کد خبر: 5089
15/10/30 - 11:30 ب.ظ

بعض از افراد هستند که گاهی سیاه می پوشند اما نه برای عزا و ماتم، بلکه برای مشخص کردن مرزها وحریم های اجتماعی.

به گزارش پایگاه خبری حجاب به نقل از باحجاب،

چرا مشکی؟

 اگر چادری باشید بارها شنیده اید که “چرا مشکی؟ گرمتون نمیشه با این چادر مشکی تو تابستون؟” یا این که «دلتون نمیگیره همش مشکی می پوشید؟» در مقابل موج این سوال ها عده ای تسلیم این حرف ها می شوند و تلاش می کنند تا یک تنه به مبارزه علیه چادر مشکی بروند و به جای استفاده از چادر سیاه معمولی، چادرهایی با رنگ های نامتعارف مثل بنفش، قهوه ایی و… سر کنند بدون این که بدانند رنگ مشکی چادر خودش کامل کننده حجابشان است.

 
چادر مشکی من نماد چیست؟

نکات ظریفی در رابطه با روانشناسی رنگ چادر مشکی وجود دارد که آن را خاص می کند. اطلاع داشتن از این نکات کمک می کند تا در مقابل سوالات افراد عیب جو، جواب هایی محکم داشته باشیم.

۱- وارد حریم من نشو!
در روانشناسی رنگ ها می خوانیم که “سیاه، نمایانگر مرز مطلق است.” لذا آن که سیاه می پوشد، می خواهد نشان دهد که مرزی را ایجاد کرده است. اما این که این مرز برای چیست، در موقعیت های مختلف ممکن است متفاوت باشد. گاه لباس سیاه را در ماتم وعزا می پوشند، برای آن که نشان دهند بین آن ها و عزیزانشان فاصله افتاده و مرز زندگی آن ها را از هم جدا کرده است و یا برای آن که نشان دهند در حریم خانه و خانواده آن ها حادثه ای رخ داده که انجام برخی از کارهای معمولی که سایر خانواده ها انجام می دهند برای آن ها میسر نیست.
اما گاهی هم سیاه می پوشند نه برای عزا و ماتم، بلکه برای مشخص کردن مرزها و حریم های اجتماعی و حجاب یک خانم مسلمان یا چادر سیاه از این دسته است.
وقتی که خانمی چادر مشکی به سر می کند و با وقار و متانت تمام قدم پا به عرصه اجتماع می گذارد با این نحوه پوشش می خواهد نشان دهد که هر کسی حق ندارد به این حریم پاک و مقدس و خصوصی وارد شود. این حریم، حریم حرمت، حیا و احترام است. نه جای هرزگی، آلودگی و هوسبازی.
لذا چادر مشکی به منزله حرمت و احترام است. مرز ادب، کرامت، حیا و عفت است. مرز آداب است و نشان می دهد که در این محدوده باید حریم نگه داشت و به صاحب حرم با دیده احترام و ادب نگریست.

از نظر روانی نیز وقتی انسان پارچه سیاهی را می بیند دیگر چندان رغبتی به نگاه کردن پیدا نمی کند و خود به خود نظر برمی گرداند. نگاه به رنگ های روشن چشم را باز و مشاهده و تمرکز بر دیدن را چند برابر می کند. به عبارت دیگر از دیدگاه روانشناسی رنگ ها، با نگاه به رنگ های تیره به ویژه رنگ سیاه که بی رنگی مطلق است تقریبا تمام رغبت ها از بین می رود.
بنابراین باید به روانشناسی و جامع نگری زن ایرانی آفرین گفت که برای حفظ حرمت، عفت و پاکدامنی خود و هم چنین پاسداری از مرزهای خود و جامعه اش و برای سالم سازی محیط  اجتماعی خویش بهترین حجاب یعنی چادر و مناسب ترین رنگ یعنی مشکی را انتخاب کرده است.

