در همایش سرو های فیروزه ای عنوان شد؛

واقعه گوهرشاد مظلوم واقع شده است/رضاخان اسطوره غرب زدگی

کد خبر: 6487
16/01/08 - 11:58 ب.ظ

معاون فرهنگی شهر مشهد شامگاه چهارشنبه در مراسم گرامیداشت یاد و خاطر شهدای مسجد گوهر شاد با عنوان سرو های نقره ای بیان کرد: واقعه گوهرشاد مظلوم واقع شده است.

به گزارش پایگاه خبری حجاب به نقل از مهر، وحید جلیلی شامگاه چهارشنبه در مراسم گرامیداشت یاد و خاطر شهدای مسجد گوهر شاد با عنوان سرو های نقره ای اظهار کرد: واقعا جای‌تاسف است که هیچ‌اقدام جدی در ‌رابطه با شناساندن ابعاد این واقعه در جامعه تا امروز انجام نشده است

جلیلی با بیان ضرورت یادآوری حماسه‌هایی مانند قیام مردم در صحن گوهرشاد، تاکید کرد: اگر بعد از انقلاب اسلامی هنرمندان ما به وقایعی از این دست می‌پرداختند و خاطره‌هایی را که در سینه‌ها انبار شده بود، بیرون کشیده و آن را به شکل هنرمندانه برای مردم و جوان‌ها تبیین می‌کردند، امروز برخی افراد با افتخار از فضائل رضاخان قلدر سخن نمی گفتند و از این آدم مزدور اسطوره‌ نمی ساختند.

وی افزود: رضا خان میر پنج به دلیل شخصیت متزلزلی که داشت بعد از سفر به ترکیه و دیدن زنان بی‌حجاب دستور داد تا برای توسعه و ترقی، زنان ایران نیز حجاب را کنار بگذارند. او با برگزاری «جشن‌های کشف حجاب» همه مردم را به تبعیت از خود و افکار منحط غرب‌زده خود مجبور کرد.

وحید جلیلی بیان کرد: این دیکتاتور غرب زده از مردم خواست تا برای ورود به دروازه‌های تمدن به دین و آیین خود پشت کرده و غرب را الگو قرار دهند.

وی اظهار کرد: رضاخان به اسم ترقی و پیشرفت، صدها نفر را در مسجدی به گلوله بست که سازنده آن یک زن مسلمان بود.

وی با بیان اینکه متناسب و در خور شان قیام گوهرشاد اقدام لازم و قابل توجهی برای زنده نگاهداشتن این واقعه نشده است بیان کرد:  اگر در هرجای دیگر دنیا پادشاه مستبدی در یک شب صدها نفر از مردم بی‌گناه را در یک محیط بسته و کاملا مظلومانه به قتل می‌رساند بعد از هشتاد سال چه‌کاری برای آن انجام می‌دادند؟

وی افزود: واقعه گوهرشاد یکی از ارکان هویت تاریخی مشهد است و باید احیا شود..

وی با اشاره به اینکه تاکنون بیش از هزار دقیقه فیلم تهیه ‌شده و با ٧۵۶ نفر مصاحبه شده است ادامه داد: اما هنوز کار تمام نشده و این روند باید ادامه داشته باشد.

گفتنی است همچنین طی این مراسم که با حضور مسئولان فرهنگی و در تالار شهر برگزار شد از خانواده های شهدای واقعه گوهر شاد از جمله شهید حسن خوشکار، شهید محمدجعفر نوروزیان و شهیده پورامینی تجلیل شد.

انتهای پیام/

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شبکه های اجتماعی

     
           

آخرین اخبار

خوراک حجاب نیوز

اگر میخواهید مطالب حجاب نیوز را از دست ندهید، مشترک خوراک حجاب نیوز شوید!

feed32