کد خبر: 5440
15/11/11 - 5:10 ب.ظ

مزاحمت های خیابانی از ناهنجاری های رفتاری محسوب می‌شود که کم و بیش تمامی افراد جامعه به صورت مستقیم یا غیر مستقیم شاهد و ناظر آن بوده‌اند.

به گزارش پایگاه خبری حجاب به نقل از باشگاه خبرنگاران،  آزارها و مزاحمت های خیابانی کم و بیش در همه جای دنیا وجود دارد و ایران نیز از این قاعده مستثنی نیست،مزاحمت های خیابانی به اشکال مختلف بروز پیدا می‌کند.

بخشی از این مزاحمت ها معطوف به رفتار های نامناسب و به دور از عرف، ادب و اخلاق است که اوباش در سطح جامعه بر مردم روا می‌دارند اما آنچه که منظور نظر این گزارش است بیشتر‌مشمول مزاحمت‌هایی می‌شود که در‌قالب متلک گویی و به صورت کلامی از سوی برخی از افراد جامعه در مقابل زنان یا دختران بروز پیدا می‌کند.

با مطالعه تارخ تمدن و فرهنگ ایران زمین از ادوار دور تا به امروز در می‌یابیم که اخلاق مداری و ارزش محوری از ویژگی های بارز جامعه ایرانی بوده است.

در ایران باستان، عفاف از اهمیت قابل توجهی برخوردار بوده و به همین دلیل حجب و ‌حیا یکی از عناصر و مؤلفه های اساسی در خلقیات و روحیات ایرانیان به شمار میرفته و به نوعی در این جامعه مزاحمت یک مرد برای یک زن به هر طریقی، رفتاری غیر قابل هضم محسوب می‌شد.

اما با گذشت زمان و پوست اندازی رفتاری و اخلاقی جامعه و از همه مهمتر تغییر الگوهای سبک زندگی و ‌حجمه سنگین و وسیع فرهنگی و تبلیغاتی، به تدریج قبح برخی رفتار در میان بعضی از افراد جامعه از بین رفته و متأسفانه ‌گستاخانه و جسورانه به رفتارهایی مبادرت می‌ورزند که در‌شأن عرف حاکم بر جامعه نیست و هیچ گونه ‌سنخیتی با موازین شرعی و اسلامی ندارد.

گسترش شبکه های ماهواره‌ای و تزریق ضد ارزش ها از طریق این تجهیزات و ابزارها فاصله زندگی امروزی را با جامعه سنتی گذشته بیش از پیش افزایش داده و متاسفانه منتج به تشدید ناهنجاری های اخلاقی و رفتاری شده است.

سرخوردگی، بیکاری و تزلزل شخصیتی عوامل اصلی مزاحمت های خیابانی
محمود افراشته روانشناس و آسیب شناس اجتماعی در گفتگو با خبرنگار گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، در تشریح و ‌واکاوی علل و بروز چنین ناهنجاری‌هایی در سطح جامعه اظهار کرد: بیکاری، بی ‌برنامگی و عدم اتخاذ تمهیدات مناسب و اصولی برای غنی سازی اوقات فراغت در قشر جوان و نوجوان جامعه‌ از عوامل بروز چنین رفتار ‌هایی است.

وی افزود: به طور طبیعی در شرایطی که فرد اوقات فراغت خود را با برنامه ریزی های منطقی و معقولانه، متناسب با تمایلات و ‌استعدادهای خود بارور کند، بطالت و ‌هدررفت زمان در زندگی او جایی ندارد.

افراشته گفت: ایستادن و تجمع برخی جوانان و نوجوانان در سر چهار راه ها مراکز خرید، و معابر عمومی از نمونه ‌مواردی به شمار می‌رود که نان دهنده تاثیر بیکاری و بی ‌برنامگی در ظهور و بروز چنین ناهنجاری های رفتاری و اجتماعی است.

این روانشناس و آسیب شناس اجتماعی افزود: آموزش و تربیت یکی دیگر از عوامل بسیار موثر در کنترل رفتارهای فردی، جمعی و اجتماعی محسوب می‌شود و با تکیه بر این عنصر تعیین کننده ( آموزش) نیازها و امیال جوانان هدایت می‌شود و بدون این که تمایلات انسانی سرکوب و یا نادیده گرفته شود در مسیر درست و اصولی ‌آنالیزه شده و به نوعی شخصیت انسان با تعادل رفتاری و آرامش عجین می‌شود.

وی با بیان معضل بی هویتی و سرخوردگی به عنوان یکی دیگر از دلایل وقوع ناهنجاری های رفتاری همچون مزاحمت های خیابانی افزود: پیشینه و محیط زندگی فرد در دوران کودکی و تحصیل نیز از عوامل تاثیر گذار در رفتار های این چنینی است و با مطالعه ای دقیق پی میبریم اغلب قریب به اتفاق کودکان و نوجوانانی که در محیط خانه و خانواده‌ خویش به گونه ای تحقیر آمیز و تنش آفرین زندگی کرده ‌اند به تدریج دچار چنین رفتار های غیر اصولی و غیر اخلاقی می‌شوند.

افراشته گفت: در واقع برای این افراد قانون اخلاق و چارچوب های موجود در جامعه معنا ندارد و آزار و اذیت دیگران نوعی تفریح برای چنین شخصیت‌هایی محسوب میشود و در موارد حاد به بیماری های روحی و روانی مبدل میشود که میل به رفتار های خشن دیگر آزاری و یا خود آزاری از نمونه های آن به شمار می‌رود.

این روانشناس و آسیب شناس اجتماعی رابطه زناشویی مرد و زن و تعاملات رفتاری و جنسی زوجین را از دیگر موارد موثر در پیشگیری یا تشدید چنین رفتار های عنوان کرد و گفت: به طور طبیعی در شرایطی که رابطه زوجین در دو بخش رفتاری و جنسی با چالش مواجه شود زمینه برای گرایش و تمایل به بروز چنین ‌مواردی( مزاحمت خیابانی) تسهیل میشود و برخی با متلک گویی و برخی دیگر با در معرض چنین رفتارهایی قرار گرفتن، خود را به آرامش روحی و روانی می‌رسانند.

پوشش و حجاب عاملی بازدارنده ‌درمقابل مزاحمت‌های خیابانی
یکی دیگر از مؤلفه های تاثیر گزار در جلوگیری و کاهش این رفتار ناهنجار اجتماعی معطوف به نحوه پوشش و حجاب می‌شود و با یک مطالعه میدانی در می‌یابیم افرادی که به پوشش مناسب و حجاب مقید هستند کمتر در معرض چنین آسیب‌هایی قرار می‌گیرند و از مصونیت بیشتری در مقابل رفتار های ناهنجار این چنینی ‌برخواردار ‌هستند و نکته دیگر این که نباید از نظر دور داشت که آموزش حقوق ‌شهروندی و فرهنگ سازی از دیگر عوامل تأثیرگذار در جلوگیری و کاهش این معضل رفتاری به شمار میرود و در چنین شرایطی هست که جامعه به صورت خود جوش در جهت رفع و پالایش چنین رفتارهایی حرکت می‌کند.

انتهای پیام/

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شبکه های اجتماعی

     
           

آخرین اخبار

خوراک حجاب نیوز

اگر میخواهید مطالب حجاب نیوز را از دست ندهید، مشترک خوراک حجاب نیوز شوید!

feed32