراد جامعه آسیب‌های کمتری را ببینند.

وی خاطرنشان کرد: حجاب را خداوند برای سلامت انسان‌ها در نظر گرفته و باید برای اجرایی شدن این حکم الهی از تمام ابزارهای تبلیغی، ترویجی و آموزشی بهره ببریم. این ابزارها شاید روزی حاکمیتی باشد و یک روز ساختار مردمی داشته باشد. امروز هم مردم و هم حاکمیت در نظام جمهوری اسلامی نسبت به نهادینه‌سازی احکام الهی وظیفه دارند و یکی از همین احکام الهی مسئله عفاف و حجاب در جامعه است.

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه یادآور شد: برای نهادینه‌سازی احکام الهی باید از ساختارهای دولتی بهره ببریم. متأسفانه خیلی از ما پای کار نبوده‌ایم و فقط مصوبه داده‌ایم و آن را اجرایی نکرده‌ایم. گاهی هم آن‌هایی که خود قوانین را به جامعه می‌دادند، خیلی به این امر اعتقاد نداشتند. برای نهادینه سازی فرهنگ حجاب و عفاف باید حکم الهی در جامعه ساری و جاری شود. وقتی تذکری می‌دهیم، باید قبل از آن مسائل فرهنگی این امر را رعایت کرده باشیم. شرفخانی خاطرنشان کرد: گاهی فقط فضایی مربوط به عفاف و حجاب در جامعه ایجاد شده است، اما نسبت به نهادینه‌سازی حکم الهی اعتقادی نداشته‌ایم. اگر اعتقاد هم بوده در خیلی از جاها عزم راسخ وجود نداشته است. ما اگر موضوعی را در جامعه می‌بینیم و متوجه می‌شویم که افراد جامعه نسبت به آن جهل دارند، در این عرصه کارهای فرهنگی و آموزشی انجام می‌دهیم؛ مثل بحث بستن کمربند ایمنی. افراد جامعه می‌دیدند که نبستن کمربند ایمنی به نوعی بی‌فرهنگی است و بعد از آن جان خودشان به خطر می‌افتد و برای نهادینه‌سازی این امر هزینه‌های کلانی دادیم تا آثار منفی آن در جامعه کمتر شود. وی اظهار کرد: اما در رابطه با موضوعی مثل عفاف و حجاب که باید حکم الهی را در جامعه ساری و جاری کنیم، متأسفانه می‌بینیم اقدامات چندانی صورت نمی‌گیرد. شاید به خاطر این است که ما فقط مرگ ظاهری را در جامعه می‌بینیم، ولی به این امر توجه نمی‌کنیم که اگر موضوع عفاف و حجاب را در جامعه درک نکنیم چه تعداد از خانواده‌های ما به خاطر این موضوع آسیب می‌بینند و متأسفانه در جامعه شهوت‌رانی حاکم می‌شود و در این صورت آن جامعه دیگر جامعه‌ای امن و دارای آرامش نیست و کم کم مرگ باطنی صورت می‌گیرد.

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه یادآور شد:‌ ما چون این موضوع را درک نمی‌کنیم، نیم بیشتری از حرکت‌های ما شعاری شده است. برای رفع این معضل باید برنامه‌های آموزشی، تبلیغی و ترویجی طراحی شود. در احکام الهی وارد شده است که اگر فردی خلاف قوانین الهی رفتار کرد، ما می‌توانیم برای او حدی جاری کنیم. برخی از جاها خداوند این امر را در نظر گرفته است. در مورد عفاف و حجاب هم گاهی می‌شود در جامعه از طریق حاکمیت کار سلبی و حدی در نظر گرفته شود. شرفخانی عنوان کرد:‌ حجاب فقط حقوق فردی نیست و یک موضوع اجتماعی است. اگر کسی حجاب و عفاف را رعایت نمی‌کند، فقط به خودش ضرر نمی‌زند بلکه حقوق سایرین را نیز تضییع می‌کند. در اینجا حاکمیت می‌تواند وارد عمل شود. اگر فردی چراغ قرمز را رد کند و یا سد معبر شود و یا به حقوق سایرین تجاوز کند، حاکمیت می‌تواند اقدام کند. ما گاهی اوقات موضوعاتی مثل عفاف و حجاب را دم دستی می‌بینیم. در حالیکه اگر زیرساخت‌های این آسیب‌ها حل نشود شاهد معضلات بیشتری در جامعه می‌شویم.

وی در ادامه با اشاره به این مطلب که چرا در برخی از استان‌ها از هر چهار یا پنج ازدواج یکی از آن‌ها به طلاق می‌انجامد، گفت: دلیل آن این است که ما نسبت به حقوق سایرین تعارض داشته‌ایم، ولی این نکته را هم باید در نظر بگیریم که عفاف و حجاب فقط در ظاهر نیست که اگر کسی چهار تار موی آن بیرون بود بگوییم او نسبت به موضوع عفاف و حجاب بی‌اهمیت است. امروز نیمی از بی‌حجابی‌ها و بی‌عفتی‌های ما در جامعه در برخی از رسانه‌ها و یا فضاهای مجازی رخ می‌دهد، چرا که ما برای رفع این موضوع الگوهای مناسب و خوبی را ارائه نداده‌ایم و کار تشویقی نداشته‌ایم.

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه تأکید کرد: ما باید ساختار حجاب را برای زنان خود به صورت امروزی طراحی کنیم و چون هزینه‌ای برای این امر پرداخت نکرده‌ایم طرح‌ها و ساختارهای ما اغلب مواقع با مشکل روبرو می‌شود. هر دولت و هر مجموعه‌ای براساس کار خودش چند مصوبه می‌دهد و می‌خواهد بگوید من در این عرصه کاری انجام داده‌ام. نیروی انتظامی هم چند روزی کاری انجام می‌دهد و تمام می‌شود. اما ما برای اجرای این حکم الهی نیازمند طرح جامع و دقیقی با نگاه فرهنگسازی و سلبی هستیم.

شرفخانی گفت:‌ اگر فردی سلاح سردی با خود به همراه داشته باشد و یا به حقوق دیگری از نظر ظاهری تجاوز کند ما آسیب‌ آن را در جامعه می‌بینیم. اما چون موضوعاتی مثل عفاف و حجاب با روح و روان انسان‌ها سروکار دارند و بعد از مدتی نتیجه بی‌حجابی را در روح خود درک می‌کنیم خیلی نسبت به آن توجه نداشته‌ایم و به صورت ریشه‌ای به آن نپرداخته‌ایم. ما باید احکام الهی را همان گونه که خداوند مطرح کرده است در جامعه اجرا کنیم و فقط به ظاهر توجه نکنیم بلکه باید سلامت اجتماعی، تعالی و تحکیم خانواده را در نظر بگیریم. آن موقع است که آسیب‌ها از بین می‌رود.

انتهای پیام/

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شبکه های اجتماعی

     
           

آخرین اخبار

خوراک حجاب نیوز

اگر میخواهید مطالب حجاب نیوز را از دست ندهید، مشترک خوراک حجاب نیوز شوید!

feed32