کد خبر: 4673
15/10/11 - 7:26 ق.ظ

حمایت از امر به معروف و نهی از منکر در قانون ما آمده است، بنابراین این امر هم تکلیف دینی و شرعی مسئولان است که از عفت و حجاب در جامعه حمایت و به آن ورود پیدا کنند و هم تکلیف قانونی آنها است …

به گزارش پایگاه خبری حجاب به نقل از فارس، حجت‌الاسلام والمسلمین سید حسین حسینی‌نوری امروز در گفت‌وگو یی با اشاره لزوم رعایت عفاف و حجاب در جامعه اسلامی اظهار کرد: در ابتدا باید در خصوص این پندار غلط که برخی خیال می‌کنند که داشتن حجاب مانع آزادی و نداشتن حجاب آزادی است بحث و بررسی شود.

وی ادامه داد: باید بگوییم برعکس نظر برخی از افراد بی‌اطلاع و گاهی مغرض، حجاب عین آزادی است و کسی که حجاب ندارد مورد تعرض قرار می‌گیرد، به این نکته حتما باید توجه کرد، چراکه امری بدیهی است.

امام‌ جمعه ملارد با اشاره به اهمیت عفاف به عنوان اصلی اساسی بیان کرد: نکته بعدی در این خصوص که بسیار حائز اهمیت نیز بوده، این است که ما معتقدیم که عفاف مقدم بر حجاب است.

وی با اشاره به برتری عفاف بر حجاب تصریح کرد: کسی که عفت داشته باشد، این عفت مقدمه‌ای می‌شود برای حجاب وی، اگر عفاف نباشد حتی افراد باحجاب نیز به تدریج تقیدشان ضعیف می‌شود، بنابراین یکی از دلایل بدحجابی بی‌توجهی به مسئله عفاف است.

حسینی‌نوری به ذات عفاف به عنوان روح پوشش اشاره کرد و گفت: نکته دیگری که باید به آن توجه کرد این است که عفاف در اصل روح پوشش بوده و پوشش کالبد عفاف است، عفاف نیز مختلف بوده، مثلا یک وقت عفاف در سخن گفتن است.

وی ادامه داد: خداوند متعال در قرآن کریم در سوره احزاب آیه ۳۲ می‌فرماید «یا‌ نساء النبی لستن کاحد من ‌النساء ان اتقیتن فلا تخضعن بالقول فیطمع الذی فی قلبه مرض و قلن قولا معروفا، ای زنان پیغمبر شما مانند دیگر زنان نیستید اگر خدا ترس و پرهیز‌کار باشید، پس زنهار نازک و نرم با مردان سخن نگویید مبادا آنکه دلش بیمار است به طمع افتد و درست و نیکو سخن گویید»، بنابراین نباید طوری حرف بزنیم که دیگران به گناه بیفتند.

امام جمعه ملارد با اشاره به لزوم رعایت عفت در راه رفتن خاطرنشان کرد: مسئله دیگر عفت در راه رفتن است، خداوند متعال در قرآن مجید سوره نور آیه ۳۱ می‌فرماید «و لایضربن بارجلهن لیعلم ما یخفین من زینتهن، آن ‌طور پای بر زمین نزنند که زینت‌های پنهان پاهایشان معلوم شود»، بنابراین نباید طوری راه برویم که موجب جلب توجه شده و بعث تحریک دیگران شود.

حسینی‌نوری با اشاره به لزوم رعایت عفت در نگاه کردن اظهار کرد: مسئله بعدی عفت در نگاه کردن است، حضرت باری تعالی در قرآن مجید سوره نور آیه ۳۰ و ۳۱ می‌فرماید « قل للمومنین یغضوا من ابصرهم، ای رسول ما مردان را بگو تا چشم‌ها بپوشند و قل للمومنات یغضضن من ابصرهن، ای رسول ما زنان را بگو چشم‌ها بپوشند»، بنابراین باید نگاه از نامحرم را پوشاندن و در زمینه زن و مرد تفاوتی ندارند و هر دوی این جنسیت نباید به نامحرم خود نگاه گناه‌آلود کنند.

وی به لزوم رعایت عفت در پوشش اشاره کرد و گفت: عفت در نگاه، عفت در سخن‌ گفتن، عفت در راه‌ رفتن و بعد عفت در پوشش است، در قرآن کریم در سوره نور آیه ۳۱ می‌فرماید « و لیضربن بخمرهن علی جیوبهن، باید سینه و بر و دوش خود را با مقنعه بپوشانند»، این عفت در پوشش است.

امام‌ جمعه ملارد با اشاره به دید غیرمذهبی درباره حجاب بیان کرد: نکته بعدی که می‌خواهم درباره حجاب بحث کنم این است که اصلا بیایم از منظر دیگر به موضوع حجاب بنگریم و به تقید شرعی آن توجه نکنیم و بگویم ما مسلمان نیستیم و تنها به عنوان یک ایرانی ملی‌گرا به حجاب توجه کنیم.

حسین‌نوری ادامه داد: باید چند سئوال مطرح کنیم، زنان ایرانی قبل از ورود اسلام به ایران چه پوششی داشتند؟ آیا در تاریخ ایران سابقه دارد که زنان فاقد حجاب باشند؟

وی با اشاره به سابقه وجود حجاب در ایران تصریح کرد: در پاسخ به این سئوالات باید گفت که در تاریخ ایران سابقه ندارد که زنان فاقد حجاب باشند، تاکنون مجسمه نیمه‌عریان زن در کشفیات باستان‌شناسی مربوط به تاریخ ایران یافت نشده و این نشان می‌دهد که حجاب در پوست و خون زن ایرانی است.