 
۲- سیاه به معنای (نه) بوده و نقطه مقابل (بله) یعنی سفید است
با این نگاه باید گفت: آن کسی که در مقابل نامحرم سیاه می پوشد در واقع می خواهد به او “نه” بگوید و آن کسی که رنگ سفید، رنگارنگ و جذاب می پوشد، راه نگاه ها را به سوی خود بازمی گذارد و در واقع خواسته یا ناخواسته خود را در معرض نگاه های هرزه و آلوده قرار می دهد و وسیله آلودگی و انحراف خود وجامعه را فراهم می کند.
ماکس لوشر متخصص در روانشناسی رنگ ها معتقداست: “سفید به صفحه خالی می ماند که داستان را باید روی آن نوشت ولی سیاه نقطه پایانیست که در فراسوی آن هیچ چیز وجود ندارد.”
بنابراین زنی که در برابر نامحرم در بیرون از خانه لباس سفید و رنگارنگ می پوشد، از ایمنی کمتری برخوردار است ولی زنی که چادر سیاه می پوشد حداکثر ایمنی را برای خود ایجاد کرده است و نشان می دهد که اینجا نقطه پایان نگاه های نامحرمان است و در فراسوی این پوشش جایی برای نفوذ نگاه ها و نیت های ناپاک نیست. در جای دیگری در بحث روان شناسی رنگ ها می خوانیم که: “سیاه نشانگر ترک علاقه یا انصراف نهایی بوده…و از تاثیر قوی بر هر رنگی که در همان گروه قرار گرفته باشد برخوردار است و خصلت آن رنگ را مورد تاکید و اهمیت قرار می دهد.”
از این رو کسی که چادر مشکی می پوشد، می خواهد با رنگ سیاه چادر دائما جلوه و نمای خود را نفی کند و خود را از نگاه های دیگران دور نگه دارد. رنگ مشکی چادر او نشانگر ترک علاقه یا انصراف نهاییست. یعنی چادر مشکی به نگاه های نامحرم می گوید هیچ جایگاهی برای نگاه شما در من وجود ندارد و من کاملا از شما منصرف و روی گردانم و به دیگران می گوید که نگاه شما به سوی من جز ضرر برای خودتان و من حاصل دیگری ندارد.

وقتی رنگ مشکی در کنار رنگ دیگری قرار می گیرد تاثیر آن رنگ را تقویت کرده و خصلت آن رنگ را مورد تاکید و اهمیت قرار می دهد. به عنوان مثال اگر لباس سیاهی در کنار یک پنجره رنگین آویزان باشد، هر بیننده ای که به آن سو بنگرد نگاه او بطرف پنجره جلب خواهد شد و به لباس توجهی نخواهد کرد. این امر بخاطر آن است که رنگ سیاه لباس، خاصیت خود را نفی کرده و در عوض خاصیت رنگ پنجره را تقویت نموده است.

به همین علت وقتی خانمی چادر مشکی به سر می کند و در خیابان راه می رود، ناظری که از دور به او و اشیا رنگی اطراف مثل اتومبیل ها، مغازه ها وغیره (مانند خانمی که با لباس رنگارنگ در اجتماع حاضر شده است) نگاه می کند، بی اختیار اشیا و پوشش رنگی نظر او را به خود جلب کرده و در بسیاری اوقات شخص بیننده اصلا به آن رنگ مشکی توجه نکرده و رد می شود. بانوانی که می خواهند به بهترین نحو عفت و پاکدامنی خود را حفظ کنند و تیرهای زهر آلود نگاه غیرخودی را دفع کنند؛ حجاب برتر یعنی چادر را برگزیده اند. بنابراین بهترین حجاب زنان در بیرون از خانه و در محیط اجتماع و به طور کلی در برابر نامحرمان چادر مشکی است که علم روان شناسی نیز آن را تایید می کند.
پس به این نکته پی می بریم که مشکل بسیاری از افراد رنگ چادر نیست؛ چرا که اگر کسی بخواهد با حجاب باشد با توصیف بالا قطعا چادر مشکی را در اولیت اول خود قرار می دهد و می توان بیان کرد؛ کسانی که به رنگ مشکی چادر خرده می گیرند مشکل اصلیشان خود چادر است!

انتهای پیام/

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شبکه های اجتماعی

     
           

آخرین اخبار

خوراک حجاب نیوز

اگر میخواهید مطالب حجاب نیوز را از دست ندهید، مشترک خوراک حجاب نیوز شوید!

feed32