کد خبر: 4886
15/10/25 - 6:37 ب.ظ

به گزارش گاردین حتی پوشیدن چادر در ایران برای امنیت زنان در خیابان‌ها بی‌تاثیراست و مردان در ایران حتی زنان چادری را نیز مورد آزار قرار می دهند. به طوری که در کشورهای مسلمان دیگر که حجاب اجباری نیست، محیط اجتماعی برای زنان بسیار امن‌تر است نسبت به ایران که در آن حجاب، اجباری است.

نشریه انگلیسی گاردین در گزارشی، حجاب را عامل گسترش فسادهای جنسی در ایران خواند. گزارشی که در آن به طور زیرکانه تمام ارکان سنت‌های مذهبی در جامعه ایران از حجاب تا تفکیک جنسیتی در مدارس، زیر سوال برده شده و با ذکر مثال‌هایی از افراد مجهول، این اصول مذهبی به عنوان عامل اصلی گسترش مفاسد جنسی در ایران شمرده است.
در این گزارش به نقل از چند زن خارجی مقیم ایران ادعا شده که در کشورهای مسلمان دیگر که حجاب اجباری نیست، محیط اجتماعی برای زنان بسیار امن‌تر است نسبت به ایران که در آن حجاب، اجباری است. این خانم‌ها که طرف مصاحبه خبرنگار گاردین قرار گرفته‌اند، همچنین چادر پوشیدن را نیز برای امنیت زنان در خیابان‌های ایران بی‌تاثیر خوانده‌اند و گفته‌اند که بارها در خیابان‌های تهران مشاهده کرده‌اند که مردان، زنان چادری را نیز مورد آزار قرار می‌دهند.
گاردین تنها دلیل و مدرک خود برای اثبات ارتباط میان «حجاب و تجاوز جنسی» را مصاحبه با افرادی مجهول دانست است و تنها به استناد به این گزارش و نه دلایل و شواهد علمی و آمارهای رسمی، تجاوز جنسی و ناامنیتی در ایران برای زنان را حجاب اعلام کرده  است. در همین راستا خبرنگار سایت با حجاب به منظور آگاهی بیشتر از رابطه حجاب و امنیّت اجتماعی و اثبات درستی و یا نادرستی مطالب ذکر شده در سایت گاردین در ارتباط با آزار زنان ایرانی توسط مردان ایرانی تنها به دلیل داشتن پوشش، مصاحبه ای با زنان و دخترانی با پوشش های متفاوت و از مناطق  مختلف شهر تهران  انجام داده است و سه سوال مشترک زیر را از همه آن ها پرسیده است.

 
 سؤالات:
۱-شما امنیت را در شهر تهران در خصوص خودتان، چگونه ارزیابی می کنید؟
۲-تاکنون چند بار مورد آزار لفظی یا غیره قرار گرفته اید؟ روزانه یا هفتگی یا سالانه؟ در چه ساعاتی این آزار بیشتر هست؟
۳-شب تا چه ساعتی بیرون می‌روید؟ و آیا پوششتان در شب تفاوتی با روز دارد؟

 
(شکوفه ایلخانی)، ۳۹ ساله، با پوشش مانتوی دکمه دار و مقنعه محفوظ، کارمند، مکان میدان ولیعصر(عج‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف):

-امنیت تهران به نظرم در مناطق مختلف متفاوت است و از شمال شهر تا جنوب شهر تفاوت محسوسی دارد.
-راستش را بخواهید من در جوانی بیشتر مورد آزار قرار می‌گرفتم اما صرفا لفظی! آن هم به سال می‌کشید یعنی این سؤال روزانه یا هفتگی شما، خدا را شکر شامل حالم نمی‌شود.
-شب اگر با شوهر و فرزندم بیرون باشم ممکن است تا ساعت ۲ شب هم بکشد و خوب طبیعتا شب پوششم متفاوت هست یعنی با لباس اداره بیرون نمی‌روم اما باز هم محفوظ می‌پوشم چون از تأثیر پوشش بر امنیت اطمینان دارم.

