کد خبر: 4664
15/10/11 - 6:43 ق.ظ

بر اساس تحقیقات و پیمایش‌های انجام گرفته در سال‌های گذشته فضای عمومی دانشگاه‌ها از جهت رعایت حجاب نسبت به کل جامعه از وضعیت مطلوبتری برخوردار است.

هدی هاشمی
به گزارش پایگاه خبری حجاب به نقل از ایران، بر اساس تحقیقات و پیمایش‌های انجام گرفته در سال‌های گذشته فضای عمومی دانشگاه‌ها از جهت رعایت حجاب نسبت به کل جامعه از وضعیت مطلوبتری
 برخوردار است.
برخورد نرم و دوستانه و پرهیز از توهین و تحقیر دانشجویان از مهم ترین رویکردهای وزارت علوم درآیین نامه حجاب و عفاف است.

با شروع سال تحصیلی جدید دانشگاه‌ها، موضوع حجاب و عفاف دانشجویان به بحث داغ این روزهای دانشگاهیان تبدیل شده است. در سال‌های نه چندان دور دانشجویان درگیر نگاه برخی از منتقدان شدند. آنها مدتی سرگرم موضوع تفکیک جنسیتی و زمانی هم به علت تندروی‌های موجود در دانشگاه درگیر برخوردهای جدی کمیته‌های انضباطی دانشگاه‌ها بودند. با این حال با روی کار آمدن دولت یازدهم فضای دانشگاه از این موضوعات پاک شد. تفکیک جنسیتی حذف شد و معاونت فرهنگی وزیر علوم نیز بارها اعلام کرد که در موضوع حجاب و عفاف تابع فعالیت فرهنگی است، موضوعی که سید ضیاء هاشمی معاون فرهنگی وزیر علوم هم در گفت‌و‌گو با «ایران» بر آن تأکید دارد: «اولویت و تأکید ما در بحث حجاب و عفاف روش‌های تبلیغی با رویکرد فرهنگی است. ما نگاه سلبی را در حوزه حجاب و عفاف نمی‌پذیریم.»
همین نگاه موجب شد مسئولان وزارت علوم خبر از تغییر آیین نامه حجاب و عفاف در دانشگاه‌ها دهند. مصوبه‌ای که در دولت نهم برای اجرا به دستگاه‌های مختلف ابلاغ شد و وزارت علوم هم به‌عنوان یکی از دستگاه‌های دخیل مسئولیت‌های مختلفی را در دانشگاه‌ها بر عهده گرفت.
حالا مسئولان وزارت علوم به این نتیجه رسیده‌اند که برای دانشجویان در زمینه حجاب و عفاف باید فعالیت فرهنگی انجام شود و رفتارهای ضربتی در دانشگاه جوابگو نیست. یک منبع آگاه در وزارت علوم در گفت‌و‌گو با خبرنگار «ایران» از بازنگری آیین نامه حجاب و عفاف خبر داد و در این باره گفت: «از آنجا که بحث حجاب و بویژه موضوع عفاف از اهمیت و جایگاه ارزشمندی برخوردار است، در بررسی این قوانین باید نهایت دقت و ظرافت به کار گرفته شود تا هیچ اقدام و برنامه‌ای موجب صدمه زدن به این ارزشها یا گریز دانشجویان از اعتقادات دینی نشود؛ قدم اول در این زمینه ایجاد باور و اعتقاد نسبت به عفاف و حجاب است و بدون آن اقدامات دیگر قرین توفیق نخواهند بود. مسلماً تا زمانی که فرد کنترل درونی نداشته باشد، کنترل‌های بیرونی اثر واقعی و درازمدت نخواهند داشت.»
وی تأکید کرد: «بر اساس تحقیقات و پیمایش‌های انجام گرفته در سال‌های گذشته فضای عمومی دانشگاه‌ها از جهت رعایت حجاب نسبت به کل جامعه از وضعیت مطلوبتری برخوردار است. پیشنهاد‌های وزارت علوم در بازنویسی این مصوبه به نحوی است که اقدامات صرفاً سلبی و سختگیرانه را در آخرین مرحله مواجهه با بدپوششی قرار می‌دهد و به جای آن برنامه‌های آموزشی، پژوهشی، ترویجی و نیز ارتقای جایگاه و منزلت دانشجویان در اولویت قرار می‌گیرد.»
