کد خبر: 5990
15/12/07 - 11:39 ق.ظ

قرآن‌پژوه و مفسر صاحب سبک قرآن کریم گفت: عفاف یکی از ستون‌های اصلی برپایی ارزش‌ها در جامعه است و اگر این ستون فرو بریزد، بسیاری از ارزش‌ها در کشور از بین خواهد رفت.

به گزاش پایگاه خبری حجاب به نقل از فارس، حجت‌الاسلام عبدالکریم بهجت‌پور اظهار داشت: فرهنگ به معنای ماندگار شدن است و باید تلاش شود عفاف به عنوان فرهنگی ماندگار در کشور نهادینه شده و به نسل‌های آینده منتقل شود.

وی افزود: ماندگار شدن فرهنگ به این معنا است که به ارزشی ماندگار تبدیل شده و همه به آن عمل ‌کنند، هرچند تغییر فرهنگ کار بسیار دشواری بوده و اغلب افراد در برابر آن مقاومت می‌کنند.

قرآن‌پژوه و مفسر صاحب سبک قرآن‌کریم خاطر نشان کرد: بهترین راهکار برای تغییر فرهنگ و ماندگار کردن عفاف در جامعه استفاده از منبع الهی به نام قرآن است که دست‌یابی به روش قرآنی برای تغییر و تحول امری ضروری است.

بهجت‌پور ادامه داد: تغییر همه‌جانبه و تغییر فردی دو راهکاری است که در قرآن ارائه شده و با استفاده از معرفت توحیدی، باور حق و تربیت توحیدی می‌توان زندگی مطلوب و قرآنی را در پیش گرفت.

وی با اشاره به اینکه باید در فرهنگ تغییراتی ایجاد شود، بیان کرد: در کشور در حوزه محتوای عفاف فعالیت‌های زیادی صورت گرفت، اما روش دقیقی که بتوان عفاف را به فرهنگی اجتماعی تبدیل کرد، عملکرد مطلوبی نداشته و به نقطه قابل اتکا دست پیدا نکرده‌ایم.

قرآن‌پژوه و مفسر صاحب سبک قرآن کریم تصریح کرد: عفاف یکی از ستون‌های اصلی برپایی ارزش‌ها در جامعه است و اگر این ستون فرو بریزد، بسیاری از ارزش‌ها در کشور از بین خواهد رفت.

بهجت‌پور خاطر نشان کرد: عفاف و پوشش همواره تا قبل از انقلاب اسلامی دغدغه مردم بود و با پیروزی انقلاب اسلامی عفاف در جامعه رواج پیدا کرد، اما امروزه مجددا ذهن بسیاری از افراد را به خود معطوف کرده است.

این استاد حوزه و دانشگاه تاکید کرد: نسل جوان آماده شنیدن مباحث اعتقادی است، اما فرستندگان مانند پدر و مادر، معلمان و مسئولان به خوبی در این عرصه عمل نکرده‌اند.

بهجت‌پور ادامه داد: مهندسی فرهنگی عفاف و پوشش شامل زمینه‌سازی و توانمندسازی برای پذیرش ارزش عفاف، تربیت فردی، تربیت اجتماعی و کنترل عوامل آسیب‌زا است.

وی ادامه داد: بر اساس مطالعات صورت گرفته در آیات قرآن و فرهنگ ساختن عفاف بر سه گام تنظیم رابطه انسان با پروردگار بر مدار بندگی خالصانه، دور ساختن افراد مومن از آلودگی‌های جنسی و اجتماعی‌سازی ارزش اخلاقی عفاف استوار است.

انتهای پیام/

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شبکه های اجتماعی

     
           

آخرین اخبار

خوراک حجاب نیوز

اگر میخواهید مطالب حجاب نیوز را از دست ندهید، مشترک خوراک حجاب نیوز شوید!

feed32