کد خبر: 3708
15/08/25 - 7:18 ق.ظ

دو تن از مسوولان خوزستان در خصوص طرح حجاب و عفاف که در مجلس مطرح و مورد رسیدگی است و مورد انتقاد برخی کارشناسان امور دینی و مذهبی قرار گرفته نظرات خود را ..

به گزارش پایگاه خبری حجاب مدیر کل امور بانوان و خانواده استانداری خوزستان نیز در گفت و گوی با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: حجاب و عفاف یک بینش و معرفت است و ما باید زنان را به آن درجه از معرفت اسلامی برسانیم که حجاب را وظیفه شرعی خود بدانند.
سیده فرانک موسوی افزود: به نظر نمی آید که راهکارهای تنبیهی راهی مناسب برای بردن زنان به سمت حجاب و عفاف باشد، بلکه استفاده از سیستم تشویقی کارساز تر است و ما باید بر روی فرهنگ سازی و آگاهی بخشی کار کنیم.
وی ادامه داد: حجاب و عفاف یک باور اعتقادی است و زنان باید به این باور برسند که حجاب و عفاف از جمله وظایف شرعی آنهاست و باید به آن سمت و سو حرکت کنیم.
موسوی تصریح کرد: حجاب و عفاف یک نگاه اعتقادی است و زنان ما باید به این موضوع اعتقاد داشته باشند.
مدیر کل امور بانوان و خانواده استانداری خوزستان گفت: به طور طبیعی شئونات اسلامی را باید در اجتماع و فضاهای کاری رعایت کنیم که یک مساله اجتناب ناپذیر است.
قائم مقام دبیر ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر خوزستان نیز در این خصوص گفت: در دنیای بشری دو نوع قانون وجود دارد که رفتارهای بشری را کنترل می کند که یک دسته مقررات یا قوانین دینی و مذهبی در دنیا است و یک دسته قوانین و مقررات وضعی توسط مجالس کشورها است.
سید حمزه حسینی افزود: هدف غایی و نهایی همه این نظارتها و قوانین برای بهبود محیط زندگی بشری، جامعه و رفتارسازی است.
وی ادامه داد: در همه جوامع، انسان های قانونمدار و دینداری وجود دارند که مقید به امور مذهبی و قانون هستند و تعدی به حقوق دیگران نمی کنند اما در بسیاری از جوامع اسلامی یا غیر اسلامی افرادی وجود دارند که جز به منافع خود به چیز دیگری نمی اندیشند.
حسینی اظهار کرد: مقررات مذهبی یا قوانین وضعی برای این افراد اهمیتی ندارد، توجهی به حقوق دیگران نمی کنند، در بسیاری موارد حقوق دیگران را مورد تعرض قرار می دهند و ناامنی و سلب آسایش فردی و عمومی را ایجاد می کنند که بسیاری از ناهنجاری ها، بداخلاقی ها و جرم و جنایت مربوط به این افراد است.
قائم مقام دبیر ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر خوزستان گفت: برخی از این افراد گروههای سازمان یافته یا مجرمین بدعادت یا مجرمین بالفطره هستند که در این خصوص رویکرد قوانین بشری برای مهار رفتارهای ناهنجار این دسته از افراد، حفظ امنیت عمومی جامعه است که مسوولیت آن به عهده دستگاههای مسوول دولتی و قضایی است.
وی تصریح کرد: از طرفی قوانین مذهبی و جاری در دنیا و به ویژه نظام مقدس اسلامی برای ایجاد الگوهای رفتاری انسانی، اخلاقی و اسلامی است تا بتوان سلامت جامعه و امنیت جامعه را تضمین کرد که در این خصوص اولویت نخست با دستگاههای حاکمیتی و دولتی است.
حسینی افزود: یعنی اینکه دستگاههای دولتی و کارمندان دولت در رعایت مقررات مذهبی و قانونی مقدم بر دیگران هستند.
قائم مقام دبیر ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر خوزستان اظهار کرد: در قانون مجازات اسلامی، ماده ۶۳۸ وضع شده و امروز در محاکم به آن عمل می شود و در خصوص کسانی است که در اماکن عمومی و انظار عمومی اقداماتی را بر خلاف قانون، اخلاق و عفت عمومی انجام می دهند بنابراین در صورت ارتکاب جرم برابر این قانون افراد متخلف قابل مجازات هستند.
وی به طرح حجاب و عفاف مطرح شده در مجلس اشاره کرد و گفت: مورد جدیدی در این طرح مطرح نشده است بلکه مرتبه ای پایین تر از ماده قانونی ذکر شده و قانون است که امنیت و آرامش و الگوسازی رفتاری مثبت را در سطح جامعه و اماکن عمومی نظارت و تسهیل نماید.
حسینی اضافه کرد: اگر چه هنوز موضوع در مجلس به نتیجه قطعی نرسیده و فعلا قابل بحث نیست اما در صورتی که قانون وضع شود با تایید شورای نگهبان و ابلاغ از طریق رییس مجلس و ریس جمهوری جهت اجرا، برای همگان پس از ابلاغ باید رعایت شود کما اینکه در صورت تصویب و توسل به اقدامات اداری می تواند موثر تر از اجرای ماده ۶۳۸ باشد.
قائم مقام دبیر ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر خوزستان ادامه داد: اجرای این طرح در اماکن عمومی و در انظار عمومی سرعت عمل را بالا می برد و برخورد انضباطی و صنفی است و تقریبا چیزی شبیه قانون راهنمایی و رانندگی یا آیین نامه های انضباطی اداری در شکل جدید قانونی است.
وی خاطرنشان کرد: که در این صورت، نفع همگان است و گامی مثبت برای حفظ شخصیت، کرامت، اخلاق و عفت عمومی جامعه است و از بسیاری تعرض ها جلوگیری کرده و باعث امنیت فردی و عمومی خواهد شد.

انتهای پیام/

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شبکه های اجتماعی

     
           

آخرین اخبار

خوراک حجاب نیوز

اگر میخواهید مطالب حجاب نیوز را از دست ندهید، مشترک خوراک حجاب نیوز شوید!

feed32