 
طاهره…، ۲۷ساله، بیکار، پوشش با مانتوی دکمه دار اما چسبان و آرایش ملایم:

-امنیت تهران برای خانم‌ها شاید بدتر از شهرستان‌هاست. البته پوشش یک خانم تهرانی هم با خانم‌های شهرستان متفاوت هست و این امر بی تأثیر نیست.
-آزار لفظی شاید بالای ده مرتبه دیده‌ام که شاید در سال باشد، فکرمی‌کنم بعد از ظهرها بیشتر بوده.
-شب اگر خودم تنها باشم تا ساعت نه یا نه و نیم سعی می‌کنم کنار خانواده‌ام باشم. پوششم طبیعتا در شب بهتر می‌شود چون امنیت شب کمتر هست.

 
زهرا …، دانشجو، با پوشش شال(کمی موها بیرون) و مانتوی گشاد اما شلوار تنگ، بدون آرایش:

-در این شهر، به نظرم امنیت خوب هست. مردان هرزه هم سوژه‌های خاص خودشان را برای متلک‌گویی پیدا می‌کنند، مثلا تاکنون برای من جز شاید دو مورد متلکگویی چیز دیگری پیش نیامده که البته یک مورد دیگر هم بود که آن هم بخاطر موضوع دیگری بود و ربطی به ظاهرم نداشت. به نظرم آزارها در شب بیشتر هست.
-شب تا هشت شب خودم تنها بیرون هستم و با خانواده تا دوازده شب.

 
 
سمانه، ۳۴ساله، مطلقه، فروشنده لباس، پوشش: شال باز، ساپورت، صندل، مانتوی جلو باز، مکان: میدان ولیعصر(عج‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف):

 
-امنیت تهران افتضاح هست، به نظرم ناامن‌ترین شهر جهان هست، اگر تحقیق کنید حتما به حرف من می رسید که چقدر آزار و اذیت جنسی زیاد هست و خوب مقصر مشخصا دولتمردان و مردها هستند.
-چند مورد: هر روز یا با نگاه بد یا با الفاظ رکیک یا…. ساعت هم ندارد. همیشه تا مردها هستند، آزار هم هست. وقتی نگاهشان را درست نمی‌کنند یا کنترل نمی‌کنند یا وقتی زن‌هایشان را تأمین نمی‌کنند، توقعی جز ناامنی نمی‌توان داشت.
-شب من تا یک شب هم گاهی بیرون بودم. پوشش شب و روز مگر فرقی هم دارد؟!

 
زهرا نوری، ۳۴ ساله، کارمند بانک، پوشش: چادر ایرانی، بدون آرایش، مکان: خیابان پیروزی:

-به نظرم امنیت تهران خوب هست. البته در این حد که برای خودم و فامیل و آشنایانم موردی پیش نیامده.
-آزار لفظی دیده ام اما شاید به کمتر از انگشتان یک دستم برسد البته بیشترشان جلو که می‌آمدند می‌گفتند قصد و نیت خیر دارند و من باب آشنایی مزاحم شده اند.(با لبخند) شاید در عرض دو سال به ۵ مورد برسد.
-تا ساعت ۹ شب تا ۱۰ شب بیشتر بیرون نیستم ولی با خانواده شب‌ها برای ورزش به پارک پرستار می‌رویم که در آنجا خانواده‌ها تا ۲ شب هم هستند و شهر مملو از آرامش هست.

 
اشرف، ۲۹ساله، مدرک: کارشناسی بیولوژی، پوشش: شلوار لی، شال باز، آرایش غلیظ، مانتو مشکی بلند:

-امنیت تهران نه خیلی بد هست و نه خیلی خوب، چون از نظر سمعی و بصری آزار دیده‌ام ولی مثلا تا حالا نشده من را بدزدند و…
-روزانه شاید دو مورد از پسرهای جوان چرت و پرت شنیده‌ام اما برایم اهمیت ندارد و بی‌شخصیتی خودشان را ثابت می‌کنند. بعضی از مردها چشم بدی دارند و خدا نترس هستند. دلم برای خانم‌هایشان می‌سوزد.
-شب تا یازده بیرون هستم ولی اگر از یازده بگذرد آژانس می‌گیرم. شب سعی می‌کنم محفوظ‌تر باشم.

