کد خبر: 5361
15/11/09 - 4:40 ب.ظ

امام جمعه آذرشهر با اشاره به مولفه های فرهنگ اجتماعی گفت: حجاب وعفاف از شاخص های مهم و اساسی فرهنگ اجتماعی است.

به گزارش پایگاه خبری حجاب به نقل از ایرنا، حجت الاسلام محمودنور پور در جلسه کارگروه فرهنگ اجتماعی آذرشهرکه با محوریت موضوع همایش عفاف و حجاب تشکیل شده بود، افزود: حجاب به عنوان سازکار اساسی برای عفاف انسان مصونیت است وآن را ازآسیب های بسیاری از مخاطرات بیرونی حفظ می کند.

وی با اشاره به ترویج فرهنگ عفاف و حجاب در جامعه انسانی خاطرنشان کرد: آثار و فواید این ارزش اجتماعی و دینی و اعتقادی باید بیشتر تبیین شود و باید گفته شود انسان محجوب و عفیف درپیشگاه خدای متعال جایگاه رفیعی دارد.

امام جمعه آذرشهر با اشاره به پیشنهاد خود برای برگزاری همایش حجاب وعفاف دراین شهرستان گفت: اگر چه این همه کار نیست ولی باید قبول کنیم که گفتن و شنیدن درهدایت وآگاه سازی انسان برای شناخت وظایف و پایگاه اجتماعی خود بسیار کارساز و موثراست.

نورپور اظهارکرد: حجاب برای همه مردان و زنان در چارچوب دین و آیین اسلامی واجب و لازم است و خانواده ها باید اهمیت آن را به فرزندان خود بیان کنند و معضلاتی که خدای ناکرده از این ناحیه هویت آنان را تهدید می کنند برایشان بیان کنند.

دراین جلسه فرماندار و رییس کارگروه اجتماعی و فرهنگی آذرشهر نیز گفت: فرهنگ اجتماعی مصداق های زیادی در جامعه انسانی دارد که بخشی از آنها عفاف و حجاب است و این ارزش هم در نهاد درونی و هم در رفتارهای بیرونی لازم و ضروری است.

علیار راستگوافزود: برای رشد فرهنگ اجتماعی زیر ساخت های مهم و محکمی باید بنا کرد و همه رفتارها و گفتارهای آدمی بیانگر و نشان از فرهنگ اجتماعی او محسوب می شود که وجه متعالی آن رعایت واجب الهی و دوری از همه محرمات است.

وی اظهارکرد: اهمیت حجاب و عفاف به عنوان مبنای مهم دین و ایمان اسلامی بر هیچ کسی پوشیده نیست ولی باید بدانیم این مهم باید درونی و اعتقادی باشد و دیگر آموزه های دینی و انجام واجبات و احکام الهی هم در سمت و سوی همین باور و یقین استوار باشد.

رییس کارگروه فرهنگ اجتماعی درادامه این جلسه با اشاره به آیین های عزاداری مردم شهرستان آذرشهر درایام شهادت امام حسین (ع) یاد آوری کرد: فلسفه شهادت سیدالشهدا(ع) و اهداف قیام آن حضرت در صحرای سوزان نینوا که با هدف متعالی امر به معروف و نهی از منکر بود بزرگترین فرهنگ اجتماعی و اعتقادی برای همه بشریت عالم هستی است.

فرماندار آذرشهر برخی آداب و سنن بسیار ارزشمند عزاداری ماه محرم و پهن سفره های احسان و اطعام محبان اهل بیت عصمت طهارت (ع) را دراین شهرستان منحصر بفرد دانست و تصریح کرد: خیلی از انسانهای دارای فرهنگ اجتماعی عالی و اعتقاد قلبی در زمان حیات خود بخش از اموال خود را به گسترش فرهنگ عاشورای حسینی وقف کرده و درآمدهای آنها الآن در مساجد خرج و احسان می شود.

با تصویب اعضای کارگروه فرهنگ اجتماعی شهرستان آذرشهر همایش حجاب و عفاف با موضوعات مختلف پیرامون این ارزش اجتماعی و دینی بهمن ماه امسال در دانشگاه شهید مدنی آذربایجان برگزار می شود.

شهرستان آذرشهر با ۱۲۰ هزارنفر جمعیت در۵۵ کیلومتری تبریز واقع شده است و ۶۰ درصد آن در شهرها و ۴۰ درصد نیز در روستاها سکونت دارند و این شهرستان دارای حدود ۱۹۰ باب مسجد و بیش از ۱۱۰ هیئت مذهبی ساماندهی شده است .

انتهای پیام/

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شبکه های اجتماعی

     
           

آخرین اخبار

خوراک حجاب نیوز

اگر میخواهید مطالب حجاب نیوز را از دست ندهید، مشترک خوراک حجاب نیوز شوید!

feed32