کد خبر: 5934
15/12/06 - 9:44 ق.ظ

در کتاب «عفاف و حجاب از دیدگاه نوروبیولوژی» بیان شده است برای هر حکمی که در اسلام آمده، حکمتی وجود دارد که انجام دادن آن به نفع انسان است و چنانچه فردی بخواهد در این دنیا زندگی سالم و آرام و بی تنشی داشته باشد، می تواند از این راهکارها استفاده نماید.

به گزارش پایگاه خبری حجاب به نقل از اندیمشک جوان، در کتاب «عفاف و حجاب از دیدگاه نوروبیولوژی» بیان شده است برای هر حکمی که در اسلام آمده، حکمتی وجود دارد که انجام دادن آن به نفع انسان است و چنانچه فردی بخواهد در این دنیا زندگی سالم و آرام و بی تنشی داشته باشد، می تواند از این راهکارها استفاده نماید.

در کتاب «عفاف و حجاب از دیدگاه نوروبیولوژی» بیان شده است برای هر حکمی که در اسلام آمده، حکمتی وجود دارد که انجام دادن آن به نفع انسان است و چنانچه فردی بخواهد در این دنیا زندگی سالم و آرام و بی تنشی داشته باشد، می تواند از این راهکارها استفاده نماید. دکتر زینب اختری عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات علوم و اعصاب دانشگاه بقیه الله (عج)، دکترای تخصصی فیزیولوژی و یکی از گردآورندگان کتاب «عفاف و حجاب از دیدگاه نوروبیولوژی» در خصوص چگونگی و ضرورت تألیف این کتاب اظهار داشت: حدود دو سال پیش در مرکز علوم اعصاب دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله (عج) کمیته ای به نام کمیته «نوروبیولوژی جنگ نرم» به دستور مدیر مرکز تشکیل شد. وی هدف از تشکیل کمیته نوروبیولوژی جنگ نرم را بررسی نحوه ارتباط بین جسم انسان با شناخت او و در نهایت راهکارهای عملی در راستای نحوه صحیح عملکرد بدن که منجر به شناخت صحیح فرد می شود، بیان کرد و افزود: در جنگ نرم، هدف دشمن، مغز انسان هاست. بنابر این ما بر شناسایی مسیرها و ارتباطات موجود در مغز متمرکز شدیم. دکتر اختری ادامه داد: طی جلساتی که با همکاران رشته علوم قرآنی و حدیث که از اعضای کمیته بودند، داشتیم، زمانی که به بررسی ارتباطات نقاط مختلف مغز و اثرات آن بر روی رفتار افراد می پرداختیم، احادیث مرتبط نیز توسط این گروه گردآوری می شد و ارتباطاتی که بین این دو رشته به دست می آمد، بسیار جالب توجه بود. وی در ادامه تصریح کرد: با بررسی دقیق تر دریافتیم که مسئله ای مغایر با علم روز در دین وجود ندارد و در واقع  هر چه هست تأیید و صحه ای است بر آموزه های دینی مان.  در این راستا بخشی از تحقیقاتمان روی حجاب و عفاف صورت پذیرفت، با این هدف که آیا بین حجاب و عفاف که در دین اسلام مورد تأکید است و عملکرد صحیح مغز، ارتباطی وجود دارد یا خیر؟

عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات علوم و اعصاب دانشگاه بقیه الله (عج) بیان داشت: در ابتدا بازخوانی مقالات در حوزه نوروبیولوژی و نوروساینس که در ژورنال های بین المللی و معتبر در سال های اخیر چاپ شده بود، انجام شد و از نتایج مقالاتی که تا سال ۲۰۱۵ در بهترین مجلات علمی به چاپ رسیده بود، استفاده شد تا جایی که نتایج مطالعات گردآوری شده در جلسات متعددی با حضور کارشناسان علوم اعصاب و علوم قرآنی مورد نقد و بررسی قرار گرفت که نهایتا کتاب «عفاف و حجاب از دیدگاه نوروبیولوژی» توسط اعضای کمیته نوروبیولوژی جنگ نرم مرکز تحقیقات علوم اعصاب دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله (عج) به رشته تحریر درآمد.

اختری اظهار داشت: جامعه ما با موضوعات گوناگون دینی نظیر حجاب، حیا و خصلت های گوناگون اخلاقی روبه روست که برای تثبیت آنها باید تلاش پیوسته برای اقناع و ایجاد احساس انجام گیرد. این در حالی است که شاهد خالی بودن فضای جامعه از دو عنصر اقناع و احساس نسبت به بسیاری از موضوعات دینی از جمله حجاب و عفاف هستیم. وی افزود: پوشش مناسب از جمله موضوعات مهمی است که بهداشت روانی و سلامت روحی جامعه بستگی جدی به آن دارد و آنچه تاکنون درباره آن انجام شده است تنها مواجهات الزامی – تکلیفی بوده است که یا از وجوب رعایت، حرمت و مجازات ترک آن نوشته و گفته اند یا مجریان نظم برای رعایت آن، از توان انتظامی خود بهره برده اند و آنچه از آن خبر درخوری نبوده و نیست، تلاش برای اقناع و ایجاد احساس است. از این رو پیوسته از استحکامش کاسته شده و گریز از آن، فزونی می گیرد. باید معروفات و منکرات را به خرد و عقل مردم شناساند و احساس خوشایند و بدآیند را در قلبشان نشاند و در آخرین مرتبه، ملزمشان ساخت و سرانجام، متخلفان معاند را مجازات ساخت.

انتهای پیام/

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شبکه های اجتماعی

     
           

آخرین اخبار

خوراک حجاب نیوز

اگر میخواهید مطالب حجاب نیوز را از دست ندهید، مشترک خوراک حجاب نیوز شوید!

feed32