کد خبر: 5153
15/11/01 - 11:57 ب.ظ

یکی از دغدغه‌های جامعه و بخصوص مادران، آشنا کردن دختران با حجاب است، عادت دادن کودک به حجاب و ملایمت او بسیار اهمیت دارد.

 به گزارش پایگاه خبری حجاب به نقل از پایگاه خبری پلیس، یکی از دغدغه‌های مادران، آشنا کردن دختران با حجاب است در این راستا پیشنهاداتی در نظر گرفته شده که امیدواریم سازنده باشد،چرا که بنظر کارشناسان علوم دینی و روانشناسان برای عملی شدن این رفتار الهی می بایست قدم های حساب شده برداشت تا شاهداثرات زیبا و ماندگاری باشیم.

 

عادت دادن کودک به حجاب، بسیار مهم است ،در این سنین کودکان در برابر حوادث و رفتار دیگران تاثیر پذیرترند، حجاب شرعی مادر،بستگان و آشنایان و خانم‌های نزدیک به کودک و دوستانی که با آنهاروابط نزدیک دارند می‌تواند زمینه را برای محجبه‌ کردن دختران فراهم کند.

 

ازعوامل مخرب دیگر، استفاده خانواده از شبکه‌های ماهواره‌ای است که به صورت مستقیم بر روح معنوی کودک اثرگذار است و یقیناً بر روند مطلوب دینی خانواده مؤثر خواهد بود.

 

بیان محاسن و فواید حجاب و مستور بودن زیبایی‌ها، رضایت خدا، سلامت فرد و اثرات زیان بار بدحجابی می‌تواند ما را در حصول نتیجه یاری کند.

 

استفاده از آیات معرفی زنان صالح و برتر اسلام و بیان زندگانی ایشان به عنوان الگو همزمان با تکلیف دختران، بلوغ جسمانی هم اتفاق می‌افتد.

 

این امر او رادرگیر ظاهرش خواهد کرد، براین اساس او بیشتر از گذشته به فکر نمایاندن زیبایی‌ها و پوشاندن بدشکلی‌های موقتی‌اش خواهد افتاد.

 

والدین آگاه باید باتهیه لباس‌های زیبا و شاد و متفاوت با رنگ‌های متنوع و استفاده ازخلاقیت،میل به آراسته بودن او را درک کنند؛ به‌طوری که موجبات محدودیت او رافراهم نکنند و آزادی و شور و شوق کودکی او را مد نظر قرار دهند، مثلاً ازانواع چادرهای رنگی آذین شده با تور و روبان یا مانتوهای زیبا با دکمه‌های رنگارنگ استفاده کنند تا دختر بداند، حجاب زیبایی‌های او را کم نکرده است.

 

می‌توانید برای انتخاب رنگ لباس و یا چادر، از او نظر خواهی کنید،دختر بچه‌ها لباس‌های چین دار و دنباله دار را بسیار دوست دارند،سعی کنید در حجاب و پوشش آنچه را که اودوست دارد انجام دهید و تنها شرط شما، پوشش اسلامی باشد و سلیقه خود را به هیچ عنوان بر فرزندتان تحمیل نکنید.

 

چادرهای آستین دار، کش‌دار که زیاد بلند نباشند تا جلوی دست و پای فرزندمان را بگیرد و همچنین استفاده از انواع تل‌های پوششی رنگی، ساق دست‌های متنوع گلدار وساده و رنگی که طعم خوش انتخاب را به او بدهد، رضایت داشتن حجاب را دربیشتر می‌کند.

 

هزینه کردن خانواده و اختصاص وقت به این امر خیلی مهم ونتیجه بخش خواهد بود.

 

یکی از روش‌های تشویق، پاداش است؛ روانشناسان بر این باورند که تقویت‌های بیرونی مانند جایزه موجب ایجاد تقویت‌های درونی مانند میل بهداشت حجاب خواهد شد.

 

بر این اساس برای رعایت حجاب فرزندتان، هدیه‌های هرچند کوچک اما مستمر تهیه کنید.

 

این را به یادداشته باشید که هر سال، روز جشن تکلیف کودکتان، مراسمی کوچک به پا کنید؛ چونکه آن روز ، تولدی دیگر است و به او یادآوری کنید در طول سالی که گذشت، در چه زمینه‌هایی قوت یا ضعف داشته و قرار است چگونه باشد.

انتهای پیام/

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شبکه های اجتماعی

     
           

آخرین اخبار

خوراک حجاب نیوز

اگر میخواهید مطالب حجاب نیوز را از دست ندهید، مشترک خوراک حجاب نیوز شوید!

feed32