کد خبر: 5144
15/11/01 - 10:55 ب.ظ

عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: نگرش عمیق و بی‌غرضانه به سوره‏‌‎ها و آیه‎‏های حجاب در قرآن، این نکته را روشن می‎کند که حجاب، افزون بر اینکه تکلیف دینی برای زنان و مردان مسلمان است، حقی مدنی برای دیگر اقشار در جامعه نیز به شمار می‎رود.

به گزارش پایگاه خبری حجاب به نقل از ایکنا، حجت‎الاسلام محمدتقی پورمحمّدی، عضو مجلس خبرگان رهبری اظهار کرد: حجاب همواره بخشی عمده از رسالت انبیاء و اولیاء ادیان و علما بوده است به طوری که یکی از وظایف علمای دین و جامعه مقوله تبیین رعایت عفاف و حجاب است.

وی با تأکید براینکه حجاب و پوشش اسلامی و به تبع آن، حفظ نظام خانواده از آن رو ارزش دارند که تأمین‏‌کننده سعادت آدمی و منشاء قرب الهی هستند، خاطرنشان کرد: اهمیت حجاب و پوشش اسلامی تا جایی است که خداوند متعال در بسیاری از سوره‌‏های قرآن از آن به عنوان یک ضرورت یاد کرده و این اصل را حافظ انسان در برابر بسیاری از بیماری‎‏های جسمی و روانی معرفی می‌فرماید.

حجت‌‎الاسلام پورمحمّدی با استناد به آیه ۱۲۱ سوره طه مبنی براینکه «فَأَکَلا مِنْهَا فَبَدَتْ لَهُمَا سَوْآتُهُمَا وَطَفِقَا یَخْصِفَانِ عَلَیْهِمَا مِنْ وَرَقِ الْجَنَّهِ؛ آدم و همسر او از آن درخت تناول کردند، پس لباس آنان بر تن آنان ریخت و بدنشان برهنه شد و می‌کوشیدند تا با برگ‎های درخت خود را بپوشانند»، افزود: خداوند متعال در آیه بر ضرورت رعایت حجاب و اجتناب از برهنگی در انظار عمومی تأکید فرموده؛ ازسویی نگرش عمیق و بی‌غرضانه به سوره‏‌‎ها و آیه‎‏های حجاب در قرآن، این نکته را روشن می‎کند که حجاب، افزون بر اینکه تکلیف دینی برای زنان و مردان مسلمان است، حقی مدنی برای دیگر اقشار در جامعه نیز به شمار می‎رود.

امام جمعه شهرستان مراغه گفت: اصل «حجاب» برای زنان که در جوامع اسلامی مطرح است از جمله ارزش‌ها و عقایدی‌ست که از دیرباز در جامعه ما وجود داشته و در دوره‌های مختلف تاریخی به صورت‌های مختلفی بروز و ظهور کرده است.

وی ادامه داد: حفظ چشم، گوش، قلب و تمامی اعضا و جوارح از هرگونه خطا و گناه عفاف است که حاصل این عفت و حجاب درونی، پوشش ظاهری است؛ به تعبیری لطیف‌تر، حجاب میوه عفاف است و عفاف ریشه حجاب. حجاب و عفاف به عنوان دو ارزش در جامعه بشری و به‎ویژه جوامع اسلامی مطرح است.

عضو مجلس خبرگان رهبری حفظ حجاب را تدبیر خالق هستی دانست و یادآور شد: حفظ حجاب تدبیر خالق هستی برای پاسداری و نگهبانی عفاف بوده و به رشد عواطف و عشق در وجود آدمی و تحکیم روابط خانوادگی کمک فراوانی می‌کند.

پورمحمّدی با اشاره به مهم‌ترین ثمرات حفظ حجاب تأکید کرد: حفظ حجاب و ترک جلوه‏‌گری ثمرات بسیاری دارد که آرامش روحی، استحکام پیوند خانواده، حفظ نسل، جلوگیری از سوء قصد و تجاوز، پیشگیری از امراض مقاربتی و روانی، پائین آمدن آمار طلاق، خودکشی، فرزندان نامشروع و سقط جنین، ازبین رفتن رقابت‌‏های منفی، حفظ شخصیّت و انسانیّت زن و نجات او از چشم‌ها و دل‌‎های هوسبازی که امروز دنیای غرب و شرق را در لجن فرو برده است، برشمرد.

انتهای پیام/

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شبکه های اجتماعی

     
           

آخرین اخبار

خوراک حجاب نیوز

اگر میخواهید مطالب حجاب نیوز را از دست ندهید، مشترک خوراک حجاب نیوز شوید!

feed32