فشن شوی دبی از نمایش آثار طراح ایرانی خود داری کرد

وقتی امارات لباس‌های ایرانی را به دلیل «حجاب اسلامی» رد می‌کند

کد خبر: 4236
15/09/21 - 8:14 ق.ظ

یک طراح بین‌المللی لباس ایرانی که برای حضور در یک فشن شو بین‌المللی در دبی، آثار طراحی با حجاب خود را ارائه کرده بود، از حضور در این رویداد مهم بین‌المللی..

فش‌شوی بین‌المللی دبی از پذیرفتن آثار طراح ایرانی خودداری کرد. بهنود جواهرپور طراح ایرانی لباس که شهرت جهانی دارد از مخالفت فشن‌شوی دبی با نمایش نهایی آثارش در این نمایشگاه خبر داد. علت این ماجرا اما جالب است. فشن‌شوی بین‌المللی دبی که در مرحله ابتدایی آثار جواهرپور را پذیرفته بود از نمایش نهایی آن‌ها در فشن‌شوی امسالش به دلیل پوشیدگی کامل این لباس‌ها خودداری کرد.

به گزارش پایگاه خبری حجاب به نقل از تابناک، «بهنود جواهرپور»، که فارغ‌التحصیل طراحی لباس از ایتالیاست و طرح‌های متعددی در حوزه لباس مدرن اسلامی از وی، تاکنون به بازارهای داخلی و بین‌المللی عرضه شده است، به دلیل داشتن پوشش کامل در طراحی لباس‌های خود، از شرکت در این رویداد که با حضور شرکت‌های بزرگ بین‌المللی حوزه فشن و مد برگزار می‌شود، کنار گذاشته شد.
به گفته جواهرپور، این طرح‌‌ها دارای پوشش کامل اسلامی بوده و براساس شئونات مسلمانان سراسر جهان، طراحی شده بودند، اما برگزار کنندگان این جشنواره بزرگ، با وجود پذیرش اولیه آثار، از نمایش این آثار ایرانی- اسلامی جلوگیری کردند. جواهرپور به مدآنلاین گفت: طراحی‌ها من در حوزه لباس اسلامی، در سبک مدرن اسلامی قرار می‌گیرد و برخلاف آثار طراحی طراحان دیگر کشورهای اسلامی که آثارشان به لباس‌های عبایی خلاصه می‌شود، این آثار شامل یک بسته کامل وشامل دامن، پیراهن، شلوار، جلیقه، روپوش و … می‌شود.

تفاوت دیگر آثار این طراح ایرانی با آثار دیگر طراحان مسلمان در طراحی برای هر دو جنس زن و مرد برمی‌گردد. به گفته جواهرپور، آثار طراحی شده وی شامل دو مجموعه ۱۲ بخشی لباس زنانه و مردانه می‌شود. این رویداد مهم بین‌المللی در حوزه مد ۲۳ اکتبر(۱۵ آبان) برگزار می‌شود. وی هدف از حضور در رویدادهای بین‌المللی را ایجاد زمینه‌های شغلی جدید، رقابت با فعالان جهانی در نقاط مختلف جهان، مقابله با تهاجم فرهنگی، رونق بخشی به صنعت مد و پوشاک ایرانی و اسلامی، آشنایی صحیح جامعه بین‌المللی با فرهنگ ایرانی و اسلامی و نوع پوشش مردم آن و جا انداختن مد مدرن اسلامی و ایرانی در عرصه جهانی عنوان کرد.

نکته عجیب ماجرا اما علت کنارگذاشته شدن آثار این طراح ایرانی از این نمایشگاه است. در حالی که امارات به عنوان یک کشور اسلامی می‌تواند بازار خوبی برای البسه‌ای از این دست باشد اما آن‌ها به این دلیل عجیب و هضم نشدنی از حضور طراح ایرانی و آثارش در این نمایشگاه جلوگیری کردند. حتی اگر امارات یک کشور اسلامی هم نبود حذف آثار یک هنرمند به این دلیل عجیب و خنده‌دار بود چه برسد به همسایه شیخ‌نشین و مسلمان جنوبی ما که البته چند سالی است در راه مدرن شدن گویا همه چیز را فراموش کرده است.

از سوی دیگر جا دارد مسئولان فرهنگی و تصمیم‌گیران و تصمیم‌سازان کشورمان در عرصه فرهنگ هم با حمایت از جوانانی که با کسب دانش لازم در این حوزه اقدام به تولید محصول می‌کنند مانع دلسردی ان‌ها در مقابل چنین رفتارهایی شوند. ماجرای پوشش و فرهنگ پوشش در کشور ما یکی از دغدغه‌های مسئولان است و هرساله بحث‌های فراوانی در خصوص آن انجام می‌شود اما هنوز راه حل مناسبی برای حل مشکل پوشش ایجاد نشده است. استفاده از ایده‌های جوانانی که با خیلی جدی این ماجرا با پیگیری می‌کنند و حتی برای فراگرفتن وزیر و بم ان به دانشگاه می‌روند می‌تواند از بسیاری از راه‌حل‌های سلبی در این زمینه بهتر باشد.

انتهای پیام/

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شبکه های اجتماعی

     
           

آخرین اخبار

خوراک حجاب نیوز

اگر میخواهید مطالب حجاب نیوز را از دست ندهید، مشترک خوراک حجاب نیوز شوید!

feed32