کد خبر: 4069
15/09/15 - 8:48 ق.ظ

عضو هیئت علمی مؤسسه امام خمینی(ره) گفت: بحث حفظ حجاب و حیا در جامعه کنونی ما امری ‌ است که به شخصیت انسان ارزش و مقام می دهد و وجود حیا درازدواج حضرت علی…

به گزارش پایگاه خبری حجاب حجت‌الاسلام محسن غرویان عضو هیئت علمی مؤسسه امام خمینی(ره) در گفتگو با خبرنگار شبستان در قم، با اشاره به فرارسیدن سالروز ازدواج حضرت علی (ع) و فاطمه زهرا(س) گفت: ازدواج یک پیمان مقدس و یک رشته آسمانی است که قلبها را به هم پیوند داداه و سبب استحکام کانون گرم خانواده می شود.

وی افزود: توجه به نوع پیوند و زندگی این دو نور آسمانی می تواند الگو و اسوه ای باشد برای همه مردان و زنان جهان، چرا که الگو گیری از عناصر شخصیت آنها در واقع الگو گیری از اسلام و انسان کامل واقعی است و تمام مردان و زنان مسلمان وغیر مسلمان جهان نیز می ‌توانند ابعاد ارزشی، اخلاقی و حماسی این دو بزرگوار را با توجه به شرایط و مقتضیات روز، در زندگی خود پیاده و در مسیر فضیلت، علم و کمال پیش روند.

استاد حوزه علمیه قم،‌ادامه داد: زندگی مشترک این دو بزرگوار، نمونه ای از یک زندگی کاملا عاشقانه، آگاهانه و سرشار از ساده زیستی و مهرورزی، معنویت و عشق به پروردگار عالم است، که همین ویژگیهای مهم این پیوند را ماندگار و تاریخی کرده است.

عضو هیئت علمی مؤسسه امام خمینی (ره) با بیان اینکه داشتن معرفت به اهل بیت(ع)، محبت به آنها را در پی دارد اظهار داشت: اهمیت و نقش ازدواج در خانواده یکی از مهمترین تأکیدات دین مبین اسلام است و ارج نهادن به این مقدسات، یکی از ارکان پایداری خانواده در جامعه می باشد.

وی با اشاره به اینکه زندگی حضرت زهرا (س) در سنین پایین و در نوچوانی ازدواج کردند عنوان کرد: فاطمه زهرا(س) در همان سنین نوجوانی توانست الگوی از عفت، پاکدامنی و حیا باشد که این نوع شخصیت و رفتار الهام ‌گر یک اندیشه سازنده برای انسانهاست، که پیروی از این اندیشه سازنده انسان را به سوی رشد، تعالی و شکوفایی ارزشها هدایت و او را فردی مفید و ارزشمند در جامعه تبدیل می کند.

استاد حوزه علمیه قم خاطر نشان ساخت: انسان در زمان جوانی که غرایز و تمایلات نفسانی در وجودش اوج می گیرد می تواند با یاد و نام خدا و ایمان داشتن به ائمه اطهار (ع) دامنه عفت و حیا را که امری حیاتی در وجود انسان است در خود گسترش دهد و زمینه سعادت را از طریق الگو پذیری مناسب از زندگی این دو نور آسمانی برای دینا و آخرت خود کسب کند.

حجت الاسلام غرویان یادآور شد: بحث حفظ حجاب و حیا در جامعه کنونی ما امری است که انسان باید ابتدا از درون خود یک خود کنترلی را برنامه ریزی کرده تا بتواند در مقابل گناه وآلودگی خود را حفظ کنند.

عضو هیئت علمی مؤسسه امام خمینی (ره) گفت: حضرت علی(ع) و فاطمه زهرا(س) زندگی خود را در کمال سادگی و در خانه ای اجاره ای با عشق و محبت آغاز کردند که باید به عنوان یک عنصر بقاء در کانون خانواده باید از آن درس گرفت.

داشتن حیا در ازدواج به شخصیت انسان ارزش و مقام می دهد

استاد حوزه علمیه قم مقوله حیا در زندگی انسان را مهم دانست و افزود: که پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله فرمود: «حیا، تمام دین است» و وجود حیا درازدواج این دو نورآسمانی ، تأییدی است بر ایمان و پاکی آن فردی که به همسری برگزیده می شود که باید از آن الگو درس گرفت.

عضو هیئت علمی مؤسسه امام خمینی (ره) تصریح کرد: اگر انسان در درون خودش برای خود ارزش و شخصیت قائل شود و وجود خود را مانند قطعه طلای با ارزشی در جعبه ای به نام حیا محفوظ دارد هرگز آسیبی به او نخواهد رسید و همیشه وجودش برای او مهم و ارزشمند می باشد.

وی ادامه داد: عفت وحیا دو گوهر بهشتی در وجود انسان هستند که انسان می تواند با داشتن هر یک از آنها به وجود و شخصیت خود ارزش و مقام والایی ببخشند هماهنگونه که پیامبر اکرم(ص) به دلیل حجب و حیای والای فاطمه زهرا (س) لقب فداها ابوها یعنی پدر به فدایش باد را دادند و این نشانه ای بزرگی و کرامت انسان است.

استاد حوزه علمیه قم اظهار گفت: ازدواج امرمهمی است که باید جوانان عصر حاضر به این مقوله مهم با الگو گیری از ابعاد مختلف زندگی اخلاقی و رفتاری حضرت علی(ع) و فاطمه زهرا(س) پایداری و سلامت زندگی خود را تضمین کنند.

انتهای پیام/

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شبکه های اجتماعی

     
           

آخرین اخبار

خوراک حجاب نیوز

اگر میخواهید مطالب حجاب نیوز را از دست ندهید، مشترک خوراک حجاب نیوز شوید!

feed32