 
 
ساناز ۱۷ ساله، دانش آموز، با پوشش لباس فرم مدارس، مقنعه باز و موهای بیرون_ مترو خط ۳:
 
-امنیت منطقه ما خوب هست ولی وقتی مدرسه می روم تا راه برگشت حرف های متفاوتی می شنوم.
-هر روز از پسرانی با تیپ های شبیه به هم حرف می شنویم یا پیشنهاد می گیریم، اینکه جمع می بندم چون تنها من نیستم البته مشکلی هم نیست، طبیعی هست.
-شب تا هشت بیرون هستم و اگر دیر بشود خانواده برخورد می کنند. دیرتر هم که با خانواده مهمانی می رویم و امکان داشته تا ۳ صبح هم بیرون باشیم ولی مشکلی پیش نیامده.

 
 
مهدیه ۱۹ ساله، دانشجو، با پوشش چادر، بدون آرایش:
 
-امنیت تهران خوب هست، امنیت فرد وقتی متزلزل می شود که خودش با رفتار و ظاهرش اجازه تعرض به آرامشش را بدهد.
-تاکنون با کمک خدا تعرضی از سوی آقایان به آرامشم نشده.
-شب تا ۸ یا ۹ شب مادر و پدرم اجازه می دهند بیرون باشم البته با اطلاع. اما گاهی کلاس نقاشی رنگ روغنم می افتد به عقب و تا ده یا یازده شب هم به تنهایی بیرون بودم.

 
فاطمه السادات،دانشجو و هنرمند، ۲۳ ساله، پوشش چادر، آرایش ملایم:

-به نظرم امنیت نسبی هست و الحمدلله آقایان رعایت می کنند. ولی عده ای هم هستند که در واقع آقا نیستند و بیمارند که در خانم ها هم پیدا می شود و در تمام شهرهای جهان هست.
-تیکه شنیده ام اما اگر خواستگاری خیابانی را تعرض به امنیت فرض کنیم تاکنون در کل عمرم چندبار برایم پیش آمده!
-خودم سعی می کنم شب تا قبل از تاریکی خانه باشم ولی با خانواده شب تا دیر وقت هم بیرون هستیم و مشکلی پیش نیامده.

 
شیلا، کارمند آژانس هواپیمایی، ۲۶ساله، پوشش: لباس اداری اما مقنعه تا روی کش سر عقب، آرایش متوسط:

-امنیت تهران مثل همه جا خوب نیست و زنان در دنیا آرامش ندارند.
-از تیکه شنیدن گرفته تا مزاحمت تلفنی روزانه دارم، منتهی بیشتر در فضای مجازی هست، پیشنهادهای دوستی را من مزاحمت تلقی نمی کنم.
-شب تا هر زمان که بخواهم بیرون هستم و محدودیتی ندارم، به نظرم این یک مقوله شخصی هست و به خانواده مربوط نیست.

 
با خواندن نظرات متعدد و با توجه به ویژگی‌های ظاهری، نتیجه گیری از این گزارش را به ذهن پویا و  نکته سنج خوانندگان سایت باحجاب واگذار می‌کنیم، شما چه نتیجه‌ای می‌گیرید؟
 آیا به راستی همه زنان ایرانی  مورد آزار و مزاحمت از سوی مردان قرار میگیرند ؟آیا اگر زنان ایرانی مانند زنان غربی پوشش و حجاب نداشتند  امروز شاهد هیچ مزاحمت و آزاری برای زنان ایرانی نبودیم؟ و در پایان آیا زنانی که در غرب دارای آزادی در نوع پوشش خود هستند در شرایط بسیار مطلوبی به لحاظ امنیت اجتماعی و روانی قرار دارند؟ پس آمار آزار و اذیت زنان که توسط خود غربی ها منتشر می شود چه می گوید؟

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شبکه های اجتماعی

     
           

آخرین اخبار

خوراک حجاب نیوز

اگر میخواهید مطالب حجاب نیوز را از دست ندهید، مشترک خوراک حجاب نیوز شوید!

feed32