حسینی‌نوری خاطر‌نشان کرد: با کمال تعجب می‌بینیم که در همین فلسطین اشغالی یهودیان که به دنبال فاسد کردن تمام مردم دنیا با مسائل برهنگی و جنسی هستند، زنان خود را بدون پوشش بیرون نمی‌آورند.

امام جمعه ملارد با اشاره به توطئه استکبار برای از بین بردن حجاب در ایران و به تبع آن عفاف زنان مسلمان خاطرنشان کرد: متأسفانه طرح استعماری حذف حجاب توسط رضا‌خان در سال ۱۳۱۴ شمسی در ایران کلید می‌خورد و گرفتاری‌های عظیمی را در جامعه اسلامی ایران پدید می‌آورد و آثار شوم آن هنوز دست از گریبان ملت ایران بر نداشته است.

وی گفت: رضا‌خان برای رسیدن به اهداف انگلیسی‌اش سه مانع بر سر راهش می‌دید؛ روحانیت متفکر، زنان محجبه و اسلام و شعائر اسلامی، رضا‌خان خواسته یا ناخواسته در دام این برنامه استعماری انگلیس افتاد و مقابله با روحانیت و زنان محجبه را شروع کرد و طرح استعماری انگلیسی حذف حجاب که به‌شدت در تضاد با شعائر مظاهر اسلام بود، کلید خورد و بی‌بند و باری در جامعه حاصل شوم آن‌ شد و امروز نیز دشمن بر همان طبل می‌کوبد و در این زمینه کار می‌کند.

امام‌ جمعه ملارد با اشاره به وظیفه مسئولان در گسترش فرهنگ عفاف و حجاب در این شهرستان اظهار کرد: اسلام برای ما دو وظیفه تعیین کرده است یکی از آنها وظیفه عمومی است و مربوط به مردم است و آن نظارت اجتماعی است، تذکر لسانی است و عمل به سلسله مراتب امر به معرف و نهی از منکر در جامعه است که باید ما انجام بدهیم.

وی بیان کرد: نکته دیگر، وظیفه مسئولان در مورد ترویج عفاف و حجاب است، حکومت اگر اسلامی شد این حکومت اسلامی در قبال جامعه و عفاف و حجاب آن مسئولیت و وظیفه دارد.

حسینی‌نوری ادامه داد: حکومت اسلامی همان طور‌ که برای بر‌پایی قانون در جامعه مسئول است در مورد برپایی عفاف و حجاب نیز که از اصول برآمده از قانون اساسی است وظیفه و مسئولیت دارد، اگر قانون را هم در نظر بگیریم در فصل هشتم قانون اساسی در خصوص تأسیس امر به معروف و نهی از منکر بحث و بر آن تأکید شده است.

امام‌ جمعه ملارد افزود: حمایت از امر به معروف و نهی از منکر در قانون ما آمده است، بنابراین این امر هم تکلیف دینی و شرعی مسئولان است که از عفت و حجاب در جامعه حمایت و به آن ورود پیدا کنند و هم تکلیف قانونی آنها است اما متأسفانه مسئولان از این تکلیف قانونی سرباز می‌زنند و زیر بار آن نمی‌روند و از عمل به آن شانه خالی می‌کنند.

وی ادامه داد: مسئولان موظف هستند به قانون عمل کنند اما در عمل به قانون سلیقه‌ای کار می‌کنند هر‌جا خوش‌شان می‌آید به آن عمل می‌کنند و در قسمتی که باب میل آقایان نیست آن قانون مسکوت و معطل می‌ماند و متأسفانه در این گونه موارد از عمل به قانون شانه خالی می‌شود.

امام‌ جمعه ملارد بیان کرد: مسئولان حداقل در این خصوص به قانون اساسی عمل نمی‌کنند و این شائبه به وجود می‌آید که گفته شود خدای ناکرده مسئولان ما مسلمان نیستند، البته این چنین نیست، بنابراین حداقل از نگاه قانونی نیز مسئول موظف است که به قانون عمل کند.

حسینی‌نوری با اشاره به عملکرد نهاد نماز جمعه ملارد در خصوص ترویج عفاف و حجاب در این شهر تصریح کرد: نهاد نماز جمعه ملارد در زمینه ترویج عفاف و حجاب در این شهر کارهایی اجرایی نمی‌تواند انجام دهد، چراکه ما نیروی اجرایی نیستیم.

امام‌ جمعه ملارد خاطر‌نشان کرد: از باب اینکه ستاد احیای امر به معرف و نهی از منکر زیر مجموعه نهاد نماز جمعه و امام جمعه است ما حتی دیروز دو جلسه در زمینه بحث عفاف و حجاب داشتیم، خود ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر بعد از ظهر با آنهایی که مرتبط با این قضیه بودند جلسه‌ای داشت.

وی ادامه داد: با مسئولان و فرمانده‌هان پایگاه‌ها و حوزه‌های ناحیه مقاومت خواهران و برادران جلسه‌ای داشتیم، یک همایش نیز در راستای ترویج فرهنگ حجاب و عفاف در سطح شهرستان ملارد داشتیم.

حسینی‌نوری در پایان متذکر شد: نسبت به آنچه در این زمینه از دست ما بر می‌آید، تلاش می‌کنیم به نحو احسن آن را انجام دهیم، در مساجد به دوستان و امامان جماعت‌ نیز ابلاغ کرده‌ایم که در این زمینه وارد بشوند. تمام سعی و تلاش خود را در راستای این امر خطیر معطوف کرده‌ایم تا کاری که از دست ما بر می‌آید در این زمینه انجام دهیم.

انتهای پیام/

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شبکه های اجتماعی

     
           

آخرین اخبار

خوراک حجاب نیوز

اگر میخواهید مطالب حجاب نیوز را از دست ندهید، مشترک خوراک حجاب نیوز شوید!

feed32