كم‌كاري 25 دستگاه را نمی‌توان با پليس جبران کرد

افزایش آسیب‌ها ارتباط مستقیمی با مسئله حفظ عفاف و حجاب دارد

کد خبر: 5997
15/12/07 - 2:17 ب.ظ

آمار آسیب‌های اجتماعی بالا رفته، دوام خانواده‌ها کم شده و هر روز آمار جدیدی از میزان طلاق در جامعه منتشر می‌شود. کارشناسان معتقدند افزایش آسیب‌ها ارتباط مستقیمی با مسئله حفظ عفاف و حجاب دارد

به گزارش پایگاه خبری حجاب به نقل از فردا، آمار آسیب‌های اجتماعی بالا رفته، دوام خانواده‌ها کم شده و هر روز آمار جدیدی از میزان طلاق در جامعه منتشر می‌شود. کارشناسان معتقدند افزایش آسیب‌ها ارتباط مستقیمی با مسئله حفظ عفاف و حجاب دارد و صفحات حوادث روزنامه‌ها نیز با اخباری در رابطه با خیانت به همسر، روسپیگری و… این موضوع را تأیید می‌کند. هر‌چند بحث عفاف و حجاب و توسعه آن به یکی از موضوعات و دغدغه‌های مورد توجه مسئولان نظام تبدیل شده است اما وقتی به زمان تصویب قانون آن که ۱۰ سال پیش در شورای عالی انقلاب فرهنگی رخ داد باز می‌گردیم می‌بینیم هنوز بحث عفاف و حجاب نه متولی درست و پای کاری دارد و نه در اولویت سازمان‌ها و نهادهای مربوطه برای اجرایی کردن آن قرار گرفته است.

دی‌ماه سال ۸۴ بود که به منظور گسترش فرهنگ عفاف و حجاب، راهکارهای اجرایی با مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی ابلاغ شد. این مصوبه بیش از ۲۰ دستگاه و سازمان را موظف به انجام برخی موارد برای اجرای قانون عفاف و حجاب کرد.

در متن این قانون به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت بازرگانی، صداوسیما، نیروی انتظامی، سازمان تبلیغات، وزارت آموزش و پرورش و چندین دستگاه دیگر در بندهای مفصل راهکارهای اجرایی ارائه و هر کدام به تفکیک تفهیم وظیفه شدند اما حالا با گذشت ۱۰ سال از ابلاغ این قانون و با توجه به وضع جامعه مشخص می‌شود اکثر دستگاه‌ها نه تنها از ابزار‌های شان برای بهتر اجرا شدن این قانون بهره نگرفته‌اند بلکه اصلاً این قانون را جدی هم نگرفته‌اند.
 
دستگاه‌های بدون برنامه
از اوایل آذرماه پلیس طرح امنیت اجتماعی را برای سامان دادن به وضعیت حجاب و عفاف و برخی بدپوشی‌ها در جامعه به اجرا درآورد؛ کاری که می‌شد آن را پیش‌بینی کرد زیرا حدود یک‌ماه پیش و در بیستمین نشست کارگروه عفاف و حجاب کشور که با حضور دستگاه‌های مرتبط اعم از نمایندگان مجلس و نهادها و سازمان‌های مسئول تشکیل شده بود، معاون اجتماعی ناجا گفت «پلیس، آخرین ایستگاه در بین ۲۶ دستگاه مسئول در امر عفاف و حجاب است»؛ جمله‌ای که نشان می‌داد ۲۵ دستگاه کار خود را درست انجام نداده‌اند و نتوانسته‌اند به وظایف و مسئولیت‌های‌شان جامه عمل بپوشانند و حالا نیروی انتظامی رسماً از اجرای طرح ارتقای امنیت اجتماعی خبر می‌دهد. اما نکته قابل‌تأمل این بود که پلیس هم نمی‌تواند به تنهایی پاسخگوی اجرای قانونی باشد که تمام جامعه را در بر می‌گیرد.

با این اوصاف گشت‌های ارشاد در اکثر نقاط پر‌تردد شهر مستقر شدند و گروهی از بازرسان نیز با حضور در بوتیک و مانتو‌فروشی‌ها نسبت به جمع‌آوری لباس‌های نامتعارف هشدار دادند.
سردار سعید منتظرالمهدی، معاون اجتماعی ناجا، با اشاره به اینکه پلیس به‌صورت قانونی وظیفه صیانت از حجاب در جامعه را دارد، اظهار داشت: «حجاب، صیانت از شأن و منزلت زنان و مردان است و این موضوع به‌عنوان ویترین در جامعه باید نمایان باشد. خوشبختانه با تذکرهایی که داده می‌شود، بسیاری از کسانی که از نظر ظاهری شرایط مناسبی ندارند، تمکین کرده و دیگر با شرایط قبل در سطح جامعه ظاهر نمی‌شوند.» وی با اشاره به اینکه در موضوع عفاف و حجاب، همگان باید به میدان آمده و نقش خود را ایفا کنند، گفت: «اگر شرکای اجتماعی پلیس وظیفه خود را در راستای افزایش عفت عمومی و حجاب و حیا در جامعه، به درستی انجام دهند، دیگر نیازی به اقدام پلیس نیست.»
 
مسئولان اندر خم یک کوچه
با اینکه در جامعه اسلامی بر اهمیت عفاف و حجاب تأکید شده و این موضوع یکی از محورهای ماده ۲۳۰ برنامه پنجم توسعه نیز هست اما صحبت‌های مسئولان نشان می‌دهد که آنها هنوز اندر خم یک کوچه‌اند و زمان‌شان را برای استخراج آمار و ارقام صرف می‌کنند و فرصتی برای عملیاتی کردن برنامه ندارند.

