کد خبر: 4212
15/09/20 - 3:05 ب.ظ

سال ۲۰۰۳ فرشته لودین بر سر حق خویش به مجادله پرداخت تا بتواند به عنوان یک معلم در خدمت دولت آلمان، روسری به سر داشته باشد. وی در این روند معروف‌ترین زن…

به گزارش پایگاه خبری حجاب به نقل از رایزنی فرهنگی کشورمان در آلمان، انتشارات دویچه لوانته (Deutscher Levante Verlag) آلمان اخیرا کتابی با عنوان «افشاگری فرشته لودین: زنی با روسری» (Enthüllung der Fereshta Ludin: Die mit dem Kopftuch) را به قلم فرشته لودین و ساندرا عابد (Sandra Abed) روانه بازار کتاب کرده است.

در معرفی این کتاب در سایت کتاب آمازون چنین می خوانیم: «سال ۲۰۰۳ فرشته لودین بر سر حق خویش به مجادله پرداخت تا بتواند به عنوان یک معلم در خدمت دولت آلمان، روسری به سر داشته باشد. وی در این روند معروف‌ترین زن مسلمان آلمان شد.

فرشته لودین برای نخستین بار است که زندگی پرماجرای خویش را در قالب کتاب روایت می کند؛ روایتی متفاوت از زندگی کلیشه ای مهاجران. او دختر یک دیپلمات افغانستانی است که دوران مدرسه را در عربستان سعودی گذرانده است و حالا مادر یک خانواده پازل مانند مسلمان است و خود را شهروند جهانی و متعلق به آلمان می داند».

فرشته لودین متولد ۱۹۷۲ میلادی است. او به عنوان دختر یک دیپلمات افغانستان برای اولین بار در سن پنج سالگی به آلمان آمد. سپس خانواده‌اش در عربستان سعودی زندگی کردند و در سال ۱۹۸۶ یک بار دیگر به آلمان بازگشتند.

لودین در ایالت بادن-وورتمبرگ (Baden-Württemberg) به تحصیل در مدارس ابتدایی و متوسطه پرداخت، اما پس از اتمام دوره تحصیل و کارآموزی، به دلیل داشتن حجاب، در مدارس دولتی پذیرفته نشد. وی شکایت از این مسأله را تا دادگاه قانون اساسی فدرال پی گرفت تا سرانجام در سال ۲۰۰۳ و حکمی که به «حکم حجاب» معروف شد، حق به او داده شد. پس از آن ایالت بادن-وورتمبرگ قانون خویش درباره مدارس را اصلاح کرد.

فرشته لودین از سال ۱۹۹۹ در یک مدرسه اسلامیِ خصوصیِ مورد تأیید وزارت آموزش آلمان مشغول به کار است. وی در سال ۲۰۱۲ موفق به دریافت جایزه «سه پادشاه» (Drei-Königs-Preis) شد. این جایزه از طرف شورای اسقف نشین کاتولیک برلین برای یک پروژه بین الادیان در مدرسه به او اهدا شد.

او در معرفی خویش می نویسد: «بله، من یک آلمانی هستم که البته زبان ها و فرهنگ های دیگری نیز بخشی از من را تشکیل می دهند: صبح که از خواب برمی ‌خیزم، نمازم را به عربی می خوانم، سپس با همسرم که صبحانه می خورم به آلمانی گفتگو می کنیم. مادرم را که می بینم در چشم برهم زدنی زبانم به فارسی تغییر می یابد. زندگی بیرون در خرید و پیش پزشک و طبیعتاً کار به لهجه شوابی (از لهجه‌های محلی رایج در آلمان) جریان دارد. وقتی با دوستان قدیمی ام تلفنی صحبت می کنیم، زبان مکالمه عربی یا انگلیسی است و همه این ها برای من کافی نیست که روزمره ام را بگذرانم. من دوست دارم در شکل دادن به محیط پیرامونم نقش داشته باشم و عضوی فعال از جامعه باشم. من دوست دارم جهان را ذره ای بهتر از آنچه یافته ام، پشت سر گذارم و من دوست دارم برای اندیشیدن تلنگر بزنم. من هرگز یک تماشاگر صرف نبوده ام و امیدوارم هیچ گاه هم نشوم.»

مدتی پس از موفقیت او در ماجرای رأی دادگاه قانون اساسی، موزه ایالتی اشتوتگات (Stuttgart) آلمان از او خواسته تا یکی از روسری‌هایش را در اختیار این موزه قرار دهد.

نویسنده دیگر کتاب «افشاگری فرشته لودین: زنی با روسری» خانم ساندرا عابد در سال ۱۹۷۶ در برلین متولد شده است. وی نویسنده کتاب  برای نوجوانان است. او که تحصیل کرده در رشته های انتشارات، زبان عربی و زبان انگلیسی است، در مدت اقامت خویش در آکسفورد، لندن و دبی به عنوان مترجم و خبرنگار به فعالیت پرداخته است.

او در سال ۲۰۱۱ در دانشگاه کمبریج (Cambridge) دوره ای را گذراند تا بتواند با حمایت از افراد، توانایی های بالقوه آنان را به منصه ظهور برساند.

این کتاب در ۳۷۶ صفحه به زبان آلمانی تنظیم شده و با شابک ISBN-10:3943737217 و ISBN-13:978-3943737219 در دسترس علاقمندان قرار گرفته است.

انتهای پیام/

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شبکه های اجتماعی

     
           

آخرین اخبار

خوراک حجاب نیوز

اگر میخواهید مطالب حجاب نیوز را از دست ندهید، مشترک خوراک حجاب نیوز شوید!

feed32