کد خبر: 4968
15/10/28 - 10:06 ب.ظ

در بعضی از ادارات با اینکه لباس فرمی برای بانوان تعریف نشده است؛ اما کارمندان از لباس های متعارف با رنگ های معمولی مثل سرمه ایی، قهوه ایی، طوسی و… استفاده می کنند.

به گزارش پایگاه خبری حجاب به نقل از باحجاب، یکی از دغدغه های زنان کارمند داشتن ظاهری آراسته در محیط کار است. شاید این موضوع  مشکل بسیاری از بانوان کارمند جامعه ما باشد. عده ایی برای رهایی از دغدغه ست کردن روزانه لباس و معضل چشم و هم چشمی در محیط کار، طرفدار پوشش فرم هستند و عده ای نیز علاقه ایی به پوشیدن لباس های یکسان در محیط کارشان ندارند. البته امروزه در بسیاری از شرکت ها و مراکز تجاری و درمانی این موضوع جا افتاده است. حتی در بعضی از ادارات هم با این که لباس فرمی برای بانوان تعریف نشده است کارمندان از لباس های متعارف با رنگ های معمولی مثل سرمه ایی، قهوه ایی، طوسی و… استفاده می کنند.

 
مزایای استفاده از لباس فرم در ادارات
 
۱- از توجه افراطی به تیپ و ظاهر جلوگیری می کند:
یکی از ویژگی های انسان میل به زیبایی و تنوع طلبی است. وقتی فردی وارد اجتماع می شود قطعا دوست دارد که از نظر سایرین زیبا به نظر برسد. برای رسیدن به این هدف روی ظاهر خودش تمرکز می کند، چراکه ظاهر هر فرد اولین معیار برای مورد قضاوت قرار گرفتن اوست. اما ممکن است عده ایی نیز دچار افراط شده و تمام تمرکز خود را روی رسیدگی به ظاهرشان قرار دهند و از مسیر اصلی کارشان فاصله بگیرند. این موضوع باعث می شود محیط کار از حالت رسمی خودش خارج شود. لباس فرم این امکان را به افراد می دهد که در چهارچوب خاصی ظاهری آراسته داشته باشند.
◄دکتر محمدباقر علی زاده اقدم جامعه شناس و استاد دانشگاه در این باره می گوید: «یونیفرم کارمندان نشانگر ساختار رسمی اداره است که باعث تمایز آن با سایر ساخت های غیررسمی می شود. شکل لباس فرم از طریق مقررات و آئین نامه ها به کارکنان ابلاغ می شود. این لباس نماد شخصیت افراد و هویت سازمانی آن هاست که براساس هنجارها و ارزش های ساخت رسمی شکل گرفته است. لباس فرم به نوعی خط مرز ساخت رسمی و غیررسمی و اشاعه گر جو سازمانی حاکم است که منجر به تعهد بیشتر کارمندان می شود.»

 
۲- مانع جلب نگاه های سایرین می شود:
بسیاری از کارمندان خانم در محیطی کار می کنند که آقایان نیز حضور دارند. تنوع در نوع پوشش شاید از نظر همکاران خانم عادی و یا حتی امری پسندیده تلقی شود؛ ولی در مورد همکاران مرد اینگونه نیست. این امکان وجود دارد که دید آن ها به خانم ها از قالب همکار خارج شده و بیشتر متوجه ظاهر آن ها شوند. تا جایی که هر روز منتظر باشند تا ببیند فلان خانم چه لباسی پوشیده و چه تیپی زده است. در واقع خانمی که در محیط کارش رنگ به رنگ لباس می پوشد؛ خواسته یا ناخواسته این پیام را به دیگران اتقال می دهد که او را ببینند و به او توجه کنند.
◄دکتر حسین یعقوبی روانشناس و استاد دانشگاه در این باره می گوید: «لباس ها دارای نمادهایی هستند که از طریق آن پیام هایی را به مخاطب می رسانند و نوع لباس پوشیدن فرد نیز نشانگر شخصیت اوست. لباس یکسان باعث می شود که تفاوت های شخصیتی افراد مشهود نبوده و همه با یک نگاه نگریسته شوند.»

 
۳- لباس فرم می تواند مروج حجاب باشد:
مزیت دیگر استفاده از لباس فرم این است که اگر به درستی و با معیار اسلامی انتخاب شود می تواند مروج عفاف و حجاب باشد. این نکته هم برای مردان و هم برای زنان صادق است.
◄دکتر محمد مرادی مردم شناس و استاد دانشگاه در این مورد می گوید: «در مورد مقوله پوشش نه تنها برای زنان، بلکه برای مردان نیز باید تدابیری اندیشیده شود تا از آن طریق لباس های مناسب محیط کار براساس موازین شرعی و عرفی تهیه شود. حجاب اسلامی برای بانوان ایرانی از ارزش های دینی و انقلابی جامعه است که زنان در پرتو آن از امنیت بهره مند خواهند شد. این امر باعث جلوگیری از تبلیغات مخالفین حجاب نیز خواهد شد. معیاری دینی در این رابطه باید دقیقاً اجرا شود و جایی برای بدعت ها و تحمیل سلیقه های شخصی باقی نماند.»

 
۴- توانمندی های فرد را بیشتر نمایان می کند:
لباس فرم یکسان در محیط کار برای بانوان، اگر با معیارهای پوشش اسلامی تولید شده باشد به مراجعه کنندگان و سایر همکاران فرد این پیام را منتقل می کند که به او به عنوان یک کارمند توجه کنند و خارج از بعد جنسیتی توانمندی های او را در نظر بگیرند.

 
موارد بالا بخشی از مزیت های استفاده از لباس فرم در محیط کار است. البته انتقادهایی هم به این سبک پوشش وجود دارد؛ مثل این که دیدن روزانه یک رنگ یکنواخت انسان را خسته می کند و یا این که جنس پارچه هایی که این لباس ها را تهیه می کنند مناسب نیست و یا این نوع لباس ها مناسب فصل های گرم یا سرد سال نیستند. باید تدابیری به کار برده شود تا بانوان نیز در این لباس احساس راحتی کنند. برای مثال رنگ بعد از مدتی تغییر کند و یا در انتخاب نوع پارچه دقت لازم شود. همچنین جنس پارچه لباس فرم، متناسب با فصل انتخاب شود. با این حال به طور کلی می توان استفاده از لباس فرم در محیط کار را پوششی مناسب برای بانوان شاغل دانست.

 انتهای پیام/

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شبکه های اجتماعی

     
           

آخرین اخبار

خوراک حجاب نیوز

اگر میخواهید مطالب حجاب نیوز را از دست ندهید، مشترک خوراک حجاب نیوز شوید!

feed32