همین چند روز پیش بود که معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده، با بیان اینکه قانون گسترش عفاف و حجاب در معاونت امور زنان مورد بررسی قرار گرفته و ایرادات آن استخراج شده است، گفت: «نتایج بررسی‌های صورت گرفته به فراکسیون زنان، کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی و شورای فرهنگ عمومی کشور اعلام شده و شورای فرهنگ عمومی نیز نظر معاونت امور زنان را به دستگاه‌های مختلف ارسال کرده است. با رئیس‌جمهور نیز مکاتباتی انجام شده و در چارچوب برنامه فرهنگی رئیس‌جمهور برتغییر رویکرد نهادهای فرهنگی اشاره شده است.»

به گفته شهیندخت مولاوردی و به اعتقاد دولت، انجام اقدامات سلبی، ایجاد محدودیت و ممنوعیت نمی‌تواند سبب گسترش حجاب و عفاف درجامعه شود.
 
کمبود بودجه بهانه‌ای برای کم‌کاری‌ها
با توجه به رویکرد دولت یازدهم، معاونت امور زنان و خانواده در چارچوب اهداف و وظایفش در جهت ایجاد هماهنگی بین دستگاه‌ها و نظارت بر عملکرد آنان در حوزه زنان و خانواده دست به اقداماتی زده است و با وزارتخانه‌ها و نهادهای مختلف تفاهمنامه امضا شده یا با ایجاد شبکه بین دستگاه‌ها در جهت عمل به مأموریت‌هایش تلاش کرده است که از جمله این نهادها می‌توان به وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اشاره کرد. البته معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده از جزیره‌ای عمل کردن دستگاه‌های اجرایی و مرتبط با اجرای قانون عفاف و حجاب انتقاد کرد و گفت «دستگاه‌ها به صورت جداگانه در زمینه قانون عفاف و حجاب کار می‌کنند که اگر با هم کار کنند، نتیجه بهتری حاصل می‌شود»؛ موضوعی که خود می‌طلبد تا قانون جدیدتری تصویب و به دستگاه‌ها ابلاغ شود که با هم کار کنند!

متأسفانه اکثر دستگاه‌ها کمبود یا تخصیص نیافتن بودجه برای اجرایی کردن قانون حجاب و عفاف را به بهانه‌ای برای سر‌پوش گذاشتن روی کم کاری‌هایشان تبدیل کرده‌اند. در همین راستا باید گفت، قانون عفاف و حجاب، شش وظیفه برای معاونت امور و زنان خانواده ریاست جمهوری در نظر گرفته است که تشکیل دوره‌های آموزشی کوتاه مدت، تحقیق و تدوین کتاب و مقالات مناسب در خصوص فلسفه حجاب و عفاف، برگزاری همایش و حمایت از سازمان‌های مردم‌نهاد از جمله وظایف این معاونت در زمینه گسترش فرهنگ عفاف و حجاب است.

اما مولاوردی با اشاره به همین بندها و کارهای زمین مانده معتقد است: «در مقایسه با دستگاه و نهاد‌های فرهنگی که بودجه‌های زیادی دریافت می‌کنند صحیح نیست که از ما درباره گسترش فرهنگ عفاف و حجاب پرسیده شود. دستگاه‌های عریض و طویل باید پاسخگوی این موضوع باشند البته معاونت امور زنان و خانواده در حد قانون پیگیری‌های لازم را انجام داده و برنامه‌های متعددی را در دو سال اخیر اجرا کرده است.»
 
برخورد پلیس توأم با ادب و رأفت اسلامی
در شرایطی که معاونت امور زنان به دنبال امضای تفاهمنامه‌هایی با اهداف متنوع است، نیروی انتظامی اقدامات خود را شروع کرده است که با استقبال مردم و علما نیز مواجه شده است.
در همین رابطه فرمانده نیروی انتظامی با بیان اینکه در موضوع عفاف و حجاب که مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی است، ۲۶ دستگاه مسئولیت دارند که یکی از این دستگاه‌ها نیروی انتظامی است البته این نیرو زمانی که نیاز به کارهای قهری و سلبی است باید وارد میدان شود، گفت: «با توجه به اوضاع نابهنجار اخلاقی در سطح جامعه، نیروی انتظامی احساس وظیفه کرد و با همان روحیه پاسداری از ارزش‌ها از حدود یک ماه گذشته وارد میدان شد و برخورد قاطعی را با مزاحمان نوامیس، هنجارشکنان، آلودگی صوتی و کشف حجاب در خودروها اجرا کرد؛ در این مدت با حمایت‌های بسیار خوبی از سوی متدینین، علما، دستگاه قضایی، نمایندگان مجلس و خانواده‌های معظم شهدا روبه‌رو بودیم.»

حسین اشتری با تأکید بر استمرار طرح مذکور، عنوان داشت: «البته استمرار هر طرحی نیازمند حمایت و پشتیبانی همه دستگاه‌ها است و مطمئن هستیم که اگر همه دستگاه‌ها وارد میدان شوند و هر کس در حدی که می‌تواند به پلیس کمک کند، این طرح با موفقیت بیشتری پیش خواهد رفت.»

وی برخورد مأموران پلیس در طرح مذکور را توأم با ادب، متانت و رأفت اسلامی عنوان کرد و تأکید کرد: «معتقدیم پلیس در برخورد با ناهنجاری‌های اخلاقی باید از ادب و احترام همراه با اقتدار استفاده کند.»

انتهای پیام/

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شبکه های اجتماعی

     
           

آخرین اخبار

خوراک حجاب نیوز

اگر میخواهید مطالب حجاب نیوز را از دست ندهید، مشترک خوراک حجاب نیوز شوید!

feed32