کد خبر: 4019
15/09/13 - 7:58 ق.ظ

محقق و پژوهشگرمرکز تخصصی نماز گفت: حجاب بهترین تمرین و گزینه برای رسیدن به امنیت و آرامش است که در تمامی لحظات زندگی می توان با رعایت حجاب و عفاف، و …

به گزارش پایگاه خبری حجاب حجت الاسلام محمد کاظمی محقق و پژوهشگر مرکز تخصصی نماز در گفتگو با خبرگزاری شبستان در قم با اشاره به اهمیت حجاب در نماز گفت: نماز یک گفتگوی معمولی با خدانیست چرا که اگر بنده یک گفتگوی معمولی با خدا داشته باشد نیازی به داشتن حجاب ندارد اما چون ارتباط با خدا یک رابطه خاص است رعایت حجاب از الزامات این ارتباط است.

وی افزود: انسان در هر جایی از جمله هنگام خواب، رانندگی، مطالعه،آشپزی، تفریح و… می تواند با خدا صحبت کند و یا یک گفتگوی رسمی در هنگام حج و طواف و ..داشته باشد.

محقق و پژوهشگر مرکز تخصصی نماز ادامه داد: با این حال نماز قوانین خاص خودش را دارد مانند اینکه ما برای برگزاری مراسم و جلسات قوانین خاصی را برنامه ریزی می کنیم برای دیدار و گفتگو با خدا نیز باید قوانین خاصی را رعایت کنیم .

حجت الاسلام کاظمی تصریح کرد: با توجه به اینکه انسان هرگز نمی تواند با یک لباس غیر رسمی به عنوان یک نماینده مجلس در پارلمان حضور پیدا کند نماز نیز دقیقا اینگونه است و ماند یک جلسه رسمی لباس خاص خودش را می خواهد .

وی یادآور شد: نمازدر اسلام تا جایی ممکن باید در تمام دنیا به یک شکل برگزار شود و از طرفی باید خاص باشد به خصوص نمازهای یومیه، تا نماز برای همه واضح باشد و بدانند که نمازخواندن عبادت مسلمانان است همانگونه که همه می دانند زبان نماز عربی و قبله مسلمانان در یک جهت است .

محقق و پژوهشگر مرکز تخصصی نماز اظهار داشت: داشتن پوشش برای نماز قوانین خاص خود را دارد چرا که نماز یک ارتباط روحی و معنوی با خداست مسلما وقتی انسان پوشش خوب داشته باشد حالت معنوی بهتری دارد تا زمانی که پوشش ندارد .

حجت الاسلام کاظمی در ادامه به پوشش مردان در نماز اشاره کرد و عنوان کرد: مردان در هنگام نماز می توانند با لباس منزل نماز بخوانند اما سفارش شده بخاطر اینکه نمازی روحانی تر بخواند لباس رسمی بپوشد یا از عبا استفاده کنند.

وی خاطر نشان ساخت: در نماز انسان بندگی خدا را می کند تا از هوای نفس و شر شیطان در امان باشد و این بهترین فرصت است که انسان برای مواقع دیگری که وسوسه شیطان وجود دارد تمرین داشته باشد مانند اینکه شیطان همیشه انسان را به بی حجابی و بی عفتی وسوسه می کند و همین نماز بهترین تمرین و فرصت برای داشتن حجاب و دوری از وسوسه شیطان است.

محقق و پژوهشگر مرکز تخصصی نماز ابراز داشت: قیام در نماز، قیام در مقابل شیطان است وهر چیزی دیگری از جمله رعایت حجاب از اسرار مهم نماز است که سبب خشم شیطان می شود.

حجت الاسلام کاظمی افزود: حجابی که در اسلام درهنگام نماز سفارش شده به سختی رعایت حجاب در مقابل نامحم نیست، آرایش و نمایش دادان زیور آلات برای خانهما در مقابل نامحرم حرام بوده اما در نماز اینگونه نیست و اگر نامحرم نباشد زنان می توانند با آرایش و با استفاده از زیور آلات با خدا گفتگو کنند .

وی ادامه داد: همه مردم به اندازه ای به داشتن حجاب در نماز عمل می کنند و اعتقاد راسخ و حس بالایی دارند، برخی در باب نماز چنان اعتقادی دارند که از عقوبت ترک نماز می ترسند اما در مورد حجاب ممکن است جو جامعه و یا حتی اعتقاد فرد اجازه ندهد که در حکم دین عمل کند و درهمین راستا بعضی از اقشار جامعه به جهت اینکه اطلاعات کافی در مورد حجاب ندارند حتی اگر به احکام دیگر در باب نماز و ..آشنا باشند اما در مورد اثرات ارزشمند حجاب در جامعه و یا حتی نماز اطلاعی ندارند.

محقق و پژوهشگر مرکز تخصصی نمازگفت: برخی افراد دیگر در جامعه هستند که به انجام بعضی امور عادت پیدا می کنند در نتیجه عمل به دستورات خدا برای آنها راحت تر است.

حجت الاسلام کاظمی اذعان کرد: از انجایی که اراده انسان ضعیف است نمی تواند به برخی موارد عمل کند از جمله هستند افرادی که نماز می خوانند اما حجاب ندارند و بالعکس و با توجه به اینکه می دانند نداشتن حجاب گناه دارد به داشتن آن عادت ندارند و نسبت به آن بی توجهی می کنند و این نشان از اراده ضعیف آنان در حفظ حجاب است.

وی ابراز داشت: اگر انسان بخواهد به موفقیت دست پیدا کند و یا به قولی نمره قبولی در تمام واحدهای درسی خود کسب کند باید در انجام تکالیف خود علاوه بر دقت علاقه داشته باشد و همین امر در باب انسان برای رسیدن به رشد و تعالی صدق می کند و اگر بخواهد به سعادت دنیا و آخرت دست پیدا کند باید در انجام تکالیف شرعی و دینی خود دقت عمل داشته باشد تا بتواند در سایه حجاب و توجه به تکالیف الهی نتیجه بهتری در کسب تعالیم دینی و معارف الهی کسب کند.

محقق و پژوهشگرمرکز تخصصی نماز گفت: حجاب بهترین تمرین و گزینه برای رسیدن به امنیت و آرامش است که برای رسیدن به آن در تمامی لحظات زندگی از جمله هنگام نماز می توان با رعایت حجاب و عفاف، و اعتقاد راسخ به خداوند به امنیت و آرامش رسید.

انتهای پیام/

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شبکه های اجتماعی

     
           

آخرین اخبار

خوراک حجاب نیوز

اگر میخواهید مطالب حجاب نیوز را از دست ندهید، مشترک خوراک حجاب نیوز شوید!

feed32