کد خبر: 3877
15/09/07 - 8:11 ق.ظ

فاطمه رحمتی اظهار کرد: در متون دینی در خصوص استفاده از پوشش رنگی توصیه‌های فراوانی شده است و انتخاب مد اسلامی نیازمند مراجعه به آیات و روایات است.

به گزارش پایگاه خبری حجاب فاطمه رحمتی، استاد حوزه و دانشگاه در گفت‌وگو با کانون خبرنگاران نبأ وابسته به خبرگزاری ایکنا، در خصوص ریشه‌های حجاب در جامعه گفت: حجاب به عنوان یک امر اساسی در دین و شریعت اسلامی عنوان شده و حجاب هم برای زنان و مردان توصیه شده است اما حدود حجاب شرعی برای زنان و مردان متفاوت است.

رحمتی اظهار کرد: حجاب بر سه قسم حجاب‌ ظاهری، رفتاری و باطنی تقسیم‌بندی شده است که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد.
وی اظهار کرد: نکات متفاوتی در اصول و فروع در خصوص حجاب ذکر شده است مثلا حد شرعی حجاب بانوان گردی صورت و مچ دست‌ها عنوان شده است.
این استاد حوزه در خصوص رنگ‌های مورد استفاده در پوشش زنان اظهار کرد: بانوان باید از رنگ‌هایی استفاده کنند که سبب جلب توجه نشود وبه طور کلی ماهیت حجاب مقابله با این امر است زیرا جلب توجه کردن از نداشتن حجاب بدتر است. در برخی روایات نقل شده است بهتر است از رنگ‌هایی مانند سبز و زرد استفاده شود و رنگ‌هایی مانند قرمز نهی شده است و بانوان باید در انتخاب رنگ‌ها دقت کنند چون برخی رنگ‌ها حکم همان رنگ قرمز را دارند.
وی در ادامه افزود: فرهنگ حجاب در کشورهای مختلف متفاوت است مثلا در ترکیه از رنگ‌های شاد استفاده می‌شود در برخی از کشورهای عربی نیز صرفا از رنگ‌های تیره استفاده می‌کنند حتی در ایران نیز با توجه مناطق مختلف کشور فرهنگ حجاب متفاوت است.
رحمتی گفت: حجاب صرفا حجاب ظاهر نیست بلکه حجاب رفتاری نیز اهمیت فراوان دارد و برخی بانوان هستند که حجاب خود را در ظاهر رعایت می‌کنند اما در هنگام برخورد با نامحرم حرکات نسنجیده‌ای انجام می‌دهند. عمل به حجاب باطن سبب ایجاد متانت و وقار در رفتار فرد خواهد شد.
این استاد حوزه در ادامه با اشاره به آیه ۳۲ سوره احزاب گفت: خداوند در این آیه می‌فرماید: « یَا نِسَاء النَّبِیِّ لَسْتُنَّ کَأَحَدٍ مِّنَ النِّسَاء إِنِ اتَّقَیْتُنَّ فَلَا تَخْضَعْنَ بِالْقَوْلِ فَیَطْمَعَ الَّذِی فِی قَلْبِهِ مَرَضٌ وَقُلْنَ قَوْلًا مَّعْرُوفًا؛ اى همسران پیامبر شما مانند هیچ یک از زنان [دیگر] نیستید اگر سر پروا دارید پس به ناز سخن مگویید تا آنکه در دلش بیمارى است طمع ورزد و گفتارى شایسته گویید» و این امر بیانگر آن است که حجاب به همه بانوان حتی همسران پیامبر توصیه شده است.

این استاد دانشگاه در خصوص حجاب باطنی اظهار کرد: آخرین نوع حجاب، حجاب باطنی است که فرد در فکر و نیت خود نیز باید صحیح عمل کند.
رحمتی در ادامه اظهار کرد: حدود شرعی حجاب مردان نیز مشخص شده است. مردان نیز باید در رفتار و پوشش خود هر سه نوع حجاب را رعایت کنند.
وی در پایان گفت: جامعه نیازمند بازنگری فرهنگی در امر حجاب است و کودکان را نباید به اجبار وادار به انتخاب پوشش خاصی کرد فرهنگ حجاب و پوشیدگی باید از سنین خردسالی در کودک نهادینه شود.

انتهای پیام/

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شبکه های اجتماعی

     
           

آخرین اخبار

خوراک حجاب نیوز

اگر میخواهید مطالب حجاب نیوز را از دست ندهید، مشترک خوراک حجاب نیوز شوید!

feed32