وی با اشاره به اینکه در مقوله پوشش باید مؤلفه‌های متعددی را در نظر گرفت، گفت: «در برخورد با بدحجابی باید اقدامات حساب شده‌تر و ظریف تری نسبت به برخوردهای انضباطی صورت بگیرد، به نحوی که هم اثرگذار باشد و هم دانشجو را دچار چالش‌های روحی و فکری نکند. یکی از اقدامات مهم در این راستا آگاه‌سازی دانشجویان و اطلاع‌رسانی وسیع در زمینه ارزش عفاف و حجاب و آسیب‌های بدپوششی در محیط‌های علمی است، به نحوی که برنامه‌های عفاف و حجاب توأم با اقناع مخاطب و مجاب شدن او باشد. برخورد نرم و دوستانه و پرهیز از توهین و تحقیر دانشجویان نیز از رویکردهای مهم دیگر است.  
 افراط و تفریط را در دانشگاه کم کنیم
در تیرماه سال گذشته نیز رئیس مرکز حراست دانشگاه آزاد بخشنامه‌ای را به مدیران و رؤسای دفاتر حراست واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی ابلاغ کرد که به موجب آن عوامل حراست باید از هرگونه مداخله در موضوع حجاب و عفاف خودداری کنند. بخش‌نامه‌ای که مخالفان و موافقان خود را داشت. معاون فرهنگی وزیر علوم درباره این بخشنامه به ایسنا گفت: «این بخشنامه ناظر به این است که حراست فقط متولی حجاب در دانشگاه‌ها نیست و تمام بخش‌های دانشگاهی با محوریت معاونت فرهنگی باید به این مسأله بپردازند.»  با این حال سال‌هاست موضوع حجاب و عفاف در دانشگاه‌ها موضوع مورد بحث کارشناسان و متخصصان فرهنگی بوده است. برخی بر این باورند که فعالیت های فرهنگی باید در دانشگاه‌ها انجام شود و برخی دیگر هم اعتقاد دارند باید در مواجهه با موضوع پوشش دانشجویان بدحجاب برخوردهای تنبیهی صورت بگیرد.
 فاطمه راکعی استاد دانشگاه در این باره می‌گوید: «از اوایل انقلاب تاکنون برخوردهای متفاوتی با موضوع حجاب و عفاف جوانان شده است. برخوردهای افراطی هیچ گاه جوابگو نیست، چرا که دانشجویان، جوان هستند و خصوصیات خاص خود را دارند. با برخوردهای سلبی نمی‌توان در دانشگاه فعالیت فرهنگی انجام داد. حراست، معاونت فرهنگی و کمیته انضباطی هرکدام در چارچوب وظایف، کارشان را انجام خواهند داد.» وی معتقد است: «در این سال‌ها هم حراست دانشگاه بسیار سفت و سخت با دختران دانشجو برخورد می‌کرد حتی اجازه ورود به کلاس را به برخی از دختران جوان نمی‌داد. نتیجه این شد که نه تنها وضعیت بهتر نشد بلکه سر و صدای خیلی از دانشجویان هم در آمد.>
در سوی دیگر منتقدان حجاب و عفاف در دانشگاه‌ها هستند، آنها معتقدند مقوله حجاب در مراکز آموزش عالی ایران در وضعیت اسفناکی به سر می‌برد. عده‌ای از فعالان سیاسی اصولگرا در صف اول منتقدان وضعیت حجاب و عفاف دانشگاه‌ها قرار دارند. محمد تقی رهبر وضعیت دانشگاه‌ها را بسیار بد توصیف می‌کند و می‌گوید: «وضعیت پوشش دانشجویان بویژه دانشجویان دختر اصلاً خوب نیست. معلوم نیست مسئولان وزارت علوم و دانشگاه‌ها چه برنامه‌ای برای برخورد با این وضعیت دارند.»
وی افزود: « اگر آقایان مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی را در زمینه حجاب و عفاف رعایت می‌کردند الان به این وضعیت اسفناک نمی‌رسیدیم. دانشگاه چارچوبی دارد. لباس پوشیدن در دانشگاه قواعدی دارد. این قاعده بین برخی دانشجویان فراموش شده است. کمیته انضباطی هم نقش‌اش کمتر شده است.>
 انتهای پیام/

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شبکه های اجتماعی

     
           

آخرین اخبار

خوراک حجاب نیوز

اگر میخواهید مطالب حجاب نیوز را از دست ندهید، مشترک خوراک حجاب نیوز شوید!

feed32