دادستان کاشان:

منکر فقط بدحجابی نیست

کد خبر: 4774
15/10/18 - 11:43 ق.ظ

دادستان کاشان از تأکید آیت الله نمازی رئیس ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر کاشان مبنی بر محدود نشدن به مقوله حجاب و عفاف در این باره گفت.

 به گزارش پایگاه خبری حجاب به نقل از کاشان اول، دادستان کاشان در همایشی که شب گذشته به مناسبت هفته احیای امر به معروف و نهی از منکر در سالن همایش‌های الزهرا برگزار شد، از پشتوانه‌های قانونی این فریضه دینی گفت.

وی خاطر نشان کرد: در کتب فقهی ما، بیشتر به عبادات پرداخته شده و کمتر به مسائل حکومت و سیاست و اداره جامعه پرداخته شده است. چرا که ائمه ما مجالی برای طرح مفصل آن پیدا نکردند.

سجودی، قانون جمهوری اسلامی ایران را تنها قانونی دانست که قانونگذار در آن مقوله امر به معروف و نهی از منکر را آورده و افزود: اساساً به جز قانون اساسی ایران  که کلیات را بحث می کند، قانون دیگری پیدا نمی کنید که اصول و حتی فروع دین را وارد حوزه قانونگذاری کرده باشد.

وی گفت: سال‌ها گذشت و بحث شد که آیا ما قانونی در زمینه امر به معروف و نهی از منکر داشته باشیم یا نه؟ و هر بار دچار مشکلاتی شد که آن را از دستور کار خارج کردند و قانونی که اکنون تحت عنوان «حمایت از آمرین به معروف و ناهیان از منکر » به تصویب رسیده است، حاصل هزاران ساعت کار کارشناسی است.

این کارشناس حقوقی از چالش هایی که پس از تصویب این قانون در مجلس ایجاد شد، یاد کرد و افزود: رئیس جمهور، روحانی، اشکالاتی را به این قانون وارد کرد و آن را قابل اجرا ندانست و به رهبر انقلاب ارجاع داد. رهبری نیز قانون را برای بررسی و اظهار نظر نهایی به هیئت حل اختلاف قوا فرستاد و این هیئت در نهایت، قانون را تأیید کرد و اشکالات را وارد ندانست و سرانجام با تأیید نهایی رهبر معظم انقلاب، قانون برای اجرا به دولت سپرده شد.

نکته آیت الله نمازی در جلسه ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر کاشان
عضو ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر کاشان در این جلسه تصریح کرد: نماینده ولی فقیه و امام جمعه کاشان به عنوان رئیس ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر تأکید کردند که ما باید در این زمینه از بحث حجاب و عفاف فراتر برویم وارد سایر حوزه های اجتماعی و سیاسی و مقولات سبک زندگی هم بشویم.

سید رضا سجودی گفت: قرار است ما با پشتوانه مردمی به این قانون نگاه کنیم، چرا که در جای جای این قانون، بر نقش مردم تأکید شده است.

وی ضمن اشاره به اینکه تمام برنامه ریزی های دشمن روی سست کردن بنیان خانواده است، افزود: برداشت من از فرمایشات آیت الله نمازی این بود که باید برنامه های خود را در زمینه امر به معروف و نهی از منکر، به سمت خانواده ها تمرکز دهیم.

دادستان کاشان اذعان کرد: باید به نقش پدر و مادر در خانواده بپردازیم تا هنگامی که قرار است در سطح جامعه ورود کنیم و تذکر لسانی بدهیم، شاهد پذیرش این تذکرات باشیم. چرا که جامعه اسلامی ما، زمینه پذیرش شرعیات را دارد.

وی گفت: در مورد امر به معروف و نهی از منکر، نقش مردم متفاوت از نقش حکومت است و قرار نیست برای همه چیز، مجازات بگذاریم و ضمانت اجرای حکومتی تعیین کنیم.

این مقام مسئول قضایی کاشان، ضمن توصیه به مطالعه این قانون افزود: همه حاکمیت پشت این قانون است و اگر مسئولی بخواهد مانعی بتراشد، خودش مجرم است و با وی برخورد خواهد شد.

سجودی تصریح کرد: برای ساماندهی و حمایت قانونی در حوزه امر به معروف و نهی از منکر، دسته ای از آمرین به معروف و ناهیان از منکر در قانون دیده شده اند که ضابط قضایی قوه قضاییه محسوب می شوند که آموزش های لازم را به صورت مستمر و مداوم طی می کنند و کارت و هویت قانونی دارند و در موقع نیاز -مثلاً جایی که بسیج به کمک قوای انتظامی و نظامی می آید- می توانند اقدام قانونی کنند.

وی اظهار کرد: از تاریخ ۱/۴/۹۴ قانون آئین دادرسی مدنی هم به کمک ما آمده است.

دادستان کاشان ضمن اشاره به اصل «جرم پوشی» در اسلام افزود: اخیرا دیدگاهی در قانونگذار ایجاد شده که «تعقیب» را منع می کند.

وی خاطر نشان کرد: اینکه آیا دیدگاه مذکور، متأثر از رویکرد حقوق بشر غربی است یا ناشی از جلوه اسلام رحمانی، در هر صورت امیدواریم نگاهی اسلامی باشد. اما در هر صورت باید بدانیم آنجا که تجاهر به فسق و خلاف آشکار اتفاق نمی افتد و «إن قلت» وجود دارد، باید با احتیاط عمل کرد تا خدای ناکرده، مجریان این قانون، خود در معرض قانون شکنی و ارتکاب جرم قرار نگیرند.

دادستان کاشان در پایان، روایت نبوی در نکوهش «مؤمن ضعیف کافر»  را بیان کرد که هنگامی که یاران پیامبر از ایشان در مورد «مؤمن ضعیف کافر» سؤال می کنند که چه کسی است، حضرت ختمی مرتبت می‌فرمایند: کسی که امر به معروف و نهی از منکر نمی کند.

انتهای پیام/

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شبکه های اجتماعی

     
           

آخرین اخبار

خوراک حجاب نیوز

اگر میخواهید مطالب حجاب نیوز را از دست ندهید، مشترک خوراک حجاب نیوز شوید!

feed32